Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Oligospermia – zapobieganie, diagnostyka i leczenie
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:32

Oligospermia – zapobieganie, diagnostyka i leczenie

Oligospermia – zapobieganie, diagnostyka i leczenie
https://pixabay.com/photos/match-matchbox-burn-fire-turn-on-106368/

Oligospermia to problem, który dotyczy obecnie ponad 30% mężczyzn z Polsce, a wskaźnik ten z każdym rokiem wzrasta, powodując przede wszystkim problemy podczas starań o dziecko. Jest to temat jednocześnie do tego stopnia „niepopularny”, że w dalszym ciągu, gdy para ma problem z zajściem w ciążę, zanim zgłosi się razem do lekarza, najpierw szuka nieprawidłowości u partnerki. Co zatem zrobić, aby nie tracić czasu przy staraniach o dziecko i jak poradzić sobie z oligospermią?

Czym jest oligospermia?

Oligospermia to innymi słowy zbyt mała ilość plemników znajdujących się na obszarze jednego mililitra próbki męskiego nasienia. Zbyt małą ilość natomiast Światowa Organizacja Zdrowia określiła jako mniejszą niż 15 milionów plemników. Wydaje się być to ilość ogromna, jednak jeszcze kilka lat temu normą według WHO było 60 milionów. Co spowodowało, że trzeba było obniżyć normy?

Na świecie trwa galopująca epidemia niepłodności. Coraz więcej par ma problem z zajściem w ciążę. Niektóre decydują się na to zbyt późno, inne zapominają o dbaniu o zdrowie w procesie starania się o dziecko. Na szczęście niepłodność z samej swojej definicji jest uleczalna i zajście w ciążę staje się często radosnym efektem podjętych przez parę starań. Trzeba się jednak odważyć na wizytę u androloga, a ta często w dalszym ciągu stanowi plamę na męskim honorze i swoisty temat tabu. Mimo wszystko jednak zachęcamy do przełamywania w sobie tego strachu. W procesie starań o ciążę dodatkowy stres wywołany zbyt długimi i pozbawionymi sensu próbami nie oddziaływuje dobrze ani na kobietę ani na mężczyznę.

Oligospermia dzielona jest na trzy stadia zaawansowania oligospermię łagodną (10-15 mln plemników/ml), oligospermię umiarkowaną (5-10 mln plemników/ml) oraz oligospermię ciężką (0-5 mln plemników/ml). Każda z nich wymaga innego rodzaju leczenia i zaangażowania w nie.

Jakie mogą być przyczyny oligospermii?

Wśród przyczyn oligospermii wymienia się przede wszystkim:

·        niezstąpione jądra,

·        żylaki powrózka nasiennego,

·        zaburzenia hormonalne,

·        choroby genetyczne i wady wrodzone (np. brak nasieniowodów)

·        powikłania po infekcjach (np. wieku dziecięcego jak świnka),

·        uszkodzenia wywołane przyjmowaniem środków farmaceutycznych takich jak chemioterapeutyki czy sterydy anaboliczne,

·        przegrzewanie jąder,

·        promieniowanie elektromagnetyczne,

·        niedrożność najądrza lub przewodu wytryskowego

·        powikłania po chorobach wenerycznych (np. rzeżączce)

·        stany pooperacyjne (wycięcie nasieniowodu, powikłania po operacji przepuklin pachwinowych)

·        torbiele nasieniowodu

·        przerost pęcherzyków nasiennych

Wiele z wymienionych wyżej przyczyn oligospermii wywołuje niepłodność, która jest możliwa do wyleczenia. Same zmiany hormonalne zachodzące w organizmie mężczyzny mogą być wynikiem stresu, złej diety lub używek. Jak zatem wygląda leczenie oligospermii?

Jak wygląda leczenie oligospermii?

Rodzaj leczenia, które zaordynuje lekarz zależy oczywiście przede wszystkim od pierwotnych przyczyn schorzenia. Istnieją dwa sposoby poradzenia sobie z tym problemem: jest to farmakoterapia lub operacja.

Operacja stosowana jest w przypadku niedrożności nasieniowodów, najądrza lub przewodu wytryskowego a także w przypadkach takich jak niezstąpione jądra czy żylaki powrózka nasiennego. Nie są to zwykle zabiegi skomplikowane i szybko wraca się po nich do normalnego funkcjonowania.

Leczenie farmakologiczne stosuje się natomiast przede wszystkim przy problemach hormonalnych. Podstawę zwykle stanowi terapia testosteronem, ponieważ to właśnie jego niedobór często staje się przyczyną oligospermii.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Tak samo jak na wiele innych schorzeń, będących znakiem naszych czasów i gwałtownego rozwoju cywilizacji, tak i na oligospermię jest kilka bardzo prostych metod. Aby zapobiegać ewentualnemu rozwojowi tego schorzenia, należy przede wszystkim dbać o higienę życia. Tu niestety mamy złą wiadomość dla wszystkich leniuchów! Pojęcie higiena życia obejmuje cały styl życia – sen, odżywianie, aktywność fizyczną, sposób spędzania wolnego czasu i sposób radzenia sobie z problemami, a także stosunki z innymi ludźmi i podejście do samego siebie. Jest tego dosyć sporo… Od czego w takim razie zacząć?

1.      Przede wszystkim zwróć uwagę na to jak wygląda twój rytm dobowy – czy kładziesz się mniej więcej o podobnych porach i czy twoja sypialnia jest dobrze dostosowana do snu (zaciemnienie, czysta pościel, wywietrzony pokój). Wszystko to ma ogromne znaczenie dla efektywnego odpoczywania.

2.      Pozbądź się stresu! Z punktu widzenia ewolucji stres istnieje po to, aby kontrolować mechanizmy walki oraz ucieczki w organizmie istot żywych. W przypadku jednak permanentnego stresu, jego skutki mogą być zgubne dla twojego zdrowia. Postaraj się wyciszyć, dbaj o to, by każdego dnia mieć chociaż kilka chwil tylko dla siebie. Zainwestuj czas w medytację lub jogę.

3.      Zadbaj o dietę bogatą w witaminy, minerały oraz tłuszcz, białko i węglowodany w zalecanych przez dietetyków proporcjach. Dieta jest bardzo ważna dla każdego żywego organizmu. Mężczyźni szczególną uwagę powinni zwrócić na odpowiednią ilość witaminy C, E oraz cynk, selen i kwas foliowy, a te znajdziesz np. w orzechach, warzywach i rybach (ryby jedz jednak w ograniczonej ilości ze względu na zanieczyszczenie rtęcią!).

4.      Zajmij się poprawieniem stosunków z ludźmi wokół. Nawet jeśli sam twierdzisz, że jesteś mizantropem, na poziomie biologicznym człowiek jest istotą stadną. W związku z tym do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje poczucia przynależności do grupy – niezależnie od tego, czy jest to grupa rodzinna, przyjaciół czy też po prostu jedna bliska osoba (np. partnerka), ktoś taki zawsze powinien być w twoim życiu. Dobre relacje z ludźmi wpływają na obniżenie poziomu hormonów stresu w organizmie oraz wzmagają produkcję hormonów szczęścia!

Życzymy wytrwałości o powrotu do zdrowia! ????

Tagi:
Polecane