Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Ozzy Osbourne nie żyje. Od lat cierpiał na chorobę Parkinsona
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 22.07.2025 20:29

Ozzy Osbourne nie żyje. Od lat cierpiał na chorobę Parkinsona

Ozzy Osbourne nie żyje
Fot. Shutterstock

Legendarny muzyk Ozzy Osbourne, znany z zespołu Black Sabbath, zmarł w wieku 76 lat. Artysta od lat zmagał się z chorobą Parkinsona.

Ozzy Osbourne nie żyje

Ozzy Osbourne, ikona muzyki heavy metal, lider zespołu Black Sabbath, odszedł w wieku 76 lat. Informację o jego śmierci podało Sky News. Muzyk od dłuższego czasu walczył z chorobą Parkinsona, która znacząco wpłynęła na jego życie i karierę. Nie potrafił poradzić sobie z pogarszającym się stanem zdrowia, o czym otwarcie mówił. 

Był z rodziną do końca

"Musimy poinformować, że nasz ukochany Ozzy Osbourne zmarł dziś rano. Był ze swoją rodziną otoczony miłością" - przekazała rodzina artysty w komunikacie dla mediów. Legendarny wokalista zmarł kilka tygodni po swoim pożegnalnym koncercie. Na początku lipca Osbourne wystąpił na scenie w Villa Park, gdzie ponownie spotkał się z kolegami z zespołu Black Sabbath. Koncert zatytułowany "Back To The Beginning" był jego pożegnaniem z fanami i sceną muzyczną.

Choroba Parkinsona - objawy

Główne (ruchowe) objawy Parkinsona:

  • drżenie spoczynkowe – rytmiczne, najczęściej w jednej ręce („kręcenie pigułki”), znika przy ruchu'
  • sztywność mięśni – uczucie oporu przy poruszaniu kończyną („koło zębate”);
  • spowolnienie ruchowe (bradykinezja) – trudność w rozpoczęciu ruchu, małe kroki, pochylona sylwetka;
  • zaburzenia równowagi i chodu – skłonność do upadków, „drobnienie kroków”.

 

Cholera - pierwsze objawy choroby. Jak rozpoznać, że doszło do zakażenia
Pierwsze objawy cholery
Rozpoznanie zakażenia
W niedzielę (20 lipca 2025) media obiegła wiadomość o pierwszym od lat przypadku cholery w Polsce. Jak poinformował Główny Inspektor Sanitarny, dr Paweł Grzesiowski, do szpitala w Stargardzie trafiła starsza pacjentka, u której w badaniach molekularnych wykryto bakterie przecinkowca cholery.Pacjentka przetransportowano do szpitala w Stargardzie z powodu mocno nasilonych objawów ze strony układu pokarmowego. Choć na ostateczne potwierdzenie zachorowania na cholerę potwierdzą dopiero badania toksykologiczne, już teraz wiemy, że w jej organizmie znajdują się bakterie. Przypadek jest o tyle ciekawy, że pacjentka nie wyjeżdżała ostatnio z Polski, a choroba nie jest endemiczna dla naszego kraju.Pierwszy od lat przypadek cholery w Polsce dotyczy starszej kobiety, która nie opuszczała kraju, co budzi szczególne obawy epidemiologiczne Cholera to choroba przenoszona przez skażoną wodę lub żywność, a jej głównym objawem jest charakterystyczna wodnista biegunka przypominająca wodę po płukaniu ryżu Zakażenie cholery prowadzi do groźnego odwodnienia organizmu, które bez szybkiej interwencji może skutkować śpiączką lub śmiercią Rozpoznanie cholery wymaga badań molekularnych i toksykologicznych, a w przypadku nagłego, silnego odwodnienia należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala
Czytaj dalej
Tak zwiększasz ryzyko Alzheimera. Winny jest jeden wstydliwy nawyk
Choroba Alzheimera - fot.Kampus Production/Pexels
Choroba Alzheimera to postępująca, neurodegeneracyjna choroba mózgu, prowadząca do otępienia i utraty pamięci. Utrudnia samodzielne funkcjonowanie, sprawia, że chory jest niezdolny do wykonywania najprostszych czynności. Naukowcy z Australii wpadli na ciekawy trop. Ich zdaniem ten wstydliwy nawyk może zwiększać ryzyko zachorowania na Alzheimera. Alzheimer może rozwijać się nawet 20 lat przed objawami,Choroba coraz częstsza przez starzenie się społeczeństwa,Wstydliwy nawyk może zwiększać ryzyko zachorowania.
Czytaj dalej