Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Pierścień Woronoffa – czym jest, o czym świadczy i jak się go leczy?
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:27

Pierścień Woronoffa – czym jest, o czym świadczy i jak się go leczy?

Pierścień Woronoffa – czym jest, o czym świadczy i jak się go leczy?
https://pixabay.com/pl/photos/wysypka-czerwony-stan-zapalny-356432/

Pierścień Woronoffa to dość niespecyficzny objaw chorobowy. Charakteryzuje się białawym zabarwieniem skóry wokół zmian wywoływanych przez łuszczycę. Ta autoimmunologiczna choroba skóry występuje w wielu odmianach, do których należą między innymi: łuszczyca zwyczajna, krostkowa i stawowa oraz erytrodermia łuszczycowa. Powierzchnia ciała chorej osoby pokrywa się różnego rodzaju wykwitami i stanami zapalnymi. Następuje nadmierne rogowacenie naskórka i rozrost naczyń krwionośnych. Jest to jedno z najbardziej powszechnych schorzeń dermatologicznych, szacuje się, że dotyczy ono 2-4 procent całej populacji w Polsce. Czytaj dalej, jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat tej choroby.

Kiedy występuje pierścień Woronoffa i co go powoduje?

Pierścień Woronoffa jest jednym z objawów łuszczycy, związanym z obkurczaniem się naczyń krwionośnych okalających zmiany skórne w postaci charakterystycznych grudek. Choroba jest powodowana przez wiele czynników, między innymi:

·      wrodzone predyspozycje genetyczne,

·      zaburzenia autoimmunologiczne,

·      przewlekłe zakażenia bakteryjne i wirusowe o utajonym przebiegu.

Przyczyny łuszczycy, wywołującej między innymi pierścień Woronoffa, są bardzo złożone i do dziś nie do końca jasne. Na rozwinięcie się choroby mają wpływ zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Jak wygląda pierścień Woronoffa? Jakim objawom towarzyszy?

Pierścień Woronoffa jako jeden z objawów łuszczycy jest silnie związany z innymi stanami zapalnymi pojawiającymi się w jej przebiegu. Charakteryzuje się on zbieleniem skóry wokół zmian zapalnych typowych dla tego schorzenia. Zmiany te to bardzo specyficzne czerwone lub czerwonawobrunatne grudki o płasko-wyniosłym kształcie, pokryte białosrebrzystymi łuskami i wyraźnie odgraniczone od otoczenia.  Mogą występować na całej powierzchni skóry pacjenta, również na głowie, wnętrzach dłoni czy stóp i w okolicach paznokci. U osób chorujących na łuszczycę obserwuje się także:

·      obniżenie nawilżenia naskórka (w efekcie: nadmierne wysuszanie się skóry),

·      zgrubienie naskórka,

·      liczne pęknięcia skóry otaczającej zmiany chorobowe,

·      świąd (intensywne swędzenie skóry),

·      objaw Koebera – powstanie zmian łuszczycowych na skutek wszelkich zadrapań i urazów naskórka.

UWAGA!!! Nie wszystkie wymienione wyżej objawy wystąpią u każdego pacjenta ze zdiagnozowaną łuszczycą. Pojawiają się one w różnych wariantach i różnym nasileniu w zależności od odmiany choroby lub indywidualnych uwarunkowań. Warto zwrócić uwagę chociażby na fakt, że według klasycznych wyznaczników typowe zmiany łuszczycowe nie swędzą, natomiast około 60 procent pacjentów skarży się na tę dolegliwość.

Pierścień Woronoffa – diagnozowanie łuszczycy

Diagnozowaniem i leczeniem łuszczycy, do której objawów należy pierścień Woronoffa, zajmuje się dermatolog. Pacjent podejrzewający u siebie to schorzenie może zgłosić się bezpośrednio do niego lub do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby wystawi skierowanie do specjalisty. Po rozpoznaniu typowych objawów przeprowadza się specjalistyczne badania diagnostyczne. Ze względu na charakterystykę i przyczyny choroby konieczne jest wykonanie testu genetycznego, dzięki któremu można wykryć obecność zmutowanego genu odpowiedzialnego za rozwój łuszczycy. Wykonanie takiego testu zaleca się także członkom rodziny osób chorych. Nawet jeśli nie występują u nich charakterystyczne objawy, warto to sprawdzić, ponieważ schorzenie bywa przez wiele lat być utajone, a objawy mogą wystąpić w dowolnym wieku.

Pierścień Woronoffa – leczenie łuszczycy

Leczenie łuszczycy opiera się zarówno na terapii miejscowej, jak i stosowaniu leków ogólnych. W większości przypadków wystarczające jest leczenie objawowe. Dobór konkretnych środków jest uzależniony od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Do najczęściej stosowanych należą:

·      preparaty złuszczające,

·      fototerapia i fotochemioterapia (naświetlanie ciała przy pomocy specjalistycznych przyrządów),

·      leki przeciwzapalne (kortykosteroidy),

·      środki farmakologiczne zawierające pochodne witaminy D lub dziegcie.

Niedawno wprowadzono na rynek również specjalistyczne leki biologiczne przeznaczone do leczenia łuszczycy i jej objawów, w tym również pierścienia Woronoffa. Dowiedziono, że są bezpieczne, a większość pacjentów dobrze je toleruje. Wskazaniami do stosowania takiej terapii są: wyjątkowo ciężki przebieg choroby, oporność na klasyczne leczenie systemowe, występowanie działań ubocznych przy stosowaniu poprzednich leków, współistniejące schorzenia, mogące pogłębiać się w towarzystwie łuszczycy oraz otyłość.

Tagi:
Polecane