Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Pierwsze takie dziecko w Europie! W ciąży były dwie kobiety
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 06.11.2023 17:47

Pierwsze takie dziecko w Europie! W ciąży były dwie kobiety

ciąża
shutterstock

To pierwszy taki przypadek ciąży w Europie i drugi na świecie. Dziecko na etapie embrionalnym było noszone przez dwie kobiety. Chłopiec urodził się jest całkowicie zdrowy. Jak to możliwe? 

 

Kobiety dzieliły ciąże

27-letnia Azahara i 30-letnia Estefania dzięki nowej technice wspomaganego rozrodu Invocel mogły dzielić ciążę. Przyznały, że zdecydowały się na ten krok „ze względów emocjonalnych”, by wspólnie doświadczać macierzyństwa. 

Chłopiec urodził się kilka dni temu. Ma na imię Derek, jest zdrowy i waży 3,3 kg.

Badania przed ciążą – jakie, jakich specjalistów odwiedzić? Labioplastyka - wskazania, przebieg, bezpieczeństwo i efekty zabiegu. Ekspert tłumaczy

Invocell – jak to działa?

Invocell jest niewielkim urządzeniem. Działa jak inkubator. Umieszcza się w nim komórki jajowe i nasienie, które wprowadza się do pochwy.

Zbudowany jest z kapsułki, umieszczanej po szyjką macicy. Ma również element chroniący ją przed przesuwaniem i przed wypadnięciem urządzenia.

Projekt bez nazwy - 2023-11-06T173348.285.png

Kobiety na pierwszym etapie ciąży wspólnie nosiły zarodek. Partnerka nosząca Invocell piątego dnia przekazała jeden z uformowanych zarodków swojej partnerce i do porodu dziecko rozwijało się już w niej. Nasienie pozyskano z banku nasienia w Sewilii.

Invocell a in vitro

Invocell jest nowatorską metodą. Od zapłodnienia in vitro jest tańsza aż o 40%.

Polecane