Badania przed ciążą – jakie, jakich specjalistów odwiedzić?
Badania przed ciążą – jakie?
Do podstawowych badań, które powinno się wykonać przed ciążą należy badanie u ginekologa (cytologia oraz badanie piersi), jak również badania na: cytomegalię, różyczkę, toksoplazmozę przeciwciała na wirusowe zapalenie wątroby, HIV, badania na obecność chorób przenoszonych drogą płciową. Oprócz tego koniecznie trzeba wybrać się do stomatologa, aby sprawdził stan uzębienia i zobaczył, czy nie masz problemów z próchnicą. Ważne są też: morfologia, badanie poziomu glukozy, badania hormonów tarczycy oraz badanie moczu.
Badania przed ciążą u ginekologa
Wizyta u ginekologa przed planowaną ciążą powinna obejmować standardowo wywiad, jak również badanie ginekologiczne pod kątem istnienia nadżerek, infekcji czy innych przyczyn, które mogłyby zaszkodzić rozwijającemu się płodowi, gdyby kobieta zaszła w ciążę. Poza tym konieczne jest wykonanie cytologii, jak również badania usg, dzięki któremu można dokładnie obejrzeć wnętrze macicy i zobaczyć, czy nie ma w nim np. mięśniaków. O ile małe mięśniaki mogą być niegroźne dla kobiet, które już rodziły, to dla pań starających się o potomstwo stanowią już problem. A to dlatego, że rosnący wewnątrz macicy mięśniak może uniemożliwiać zagnieżdżenie się zarodka lub będzie deformować jajo płodowe. Dopóki się go nie usunie, kobieta zwykle ma problemy z zajściem w ciążę lub grożą jej komplikacje w trakcie jej trwania. Gdy mięśniak umiejscowiony jest na zewnątrz macicy może powodować problemy w końcówce ciąży, gdyż blokować będzie np. ujście do kanału rodnego.
Badania przed ciążą u stomatologa
Wyleczenie zębów oraz dziąseł przed zajściem w ciążę jest o tyle istotne, że próchnica oraz stany zapalne dziąseł mogą stwarzać realne zagrożenie dla płodu. Mogą przyczynić się np. do pojawienia się cukrzycy ciążowej, obecności stanu przedrzucawkowego, niskiej masy urodzeniowej dziecka czy przedwczesnego porodu. Dlatego podczas starań o dziecko, konieczne jest wyleczenie istniejących stanów zapalnych dziąseł. Pomocne mogą być tutaj domowe, ziołowe płukanki z szałwii lub rumianku albo używanie żelów stomatologicznych do podrażnionych dziąseł ale kontrolna wizyta u specjalisty też jest potrzebna. Odwiedzenie stomatologa jest konieczne również wówczas, gdy stan uzębienia wydaje się idealny (nic nie boli, nie widać ciemnych plamek na zębach). Niewidoczne dla laika zmiany próchnicowe mogą być łatwo wychwycone przez specjalistę, który doskonale wie, jakie inne niepokojące objawy wiążą się z próchnicą.
Badania przed ciążą u endokrynologa
Jeśli podczas badania hormonów tarczycy czyli Ft3 i Ft4 oraz TSH wynik wyszedł nieprawidłowy np. powyżej lub poniżej normy, trzeba się udać do endokrynologa. Niedoczynność tarczycy w trakcie ciąży, bez przyjmowania odpowiednich leków może doprowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia, stanu przedrzucawkowego, odklejania łożyska czy też krwotoku w okresie poporodowym. Z kolei u rozwijającego się w brzuchu mamy dziecka doprowadzić może do zaburzeń oddychania, niskiej masy urodzeniowej, zmniejszonego ilorazu inteligencji. Jeśli wyniki wskazują na nadczynność tarczycy kobieta może mieć problem z przełomem tarczycowym w okresie porodu, większym ryzykiem poronienia lub przedwczesnego porodu albo też z zahamowaniem wzrostu płodu lub zwiększonym ryzykiem śmiertelności noworodka.