Po tym poznasz miażdżycę nóg. Objaw jest wyraźny
Miażdżyca kojarzy się z chorobą serca, ale dotknąć może także tętnic kończyn dolnych. Ich światło ulega zwężeniu na skutek odkładania się różnych substancji, m.in. cholesterolu, co skutkuje tym, że do nóg dociera mniej krwi, a tym samym tlenu i składników odżywczych.
Jakie daje to objawy? Naszą uwagę zwrócić powinny chociażby ciągle zimne stopy – nawet w gorące dni, nawet w ciepłym pomieszczeniu. Podobnie – obrzęki i drętwienia.
Miażdżyca nóg – na czym polega, jakie są jej przyczyny?
Miażdżyca nóg to choroba tętnic obwodowych, a dotyczy milionów ludzi na całym świecie. Polega na tym, że w naczyniach tętniczych biegnących w kończynach dolnych, stopniowo dochodzi do powstawania przewężeń. Światło tętnic staje się coraz węższe, a czasem ulega wręcz zatkaniu.
Dlaczego tak się dzieje? W ścianach tętnic odkładają się złogi tłuszczu, cholesterolu i innych substancji tworząc tzw. blaszki miażdżycowe. Te, początkowo niewielkie, z czasem się pogrubiają i zaczynają stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Wtedy także pojawiają się charakterystyczne objawy.
Objawy miażdżycy nóg
Początkowo, kiedy blaszka miażdżycowa jest jeszcze niewielka, choroba może przebiegać bezobjawowo. Jednak z czasem pacjent może zacząć odczuwać:
-
zmęczenie i ból nóg
(chromanie przestankowe – wynikające ze zwiększonego zapotrzebowania nóg na krew oraz tlen) podczas chodzenia, nawet na krótkich dystansach, czy podczas podejmowania jakiegoś wysiłku fizycznego,
-
ból nawet w trakcie odpoczynku
– w zaawansowanych stadiach choroby,
-
zimne
nogi
– nawet, gdy wokół jest ciepło, czy wręcz upalnie,
-
drętwienie, mrowienie stóp,
-
owrzodzenia, trudno gojące się rany,
- obrzęki.
Skóra na nogach dotkniętych miażdżycą, może być blada, chłodna, ze zmianami skórnymi lub ciężko gojącymi się ranami. Paznokcie stają się kruche i łamliwe, zanika owłosienie. Bardzo nasilone objawy mogą prowadzić do groźnych powikłań, jakimi są przewlekłe owrzodzenia lub zgorzel kończyn.
Miażdżyca nóg – zagrożenia
Kiedy tętnice kończyn dolnych są zapchane, krew krąży w tych rejonach z trudnością. Ograniczony dopływ krwi jest jednoznaczny z niedotlenieniem tkanek i niedostarczeniem im wystarczającej ilości substancji odżywczych. To nie tylko dyskomfort, ale naprawdę groźny stan, który może czasem prowadzić do martwicy i amputacji kończyn.
Ważne jest zatem obserwowanie swojego ciała, ponieważ jeśli w porę zostanie podjęta interwencja, poprawimy sobie komfort życia i unikniemy skrajnie niebezpiecznych skutków i powikłań miażdżycy. Osoby, u których ryzyko rozwinięcia się miażdżycy kończyn dolnych jest wyższe, powinny regularnie kontrolować swój stan zdrowia i wykonywać zalecane przez lekarza (chirurga naczyniowego) badania. Są to osoby chorujące na:
- nadciśnienie tętnicze ,
- cukrzycę ,
- hiperlipidemię,
- nadwagę.
Chirurg naczyniowy może zalecić następujące badania:
- profil lipidowy (przede wszystkim stężenie cholesterolu),
- poziom CRP,
- morfologię ,
- stężenie mocznika i kreatyniny,
A także badania obrazowe, takie jak USG Doppler, czy angiografię (angio-TK).
Zapobieganie i leczenie miażdżycy nóg
Główne przyczyny rozwoju miażdżycy nóg to:
- niezdrowy styl życia, w tym np. palenie papierosów,
- brak aktywności fizycznej,
- niezdrowa dieta bogata w tłuszcze nasycone i cholesterol, nadwaga,
- predyspozycje genetyczne.
Jak z tego wynika, w wielu przypadkach mamy możliwość uniknąć rozwoju miażdżycy kończyn dolnych. W profilaktyce tej choroby istotne jest:
- prowadzenie zdrowego trybu życia,
- zdrowe odżywianie , dieta pełna warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, zdrowych tłuszczy i odpowiedniej ilości białka, a z drugiej strony unikanie produktów wysoko przetworzonych, tłuszczy trans, słodyczy, alkoholu,
- ostawienie papierosów,
- uprawianie aktywności fizycznej lub choćby regularne, szybkie spacery.
Gdy miażdżyca nóg już się rozwinie, konieczne może być wprowadzenie farmakoterapii, np. leków przeciwpłytkowych, statyn, leków rozszerzających naczynia krwionośne. W najcięższych przypadkach lekarz może zadecydować o zabiegu chirurgicznym – np. angioplastyce czy bypassie naczyniowym.
Zobacz także:
Bolą cię łydki? Lekarz mówi jasno, co to może być za choroba
Tak rozwija się miażdżyca. Lekarz tłumaczy, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę
Miażdżyca daje nie tylko fizyczne objawy, ale też psychiczne. Lekarz zdradza, jak wyglądają