Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Bolą cię łydki? Lekarz mówi jasno, co to może być za choroba
lek. Mateusz Gajda
lek. Mateusz Gajda 30.07.2024 14:25

Bolą cię łydki? Lekarz mówi jasno, co to może być za choroba

Co może oznaczać ból łydek?
Fot. Canva, archiwum prywatne

Ból łydek może mieć różne podłoże i charakteryzować rozmaite schorzenia. Jednym z nich jest miażdżyca, która jest również odpowiedzialna za ból zawałowy (tzw. wieńcowy). Nie wszyscy jednak łączą ból łydek z poważnymi chorobami co często prowadzi do bagatelizowania objawu.

Chromanie przestankowe - co to za choroba?

Chromanie przestankowe to ból mięśni łydek podczas aktywności fizycznej, utrzymujący się przez pewien czas po aktywności również na początku okresu odpoczynku. W kończynach dolnych dochodzi wówczas do problemów z dostatecznym przepływem krwi, który nie jest w stanie zapewnić wystarczająco dużo tlenu dla pracujących mięśni. Pacjenci z tą przypadłością, często są zmuszeni do zatrzymywania się podczas chodzenia, by po kilkunastu sekundach, gdy ból ustanie, kontynuować poruszanie się. Charakterystyczne jest to, że dolegliwości pojawiają się przy podobnym dystansie (np. co 200 metrów), a z czasem dystans ten może się skracać prowadząc do bólu nawet bez aktywności fizycznej.

Co istotne ból może pojawić się również w zakresie uda czy pośladka w zależności od lokalizacji zwężonej lub niedrożnej tętnicy.

 

Nie tylko rumień wędrujący. Borelioza może objawiać się w postaci nietypowego guzka Pulsujący ból głowy może oznaczać poważną chorobę. Lekarka mówi, co z nim zrobić

Do czego prowadzi chromanie przestankowe?

Zmniejszony przepływ krwi w tętnicach z czasem może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Wśród nich najpoważniejsze zmiany to martwica końcowych części nogi – najczęściej palców – lub płytkie rany okolicy stopy. Rany stanowią dodatkowo częstą przyczynę zakażeń bakteryjnych.

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych nieuchronnie prowadzi do istotnego niedokrwienia kończyny dolnej. Proces ten potęgują predyspozycje genetyczne, jak i czynniki wynikające ze środowiska. Między innymi są to:

  • wysoki poziom cholesterolu tzw. nie-HDL we krwi;
     
  • otyłość i nadwaga;
     
  • palenie papierosów i spożywanie alkoholu;
     
  • stres;
     
  • częste spożywanie wysoko przetworzonej żywności. 

Najczęściej do miażdżycy dochodzi w obrębie tętnic udowych, znacznie rzadziej dzieje się to w tętnicach biodrowych czy tętnicach poniżej kolana, jednak takie przypadki nie są ewenementem. Na uwagę zasługują osoby starsze oraz chorujące na cukrzycę – zaburzenia nerwów obwodowych mogą bowiem prowadzić do zmniejszonego odczuwania dolegliwości lub braku bólu nawet przy istniejącej ranie! Kluczowe w ocenie jest badanie tętna kończyn dolnych przez lekarza, a w razie konieczności ocena przepływu w badaniu USG.

Jak wygląda leczenie?

Lekarz dokonując oceny dolegliwości klasyfikuje pacjenta na odpowiedniej skali do leczenia zachowawczego lub interwencji operacyjnej. Leczenie zachowawcze polega na stosowaniu tzw. treningu marszowego polegającego na regularnym spacerowaniu minimum 1h dziennie, co pozwala na wytworzenie przez organizm nowych naczyń zastępujących funkcję chorych. Leczenie wsparte jest często stosowaniem leków z grupy statyn (obniżają poziom cholesterolu nie-HDL oraz zmniejszają ryzyko nagłego pęknięcia blaszki miażdżycowej) oraz leków przeciwpłytkowych (np. Acard).

Jeśli dolegliwości nie pozwalają na aktywność fizyczną lub trening marszowy nie przynosi korzyści konieczne jest leczenie operacyjne – poszerzenie naczyń od wewnątrz przez wprowadzenie do światła naczynia specjalnych balonów przez nakłucie igłą i umieszczenie specjalnej śluzy naczyniowej (tzw. angioplastyka) lub wprowadzenie na stałe stentów (specjalnego stopu metalowego utrzymującego drożność naczynia na zasadzie swoistego rusztowania). W przypadku bardziej zaawansowanych zmian konieczne może być klasyczne leczenie operacyjne celem wszczepienia specjalnych pomostów omijających niedrożne odcinki tętnic. W skrajnych przypadkach konieczna może być nawet amputacja części nogi. 

Co robić, kiedy bolą łydki?

W wypadku zaobserwowania u siebie niepokojącego bólu łydek najlepiej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który pokieruje dalszym leczeniem i pomoże ustalić jego przyczynę. W przypadku konieczności leczenia specjalistycznego pacjent zostanie przekazany pod opiekę chirurga naczyniowego lub angiologa. Warto mieć na uwadze, że miażdżyca dotyka wszystkich tętnic, a więc, jeśli objawy są odczuwalne w kończynach dolnych, istnieje ok 30% ryzyko występowania istotnych zmian również w innych miejscach (np. tętnice wieńcowe serca, tętnice szyjne). Trzeba wiedzieć, że nieleczona i niezdiagnozowana może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Jej obecność w naczyniach wieńcowych może prowadzić nawet do zawału serca.

Objawy choroby wieńcowej wywołanej przez miażdżycę to przede wszystkim ból w klatce piersiowej występujący początkowo w trakcie wysiłku lub stresu i ustępujący po czasie lub nitroglicerynie. W zaawansowanej chorobie ból może występować już w spoczynku. Oprócz tego pacjent ma uczucie duszności, ucisku oraz pieczenia w tym obszarze. Wiele osób określa
go również jako poczucie ciężaru.

Działania profilaktyczne zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu wywołane miażdżycą.

Zobacz też:

Czy mycie jaj ochroni przed salmonellą? Lekarka zwraca uwagę na inny nawyk

Tego nie łącz z ziemniakami. Gnije i fermentuje w jelitach

To, jakie lody lubisz, mówi prawdę o twoim charakterze. Psychiatra wyjaśnia

Nietrzymanie moczu - objawy, przyczyny i leczenie. Jak sobie pomóc?
Nietrzymanie moczu, dr Katarzyna Jórasz
Nietrzymanie moczu, dr Katarzyna Jórasz
Nietrzymanie moczu to problem, z którym zmaga się wiele kobiet w różnym wieku. Kwestia ta jest nie tylko uciążliwa, ale i przez większość uważana za wstydliwą. Z czego wynikają kłopoty z kontrolą nad pęcherzem moczowym i jak z nimi walczyć? Kiedy zgłosić się do lekarza i jak wyglądają ćwiczenia pomagające zapanować nad nietrzymaniem moczu?Nietrzymanie moczu to często nie tylko krępujący kłopot, ale także duże utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu. Niezależnie od wieku nie należy traktować go jako objaw, z którym trzeba nauczyć się żyć. Wręcz przeciwnie to odstępstwo od normy a zlokalizowanie jego przyczyny może przyczynić się do jej wyeliminowania. Odpowiednie leczenie oraz ćwiczenia są w stanie skutecznie pomóc uporać się z dysfunkcją któregoś z etapów procesu wycieku moczu.
Czytaj dalej
Pluskwy - ugryzienie, objawy, leczenie. Jak rozpoznać ugryzienia w nocy?
pluskwy
pluskwy
Pluskwy to niewielkich rozmiarów owady, które potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Żywią się ludzką krwią, a ich ugryzienia nierzadko wywołują naprawdę duży dyskomfort. Jak poznać, że pojawiły się do domu, czym leczyć rany i najważniejsze, jak się ich pozbyć? Czy w przypadku ukąszenia od razu skonsultować się z lekarzem, albo skorzystać ze środków dostępnych w aptece?Pogryzienie przez pluskwy niektórym myli się z tym spowodowanym przez komary, jednak w tym przypadku konsekwencje zdrowotne mogą być o wiele bardziej poważne. Ze względu na ich specyfikę, są aktywne tylko nocą. To czas, kiedy śpiący ludzie nie są w stanie świadomie się przed nimi ochronić. Czy istnieją domowe sposoby, dzięki którym ryzyko ich pojawienia się w domu będzie mniejsze? Niektóre środki, które wykorzystuje się w walce z nimi, możesz mieć nawet pod ręką, jednak to nie one gwarantują największą skuteczność. Okazuje się, że to wcale nie takie proste.
Czytaj dalej