Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Dieta > Post przerywany – starożytna metoda na błyskawiczną utratę wagi. Jak go przeprowadzić?
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 04.09.2023 17:14

Post przerywany – starożytna metoda na błyskawiczną utratę wagi. Jak go przeprowadzić?

post
canva

Post przerywany określany jest mianem trendu dietetycznego. Jednak jest to sposób odżywiania znany od tysięcy lat. Posty są stałym elementem największych religii, lecz stosowanie ich jest również sprawdzonym sposobem na szczupłą sylwetkę i zdrowie. Jak bezpiecznie przeprowadzić post przerywany? Czy jest zdrowy?

Post przerywany – jak go przeprowadzić?

Post przerywany, nazywany również oknem żywieniowym, jest rodzajem restrykcji żywieniowej. W jego tracie występują okresy ograniczenia lub rezygnacji z jedzenia na przemian z okresami, w których można jeść bez limitu. Mimo iż jest to popularny trend dietetyczny, to o koncepcji tej pisał już Sokrates i Platon. O poście czytamy również w Biblii. Co więcej, jest to także element tradycji muzułmańskiej.

Celem diety jest wywołanie zmian metabolicznych w organizmie, dzięki którym nastąpi redukcja masy ciała, poprawi się wrażliwość na insulinę i poprawia się zdolność spalania tłuszczu.

Post przerywany to nazwa zbiorcza, pod którą kryje się różne sposoby przeprowadzania postu. Spośród nich wyróżniamy:

 • post całodniowy – przez 1 lub 2 dni w tygodniu stosuje się całkowity lub częściowy post. Np. 2 dni tygodniu spożywa się 400-500 kcal dziennie i przez 5 dni je się bez ograniczeń.
 • Post naprzemienny – na zmianę występują dni postne i dni, w których można jeść bez ograniczeń.
 • Okno żywieniowe – w tym modelu żywienia pości się przez kilka godzin dziennie a je wyłącznie w okresie tzw. okna żywieniowego. Np. posiłki spożywa się wyłącznie między 10:00 a 18:00.

z.png

Nordic walking - świetny sposób na odchudzanie, poprawę zdrowia i samopoczucia Dieta DASH - najzdrowsza dieta na świecie! Zalecana jest szczególnie osobom z nadciśnieniem

Post przerywany – czy jest zdrowy?

Entuzjaści postów przerywanych twierdzą, że jest to świetny sposób na utrzymanie masy ciała w normie. Co więcej, ma też korzystny wpływ na samopoczucie. Pewne badania potwierdzają, że post przerywany może poprawić wartości:

 • ciśnienia tętniczego,
 • cholesterolu LDL,
 • trójglicerydów.

Wiele osób zaczyna interesować się postem przerywanym ze względu na to, że umożliwia utratę zbędnych kilogramów. Badania potwierdzają, że post przerywany jest co prawda skuteczny, lecz nie mniej niż dieta niskokaloryczna. Jednak w odróżnieniu od diety niskokalorycznej podczas postu przerywanego nie trzeba liczyć kalorii.

Post przerywany uznawany jest za zdrowy model odżywiania – pod warunkiem że stosują go osoby zdrowe. Wcześniej warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem. Skutkiem niewłaściwego przeprowadzenia postu przerywanego bywają: niedożywienie, zaburzenia odżywiania i uszkodzenie narządów wewnętrznych. 

Post przerywany – nie jest dla wszystkich

Mimo iż o poście przerywanym mówi często wyłącznie w samych superlatywach, to jednak nie jest to sposób odżywiania dla każdego. Przeciwwskazaniami do stosowania postu przerywanego są:

 • niektóre zaburzenia zdrowotne,
 • wiek (niewskazany dla dzieci, młodzieży i osób starszych),
 • ciąża,
 • karmienie piersią,
 • cukrzyca i zaburzenia gospodarki węglowodanowej,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • przebyte zaburzenia odżywiania.

Post przerywany to wciąż w pełni niezbadane zagadnienie. Nie zostało potwierdzone naukowo, ile powinien wynosić czas postu, by móc osiągnąć największe korzyści. Niewiadomą też jest, jaki wpływ na ludzki organizm na długofalowe stosowanie postów przerywanych.

Polecane