Pacjenci.pl

fot. materiały CSK MSWiA

Prof. Irena Walecka: Uwaga, Objawem COVID-19 mogą być zmiany skórne

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

- Podstawową manifestacją kliniczną zakażenia SARS-CoV-2 istotnie jest gorączka, suchy kaszel oraz duszność. Wśród objawów klinicznych poza gorączką, suchym kaszlem, osłabieniem, wymienia się również objawy ze strony przewodu pokarmowego: nudności, ból brzucha, biegunkę, a także inne, takie jak zanik węchu i smaku. Ostatnie doniesienia francuskich, włoskich i hiszpańskich lekarzy mówią również o szeregu mało charakterystycznych objawów dermatologicznych, takich jak pokrzywka, zmiany o charakterze wysypki plamisto-grudkowej, odropodobnej lub pęcherzykowej o różnym umiejscowieniu oraz zmiany o charakterze plamiczym lub martwiczym, z reguły na dystalnych częściach kończyn górnych i dolnych, głównie palców, rzadziej zmiany na udach i podudziach. Te objawy mogą być jedyną manifestacją zakażenia SARS-CoV-2.

- Takie zmiany z reguły pojawiają się nagle, maja dość dynamiczny przebieg, ustępują natomiast powoli wraz ze spadkiem wiremii. Prawdopodobnie zmiany skórne, zwłaszcza w przypadku zmian o charakterze plamiczym, są wynikiem zmian zakrzepowych w zakresie drobnych naczyń skóry, natomiast zmiany pęcherzykowe są dość typową manifestacją zakażeń wirusowych.

- Istotne jest to, że większość zmian skórnych poprzedza pełnoobjawowy COVID-19, ale część pacjentów poza manifestacją skórną nie ma żadnych innych charakterystycznych dolegliwości. Zmiany skórne w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2 częściej dotyczą dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, którzy z reguły są bezobjawowymi nosicielami wirusa. Jest to szczególnie niebezpieczne dla przebywających z nimi osób starszych, osób w trakcie chemioterapii czy leczenia immunosupresyjnego.

- Ponieważ decyzją Wojewody Mazowieckiego CSK MSWiA w Warszawie, gdzie pracuję, został przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny, mam okazję obserwować u naszych pacjentów z COVOD-19 część zmian skórnych, opisywanych przez kolegów dermatologów z innych krajów.

Tagi:

Irena Walecka

Podobne artykuły

Świat Lekarza

Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz: Dobrze kontrolowana cukrzyca - ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 jak w ogólnej populacji
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Prof. Piotr Jankowski: Leki na nadcisnienie nie zwiększają ryzyka COVID-19
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Dr n. med. Leszek Marek Krześniak: Dysbakterioza jelitowa to zagrożenie dla całego organizmu
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Prof. Janusz Heitzman: Walcz albo uciekaj! Psychologia i pandemia
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Chorzy na nowotwory – nie bójcie się lekarzy!
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Prof. Edward Franek: Stresu podczas pandemii nie "zajadaj" słodyczami
Czytaj więcej >
Bożena Stasiak

Wyróżniona nagrodami: Nagroda Zaufania Złoty Otis 2019, „Kryształowe Pióro” 2016 i 2018. W Konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku" przez lata zdobywała nagrody i wyróżnienia, ostatnia to pierwsze miejsce w kategorii Prasa za 2019r. Jest dziennikarką medyczną „Świata Lekarza” i „Super Expressu”. Ponadto jest autorką książek "Listy intymne.Zwierzenia Polaków" oraz "Wojna z rakiem. Terapie i antyterapie".

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]