Prof. Irena Walecka: Uwaga, Objawem COVID-19 mogą być zmiany skórne
- Podstawową manifestacją kliniczną zakażenia SARS-CoV-2 istotnie jest gorączka, suchy kaszel oraz duszność. Wśród objawów klinicznych poza gorączką, suchym kaszlem, osłabieniem, wymienia się również objawy ze strony przewodu pokarmowego: nudności, ból brzucha, biegunkę, a także inne, takie jak zanik węchu i smaku. Ostatnie doniesienia francuskich, włoskich i hiszpańskich lekarzy mówią również o szeregu mało charakterystycznych objawów dermatologicznych, takich jak pokrzywka, zmiany o charakterze wysypki plamisto-grudkowej, odropodobnej lub pęcherzykowej o różnym umiejscowieniu oraz zmiany o charakterze plamiczym lub martwiczym, z reguły na dystalnych częściach kończyn górnych i dolnych, głównie palców, rzadziej zmiany na udach i podudziach. Te objawy mogą być jedyną manifestacją zakażenia SARS-CoV-2.
- Takie zmiany z reguły pojawiają się nagle, maja dość dynamiczny przebieg, ustępują natomiast powoli wraz ze spadkiem wiremii. Prawdopodobnie zmiany skórne, zwłaszcza w przypadku zmian o charakterze plamiczym, są wynikiem zmian zakrzepowych w zakresie drobnych naczyń skóry, natomiast zmiany pęcherzykowe są dość typową manifestacją zakażeń wirusowych.
- Istotne jest to, że większość zmian skórnych poprzedza pełnoobjawowy COVID-19, ale część pacjentów poza manifestacją skórną nie ma żadnych innych charakterystycznych dolegliwości. Zmiany skórne w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2 częściej dotyczą dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, którzy z reguły są bezobjawowymi nosicielami wirusa. Jest to szczególnie niebezpieczne dla przebywających z nimi osób starszych, osób w trakcie chemioterapii czy leczenia immunosupresyjnego.
- Ponieważ decyzją Wojewody Mazowieckiego CSK MSWiA w Warszawie, gdzie pracuję, został przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny, mam okazję obserwować u naszych pacjentów z COVOD-19 część zmian skórnych, opisywanych przez kolegów dermatologów z innych krajów.