Pacjenci.pl
prof. Piotr Gałecki, kier. Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii

fot. Tomasz Adamaszek

Prof. Piotr Gałecki: Lęk to cichy zabójca!

31 Maja 2020

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

Takie choroby przewlekłe jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy osteoporoza często są określane jako cichy zabójca. I jest to jak najbardziej uzasadnione, bo latami rozwijają się one bezobjawowo, a kiedy już objawy się pojawią, sytuacja jest drama

- Tak, lęk, który towarzyszy nam przez dłuższy czas, którego nie możemy się pozbyć, może prowadzić do wielu chorób i nawet być przyczyną śmierci. Jest poważnym czynnikiem ryzyka chorób kardiologicznych, neurologicznych, schorzeń o podłożu hormonalnym i innych. Jest nieodłącznym składnikiem depresji. Kiedy jesteśmy w stanie lęku, nasz układ odpornościowy znajduje się w nieustannej gotowości prozapalnej, a stany zapalne są podłożem wielu poważnych schorzeń, także zapalenia płuc. To dlatego o wiele gorsze rokowania w przebiegu COVID-19 mają ci, którzy żyją w dużym lęku.

- Oczywiście nie każdy przeżywa lęk tak samo, bo ma on wiele twarzy i postaci. To, jak będziemy go przeżywać, zależy m. in. od podatności genetycznej, osobowości. Podatność na zaburzenia lękowe kształtuje się już w życiu płodowym.

- Były badania pokazujące, że zaburzenia lękowe np. znacznie zwiększają odrzuty przeszczepu nerki, że prowadzą do stresu oksydacyjnego, co z kolei prowadzi do szybszego starzenia się komórek naszego organizmu.

- Często jestem teraz pytany, czy po pandemii będzie więcej zespołów depresyjnych, zaburzeń lękowych. Powiem tak, nie pokusiłbym się o stwierdzenie, że będziemy mieć epidemię depresji czy lęków, ale w ciągu dwóch najbliższych lat na pewno takich zaburzeń przybędzie. A o tym, w jakim lęku żyjemy teraz, świadczy również i to, że w pierwszym kwartale tego roku, w stosunku do podobnego okresu w roku ubiegłym, o ponad 20 proc. wzrosła sprzedaż leków przeciwdepresyjnych.

Bożena StasiakAutor

Wyróżniona nagrodami: Nagroda Zaufania Złoty Otis 2019, „Kryształowe Pióro” 2016 i 2018. W Konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku" przez lata zdobywała nagrody i wyróżnienia, ostatnia to pierwsze miejsce w kategorii Prasa za 2019r. Jest dziennikarką medyczną „Świata Lekarza” i „Super Expressu”. Ponadto jest autorką książek "Listy intymne.Zwierzenia Polaków" oraz "Wojna z rakiem. Terapie i antyterapie".

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prezydent elekt Sekcji Chirurgii Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego

Świat Lekarza

dr Adam Kobayashi: Przedszkolaki rozpoznają udar mózgu

Czytaj więcej >
prof. Piotr Milecki, ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej I i Kierownik Zakładu Radioterapii I w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Świat Lekarza

Prof. Piotr Milecki: Nauka o nowotworach już od…przedszkola?

Czytaj więcej >

Świat Lekarza

GARDŁO, NOS – PIERWSZA OBRONA PRZED WIRUSAMI

Czytaj więcej >
profesor Jacek Dobruch Relacja z 2. dnia 48. Kongresu Naukowego PTU w Katowicach

Świat Lekarza

Prof. Jakub Dobruch: Mężczyzno, dłonie na jądra!

Czytaj więcej >
łóżka szpitalne

Świat Lekarza

Prof. Piotr Rutkowski: Czeka nas fala nowotworów

Czytaj więcej >
prof. Ryszard Gellert z Kliniki Nefrologii i Chorób Wewnętrznych CMKP w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Ryszard Gellert: Podstępna choroba – niewydolność nerek

Czytaj więcej >