Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Prowokacja dziennikarska ujawniła, z jaką łatwością dzieci kupują używki. Gdzie jest zakaz?
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 26.06.2024 14:28

Prowokacja dziennikarska ujawniła, z jaką łatwością dzieci kupują używki. Gdzie jest zakaz?

prowokacja dziennikarska
Fot. Portal Parentingowy

16-latek w centrum Warszawy może kupić nawet kilkanaście jednorazowych papierosów i nikt nie zapyta się go o wiek. Oto porażające wnioski prowokacji dziennikarskiej, której podjął się Portal Parentingowy. Lekarze i pacjenci apelują do Ministry Zdrowia o jak najszybsze wprowadzenie ustawy o zakazie sprzedaży e-papierosów jednorazowych. 

Jednorazowe e-papierosy

76,7 proc. uczniów biorących udział w badaniu Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca „Palenie papierosów i wapowanie – badanie młodzieży szkolnej”, zrealizowanego w ramach kampanii edukacyjnej „Wdychasz czy oddychasz?” przyznaje, że swoje „pierwsze palenie” ma już za sobą. Najwięcej, bo 4 na 10 (42,4 proc.), wskazało e-papierosa jako pierwszy w życiu produkt z nikotyną, którego spróbowali. 34,2% wymieniło w tym kontekście papierosa, a 1,5 proc. podgrzewacz tytoniu. 

To słodkie, kolorowe i ładnie wyglądające jednorazówki są teraz najbardziej popularne wśród młodzieży. Mogą jednak im poważnie zaszkodzić. Jeden e-papieros jednorazowy to wartość nikotyny przekraczająca trzy paczki zwykłych papierosów. Ponieważ e-fajek smakuje, nie da się mieć go dość. To pułapka. 

Akcyza w górę

Prowokacja dziennikarska

Portal Parentingowy przeprowadził prowokację dziennikarską, w której udowodnił, jak łatwy nastolatki mają dostęp do szkodliwych używek. 16-letni Bartek, wybrał się na spacer w centrum Warszawy, w tym w okolice siedziby Ministerstwa Zdrowia, by przekonać się, czy ktokolwiek przeszkodzi mu w zakupie słodkiej trucizny.

Z kamerą szpiegowską w klapie koszulki odwiedził kioski i stoiska w centrum Warszawy przy tzw. patelni oraz sklepy w pobliżu ul. Miodowej 17. Bartek prosił o jednorazówki różnych firm i różnych smaków. W ciągu kilkunastu minut nastolatek kupił kilkanaście e-papierosów jednorazowych. Aż trudno w to uwierzyć!

Zakaz sprzedaży jednorazówek

Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna jeszcze przed końcem roku szkolnego zapowiadała, że jej resort gotowy jest do wprowadzenia nowego prawa.

"Mam projekt ustawy gotowy i w przyszłym tygodniu będę rozmawiała w KPRM. Jestem po wszystkich konsultacjach, analizach z ekspertami, przede wszystkim z lekarzami. Jestem przekonana, że zdążymy z ustawą, która zabezpieczy dzieciaki. Mam nadzieję, że do wakacji uda się zabezpieczyć dzieci i młodzież do 18. roku życia" - powiedziała szefowa resortu zdrowia na koniec maja.

Finalnie ustawa jednak nie weszła w życie, choć domagali jej się pacjenci oraz lekarze. W Wielkiej Brytanii oraz Francji takie zakazy już obowiązują. Coraz więcej krajów UE zaczyna reagować na zalewające Europę jednorazówki, które wciągają młodzież w nałóg. Im szybciej ich zabronimy, tym lepiej. Gdzie jest ten zakaz, pani ministro?

Co pali polska młodzież? E-papierosy najpopularniejszą używką w szkołach
polska młodzież
polska młodzież
Ponad połowa uczniów w Polsce ma za sobą inicjację nikotynową. Dla nastolatków główną furtką do nałogu są e-papierosy: 6 na 10 (58%) wymienia je jako pierwszy w życiu wyrób z nikotyną. 8 na 10 (78%) przyznaje, że używa e-papierosów regularnie, z czego zdecydowana większość (87%) wapuje te o smakach owoców lub słodyczy. Papierosy tradycyjne pali ok. 24% uczniów, a podgrzewaczy tytoniu używa ok. 7% nastolatków. To wyniki ankietowego badania młodzieży na grupie 1 tys. uczniów szkół średnich z całej Polski, w przedziale wiekowym 16-17 lat.
Czytaj dalej
Co drugi uczeń ma to w plecaku. Ministra Zdrowia: „To rzeczywiście plaga”
e-papierosy jednorazowe
Polska szkoła w 2024 roku: co drugi uczeń (47,6 proc.) ma w plecaku e-papierosa. Dominują te o smakach owocowych lub deserowych – używa ich 6 na 10 wapujących uczniów (61,3 proc.). Na długiej przerwie w szkole nie czuć już papierosowego dymu. W powietrzu unoszą się za to zapachy mango, brzoskwini, ananasa czy gumy balonowej. 8 na 10 uczniów (78 proc.) uważa, że e-papierosy są najpopularniejszą używką w ich szkole, a ich rówieśnicy chętnie się nimi częstują. To tylko niektóre z alarmujących wyników badania Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca „Palenie papierosów i wapowanie – badanie młodzieży szkolnej”, zrealizowanego w ramach kampanii edukacyjnej „Wdychasz czy oddychasz?”.Badanie ankietowe objęło 342 uczniów szkół podstawowych i średnich, w wieku 13-19 lat. 8 na 10 ankietowanych było niepełnoletnich. 
Czytaj dalej
Polecane