Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Skuteczne sposoby na zmarszczki w każdym wieku. Rozmowa z ekspertem
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 11.08.2023 11:49

Skuteczne sposoby na zmarszczki w każdym wieku. Rozmowa z ekspertem

wywiad z kosmetologiem
canva.com

Kiedy rozpocząć profilaktykę przeciwzmarszczkową? Jakie są najlepsze metody na zmarszczki? Co jest największym wrogiem naszej skóry? Na te i inne pytania odpowiada kosmetolog mgr Marta Łozowska., specjalista medycyny i kosmetologii estetycznej. 

Kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki?

Oprócz zmarszczek powstałych na przestrzeni lat, czyli takich związanych ze starzeniem wewnętrznym i zewnętrznym, istnieją również zmarszczki mimiczne i te mogą powstawać tak naprawdę już w bardzo wczesnym wieku. Zdarza się, że młode osoby po 20 lub 25 roku życia zgłaszają się do gabinetu z obręczami Wenus, czyli zmarszczkami poprzecznymi szyi. Jest to związane z nadmiernym używaniem telefonu w złej pozycji, czyli głowa w dół i w ten sposób tworzą się właśnie pręgi. Zatem nie wszystkie zmarszczki związane są z wiekiem. Natomiast uśredniając, jeżeli chodzi o zmarszczki statyczne, czyli związane z fotostarzeniem, czy starzeniem wewnętrznym zaczynają się pojawiać około 40-45 roku życia, kiedy już rzeczywiście widać takie spore zmiany w naszej skórze.

Kiedy powinniśmy rozpocząć profilaktykę przeciwzmarszczkową?

Dbanie o skórę powinno zacząć się już od niemowlaka. Udowodnione jest, że najlepszym kosmetykiem przeciwzmarszczkowym i ogólnie najlepszym, jaki możemy podarować swojej skórze, żeby była długo zdrowa i w dobrej kondycji są filtry anty-UV, czyli te, które przeważnie większość ludzi stosuje tylko i wyłącznie latem. Dobrze jest wyrobić sobie nawyk i używać tych filtrów cały rok, nie tylko na twarz, ale na całe ciało, a w szczególności na wszystkie odsłonięte części ciała. Jest to nie tylko ochrona przed poparzeniami słonecznymi, ale przede wszystkim przed nowotworami skóry i przed zmarszczkami. Dlatego kluczowe dla profilaktyki przeciwzmarszczkowej są właśnie kremy z filtrem i powinno się je stosować już od niemowlaka przez całe nasze życie, przez cały rok. 

Jeśli chodzi o zabiegi typowo kosmetologiczne to z wiekiem można rozpocząć delikatną stymulację skóry, jest to wiek 30+, gdyż wtedy większość osób zauważa już coraz większe zmiany na skórze. Nasza skóra ma ogromną zdolność autoregeneracji, więc zabiegi kosmetologiczne oczywiście te dobrze przeprowadzone nie są w stanie jej uszkodzić na takim poziomie, żeby ona nie produkowała dalej kolagenu. Skóra co 28 dni się wymienia, dokładając kolejne substancje na skórę. Warto wspomnieć, że co jakiś czas dobrze zmieniać kosmetyki, m.in. kremy, żeby skóra miała inny bodziec.

Projekt bez nazwy - 2023-08-10T115009.820.png

Top 3 witaminy młodości i ich źródła w diecie. Psychodietetyk wskazuje te najważniejsze Jak spowolnić starzenie się skóry? Jakich nawyków unikać i jaką wprowadzić dietę?

Co powoduje zmarszczki?

Głównym wrogiem, który może powodować zmarszczki jest stres. Niestety niszczy on cały organizm doprowadzając do tego, że nasze całe ciało się starzeje, przez co powstają zmarszczki. Kolejnym czynnikiem powodującym zmarszczki jest nieprawidłowa dieta, a w szczególności ta bogata w sól, fast foody i niezdrowe przekąski. Takie odżywianie powoduje, że nasze ciało bardzo szybko się starzeje i skóra od środka staje się wysuszona. Niehigieniczny tryb życia również będzie pogłębiał zmarszczki, czyli chodzenie zbyt późno spać czy spanie w pełnym lub niedomytym makijażu. Podczas spania między godziną 22 a 3 rano wytwarza się najwięcej hormonów regeneracyjnych dla skóry, dlatego ważne aby sen był najbardziej wartościowy właśnie w tych godzinach. Picie zbyt małej ilości wody również będzie bardzo niekorzystnie wpływać na naszą skórę. Niestety soki, napoje energetyczne, kawa, herbata, itp. nie zastąpią wody, gdyż jest ona głównym budulcem naszych komórek. Nałogi takie jak papierosy, alkohol, narkotyki, ale także słodycze będą destrukcyjnie wpływały na stan naszej skóry. Wiele osób nie traktuje słodyczy jako nałóg, jednak jest to olbrzymi problem, który nie tylko odbija się na sylwetce, ale również na przyspieszonym starzeniu komórek całego ciała. Badania pokazują, że nadmierne ilości cukru doprowadzają do rozwoju nowotworów. Czynnikiem, który będzie powodował zmarszczki jest również nieprawidłowa pozycja podczas snu. Spanie na brzuchu nie jest dobre dla naszej twarzy, czy dekoltu. Najlepszym rozwiązaniem będzie spanie na wznak, które nie przyczyni się do rozwoju zmarszczek w okolicach twarzy i szyi.

Czy modelowanie twarzy kwasem hialuronowym jest bezpieczne?

Kwas hialuronowy został wymyślony w celu uzupełniania ubytków pod skórą. W momencie kiedy skóra zaczyna wiotczeć i u góry policzek staje się pusty, owal zaczyna być zaburzony. W takim przypadku można zastosować kwas hialuronowy i wtedy ten owal ładnie się unosi do góry. Natomiast kiedy skóra jest ładna, jędrna i gęsta w przypadku 20-25 latek to rozpychanie jej kwasem hialuronowym nie jest konieczne. Należy pamiętać, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wchłonie 100 cząsteczek wody, więc wkładając 1 ml w jeden policzek uzyskujemy efekt spęcznienia tego kwasu i rozepchania tkanki. Wszystko dobrze funkcjonuje dopóki ten preparat jest pod skórą, natomiast na przestrzeni kilku miesięcy zostaje on metabolizowany przez nasz organizm, czyli stopniowo zanika i w skórze tworzy się luka. Dlatego później trzeba ją regularnie uzupełniać, bo w przeciwnym wypadku skóra wygląda dużo gorzej, niż wyglądała wcześniej i potrzebuje coraz większych ilości kwasu hialuronowego, żeby rzeczywiście ładnie poprawić ten owal. Dlatego kwas hialuronowy stosowany z umiarem, tak jak każdy zabieg będzie w porządku jednak przesadzony może mieć swoje niekorzystne konsekwencje.

Kiedy stosuje się botoks? Czy botoks jest bezpieczny? 

Botoks można wykorzystać na kilka sposobów, ponieważ można nim leczyć nadpotliwość, zmarszczki, a także rozszerzone pory. Jest on stosowany już nawet u niemowlaków, które mają wzmożone napięcie mięśniowe w dawkach wielokrotnie większych niż takich do korekcji zmarszczek, czy nadpotliwości. Zatem nie jest on szkodliwy, jednak złe podanie preparatu, czyli zbyt głębokie lub nierównomierne może spowodować asymetrię twarzy. Wtedy trzeba przeczekać, aż ten efekt zejdzie i nic złego się nie stanie, a skóra nie będzie wymagała jego ciągłego wstrzykiwania. Botoks działa relaksująco na mięsień, więc nawet jeżeli zostanie on podany ponownie za okres 6, czy 12 miesięcy to twarz ma tą pamięć, że mięsień tak mocno się nie kurczył w tym miejscu i skóra tak mocno się nie starzeje.

Dobry moment na zastosowanie botoksu będzie wtedy, gdy zauważamy, że po całym dniu w makijażu na czole, czy między brwiami i nad brwiami widoczna jest taka delikatna kreska oraz występują kurze łapki. Jeżeli tam umiejscawia się podkład i są widoczne zgrubienia, to jest dobry czas, żeby zastanowić się nad zastosowaniem botoksu. Natomiast priorytetem nie powinno być ostrzykiwanie, a odpowiednia pielęgnacja, czyli dobry krem barierowy, który uzupełni poziom ceramidów oraz lipidów w skórze. Dlatego bez odpowiedniej pielęgnacji domowej, takiej kontynuacji, te zabiegi w gabinetach nie będą odpowiednio służyć. Nawilżenie oraz natłuszczenie skóry musi być optymalne w danym kosmetyku, aby skóra zachowała prawidłowa barierę hydrolipidową, która jest warstwą zewnętrzną skóry, takim płaszczem ochronnym. Jeżeli jest zaburzona, i czuć ściąganie, suche skórki, pieczenie po umyciu, oznacza to, że należy skupić się na odbudowie tego płaszcza, czyli tego co chroni skórę od wewnątrz i od zewnątrz.

Na czym polega zabieg HIFU?

Zabieg HIFU to nic innego jak skoncentrowane ultradźwięki. Wyróżniamy różnego rodzaju kartridże, czyli takie nakładki na urządzenie, które mają przefiltrować twarz oraz skórę i uderzyć w odpowiednie miejsce np. w tkankę tłuszczową lub tkankę gdzie produkowany jest kolagen i elastyna. Natomiast skóra na różnych częściach ciała i twarzy u różnych osób ma odmienne grubości. Zatem bez badania USG, co jest jeszcze na razie rzadkością w większości miejsc i klinik ten zabieg może być bardzo niebezpieczny, ponieważ możemy nim zadziałać zbyt głęboko, a jest to wiązka ultradźwięków, czyli bardzo mocnego uderzenia cieplnego w skórę.

Jakie zabiegi są zalecane w zależności od wieku?

Zabiegi najlepiej dobrać indywidualnie do potrzeb i typu skóry. Uwarunkowane jest to nie tylko wiekiem, ale przede wszystkim stylem życia i higieną. Generalnie do 30 roku życia większość osób potrzebuje tylko odpowiedniego nawilżania. Zatem jeżeli chodzi o profilaktykę przeciwzmarszczkową będą wystarczyły dobre jakościowo kosmetyki dobrane przez fachowca do konkretnych problemów skóry. 

Po 30 roku życia wskazana będzie delikatna stymulacja, typu mezoterapia mikroigłowa czy mezoterapia igłowa nawilżająca, która już od środka uzupełni skórę o pewnego rodzaju składniki, których zaczyna brakować m.in. kwas hialuronowy, witamina C, które rozświetlą skórę i pomogą zsyntetyzować kolagen i elastynę. Dodatkowo dobrze będzie włączyć w codzienną pielęgnację retinol. 

Po 40 roku życia w 90% przypadków jest to ostatni moment na zaaplikowanie botoksu i stymulatorów tkankowych. Wtedy nasza skóra zaczyna coraz mniej wytwarzać naturalnie czynników budulcowych pod skórą, więc stymulatory tkankowe wesprą wtedy skórę. 

Po 50 roku życia zalecane będą już zabiegi termiczne, czyli fala radiowa, termolifting zaffiro i wszystko to, co będzie skracało włókna kolagenowe, gdyż w tym wieku ta skóra jest już bardziej pusta w środku i robi się taka ciągliwa. Z reguły jednak najlepiej gdyby kosmetolog lub lekarz ocenił rzeczywisty stan skóry, zrobił komputerową diagnostykę skóry i wtedy ułoży odpowiedni beauty plan, spersonalizowany dla danej osoby.

Jakie są najlepsze metody na zmarszczki pod oczami?

Zmarszczki pod oczami przeważnie tworzą się z odwodnienia i nadmiernej ekspresji mięśnia okrężnego oka. Zatem botoks pozwoli zrelaksować ten mięsień, tak aby nie pojawiały się przy uśmiechu kurze łapki pod oczami. Co więcej odpowiednie będą również kremy okluzyjno-nawilżające oraz płatki retinolowe pod oczy. Redermalizacja to kwas hialuronowy i bursztynowy, który nie tylko działa na zmarszczki, ale też zasinienia pod oczami i pogrubienie okolicy pod okiem. Jest to bardzo fajna alternatywa dla bardziej inwazyjnych metod korekcji zmarszczek pod oczami, czy plastyki np. dolnej powieki. Wykonywana systematycznie, przynosi spektakularne efekty. Również karboksyterapia jest skutecznym zabiegiem, jednak w tym przypadku należy wykonać więcej zabiegów i serii, żeby rzeczywiście zauważyć mocniejsze efekty. Działa ona na górną powiekę i rzeczywiście może opóźnić proces opadania górnej powieki.

Z Joanną Kamińską rozmawiała kosmetolog mgr Marta Łozowska, specjalista medycyny i kosmetologii estetycznej, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy wydziału Farmacji, ambasadorka Dermaviduals Polska, UrgoRetix oraz PlasmaComplexPremium. Autorka wielu prac naukowych w czasopismach branżowych, uczestnik międzynarodowych kongresów oraz szkoleniowiec dla lekarzy, pielęgniarek i kosmetologów. Swoją drogę zawodową rozpoczęła w 2009r studiując i równocześnie pracując w klinice kosmetologii, dermatologii i alergologii dr Kallas gdzie zdobyła bardzo duże doświadczenie w leczeniu nawet ciężkich przypadków skórnych. Obecnie dzięki wykorzystaniu swojego doświadczenia oraz specjalistycznego sprzętu medycznego jest w stanie pomagać w bardzo bezpieczny, szybki i efektywny sposób każdej osobie, która zgłosi się do jej kliniki.