Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Przełyk Barretta – przyczyny, objawy, leczenie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:33

Przełyk Barretta – przyczyny, objawy, leczenie

Przełyk Barretta – przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Przełyk Barretta – charakterystyka choroby

Przełyk Barretta – przyczyny

Przełyk Barretta – objawy

Przełyk Barretta – diagnoza i leczenie

Przełyk Barretta – charakterystyka choroby

Przełyk Barretta charakteryzuje się stanem chorobowym, który polega na pojawianiu się w błonie śluzowej dolnej części przełyku ognisk metaplazji jelitowej. Choroba ta może ewoluować w raka przełyku, a pierwszym jej symptomem zazwyczaj jest zgaga i pieczenie w okolicach przełyku. W trakcie choroby dochodzi do zastąpienia nabłonka wielowarstwowego płaskiego nabłonkiem jednowarstwowym walcowatym z komórkami kubkowymi.

Choroba rozwija się u chorych na refluks żołądkowo-przełykowy i zapalenie błony śluzowej przełyku, zwłaszcza u mężczyzn. Warto wiedzieć, że sam przełyk Barretta można uznawać za stan przednowotworowy, ponieważ znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia raka przełyku.

Przełyk Barretta charakteryzuje się tkanką przełyku, która przejmuje cechy tkanki żołądka, a po diagnostyce lekarskiej konieczne jest właściwe leczenie specjalistyczne.

Przełyk Barretta – przyczyny

Przyczyną przełyku Barretta przede wszystkim jest choroba refluksowa, która charakteryzuje się zgagą, wymiotami, odbijaniem i trudnością w przełykaniu. Przełyk Baretta najczęściej występuje wśród płci męskiej, zwłaszcza u tych, których cierpią na refluks żołądkowo-przełykowy od dłuższego czasu.

Przełyk Barretta może też wystąpić samoczynnie i nie musi go powodować problem z refluksem.

Przełyk Barreta można podzielić na trzy postaci:

1.    Przełyk krótki, w którym zmiany mają do 3 centymetrów długości.

2.    Przełyk długi, w którym zmiany mają ponad 3 centymetry długości,

3.    Przełyk ultrakrótki, który charakteryzuje się zmianami poniżej 1 centymetra – bardzo ciężko je zdiagnozować.

Przełyk Barretta – objawy

Objawy przełyku Barretta często nie są zauważalne, ale jeśli już chory odczuwa jakieś dolegliwości, to przypominają one cechy charakterystyczne dla refluksa żołądkowo-przełykowego. Objawy przełyku Barretta:

- suchy, drażniący kaszel,

- ból brzucha,

- ból w klatce piersiowej,

- zgaga, która nawraca,

- kłopoty z przełykaniem,

- odbijanie się w żołądku pustką,

- szybka utrata masy ciała,

- chrypka z rana,

- cofanie się z żołądka do przełyku,

- krwawienie z górnej części przewodu pokarmowego, co może naprowadzać na nowotwór przełyku.

- krwisty stolec,

- smolisty stolec,

- wymioty zabarwione krwią.

Przełyk Barretta – diagnoza i leczenie

Diagnoza przełyku Barreta odbywa się w gabinecie lekarza specjalisty, który powinien wykonać choremu gastroskopię. Badanie pokazuje zmiany w przełyku. Ostateczna diagnoza odbywa się poprzez wykonanie biopsji tkanek, wycinki chorobowych tkanek powinny być pobrane z każdej zmiany makroskopowej, tj. z nadżerki, grudki, owrzodzenia, zwężenia. Wycinki powinno być pobierane co dwa centymetry ze wszystkich czterech kwadratów całego obwodu przełyku zajętego chorobą. Biopsja pokazuje także, jak bardzo zaawansowana jest choroba i z jakim jej stadium mamy do czynienia.

Leczenie przełyku Barretta odbywa się przede wszystkim za pomocą leczenia farmakologicznego. Pozwala to zahamować zmiany związane z refluksem żołądkowyo-przełykowym. Aby wyleczyć chorego na przełyk Barretta, stosuje się leki zmniejszające sekrecję soków żołądkowych, czyli:

- inhibitory pompy protonowej,

- antagonisty receptor H2,

- leki prokinetyczne.

U pacjentów, którym leczenie farmakologiczne nie pomaga, stosuje się leczenie chirurgiczne. Polega ono na tak zwanej fundoplastyce. Jeżeli to nie pomaga, a zmiany metaplastyczne nie cofają się, należy zastosować metody endoskopowe.

Inną metodą leczenie przełyku Barretta jest ablacja zmiennym prądem elektrycznym o częstotliwości radiowej. Działa ona przez wywołanie martwicy na zmienionych chorobowa miejscach w przełyku na głębokości do 1 milimetra. Zabieg lekarski wykonywany jest zawsze po znieczuleniu miejscowym, a podczas jego trwania zmieniona chorobowa błona śluzowa przełyku, ulega zniszczeniu, zaś ta położona głębiej może pozostać zachowana i ma szansę się zregenerować.

Termoablację można ponowić w przeciągu dwunastu miesięcy, a sama skuteczność tej metody jest bardzo duża – działa w aż 92% przypadków!

Trzeba wiedzieć, że przełyk Baretta bardzo często może być przyczyną nowotworu przełyku. Zmiany te należy śledzić na bieżąco oraz nie zapominać o wykonywaniu regularnych badań diagnostycznych.

Tagi: