Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Ptasia grypa u człowieka. WHO potwierdziło przypadek zakażenia
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 13.06.2024 16:11

Ptasia grypa u człowieka. WHO potwierdziło przypadek zakażenia

Ptasia grypa, wirus ptasiej grypy
Fot. Shutterstock/ creativeneko

4-letnie dziecko zaraziło się wirusem ptasiej grypy. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o przypadku zakażenia się człowieka wirusem ptasiej grypy.

4-letnie dziecko z indyjskiego stanu Bengal Zachodni trafiło do szpitala z poważnymi problemami z oddychaniem. To już drugie zakażenie człowieka wirusem ptasiej grypy A (H9N2) zgłoszone do Światowej Organizacji Zdrowia z Indii.

4-letnie dziecko z wirusem ptasiej grypy

4-letnie dziecko z indyjskiego stanu Bengal Zachodni zaraziło się wirusem ptasiej grypy. Na początku tego roku malec trafił do lekarza pediatry z gorączką i bólem brzucha. 29 stycznia został przewieziony do tego samego lekarza, a wszystko przez to, że wystąpiły u niego drgawki. 

Niestety, leczenie nie przynosiło żadnych efektów. Wraz z początkiem lutego, 4-latek trafił na Oddział Intensywnej Terapii miejscowego szpitala w związku z ciężką niewydolnością oddechową, ale i również wysoką gorączką oraz utrzymującym się bólem brzucha.

Zdiagnozowano u niego wirusowe zapalenie płuc, natomiast test potwierdził grypę typu B i adenowirusa. Maluch w szpitalu spędził cały miesiąc, natomiast na początku marca trafił do kolejnej, tym razem rządowej placówki na oddział dziecięcy, gdzie został zaintubowany.

Dziecko miało kontakt ze zwierzętami
Fot. Shutterstock
Poprawiają wzrok i wzmacniają odporność. Poznaj cudowne właściwości jagód goji Jak wygląda skóra przed śmiercią? Po tym poznasz, że chory umiera

Dziecko zostało wypisane ze szpitala, lecz wymagało wspomagania oddychania

Późniejszy wymaz z nosa i gardła 4-latka wysłany został do Laboratorium Badań i Diagnostyki Wirusów w Kalkucie. Potwierdzona została obecność wirusa grypy A. Ta sama próbka trafiła potem do Krajowego Centrum ds. Grypy w Narodowym Instytucie Wirusologii w Pune. Próbkę sklasyfikowano jako ptasią grypę.

Mimo że maluch został wypisany ze szpitalnej placówki 1 maja, wymagał wspomagania oddychania. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że 4-latek miał kontakt z drobiem w swoim rodzinnym domu. Jak się okazuje, wokół dziecka nie było innych osób, które zgłosiłyby objawy grypy.

To drugi przypadek zakażenia człowieka ptasią grypą

Przypadek 4-letniego dziecka jest drugim zakażeniem człowieka wirusem ptasiej grypy zgłoszone do Światowej Organizacji Zdrowia z Indii. Pierwsze miało miejsce kilka lat temu - dokładnie w 2019 r. 

Do zakażenia ptasią grypą u człowieka dochodzi za pomocą bezpośredniego kontaktu z zakażonymi zwierzętami. Objawy mogą być bardzo różne: od łagodnej infekcji górnych dróg oddechowych czy zapalenia spojówek, czy też objawów żołądkowo-jelitowych. Istnieją też bardzo ciężkie przypadki, które mogą zakończyć się śmiercią.

Czytaj też:

Czy ptasia grypa przejdzie z kotów na ludzi? Profesor Simon mówi wprost kto jest najbardziej zagrożony

Wykryto ją łącznie w 27 państwach. Zbiera śmiertelne żniwo

Termometry z rakotwórczą rtęcią wycofane. Polacy wciąż je kupują