Refluks bywa przystankiem do raka przełyku. Sprawdź objawy
Chirurg prof. Tomasz Skoczylas w rozmowie z PAP stwierdził, że coraz więcej osób choruje na raka gruczołowego przełyku. Według eksperta ma to związek ze stylem życia i rozwojem cywilizacyjnym. O tych 2 objawach warto wiedzieć w szczególności – wiedza ta może uratować życie. Wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szanse na wyleczenie.
Rak przełyku diagnozowany jest coraz częściej
Co roku w Polsce rozpoznaje się 1300 nowych przypadków raka przełyku. W porównaniu z innymi nowotworami występuje dość rzadko. W ostatnich latach można zauważyć tendencję wzrostową – chorych jest coraz więcej, a wczesne wykrycie nowotworu utrudnia to, że rak przełyku może latami rozwijać się bezobjawowo. O schorzeniach przełyku najczęściej też dowiadujemy się po fakcie, gdy pierwsze objawy zaczynają być odczuwalne i pojawia się np. problem z przełykaniem lub refluks.
„Tylko u ok. 40-60 proc. zdiagnozowanych pacjentów, możliwe jest podjęcie leczenia ze względu na stan zaawansowania choroby. Wyniki nie są jakoś mocno optymistyczne, ale pamiętajmy, że kiedyś rak przełyku to był wyrok śmierci, jeszcze 20-30 lat temu szanse na przeżycie nie przekraczały 20 proc. Dzisiaj wynoszą ok. 30-40 proc”. - powiedział PAP prof. Tomasz Skoczylas.
Głównymi czynnikami ryzyka w przypadku raka przełyku są palenie tytoniu (papierosów i fajek wodnych) i spożywanie alkoholu, zwłaszcza wysokoprocentowego.
Zbigniew Ziobro ma raka przełyku. Zwrócił się z przejmującym apelem do Polaków Rak przełyku – objawy, diagnostyka, leczenie, rokowaniaPierwsze objawy nowotworu przełyku
Wczesne symptomy mają niespecyficzny charakter i bywają mylone z innymi chorobami. Z tego powodu nowotwór wiele lat „ukrywa się” i zostaje rozpoznany dopiero w zaawansowanym stadium rozwoju.
Dwa objawy sygnalizujące, że w przełyku może rozwijać się nowotwór, są to chrypka i problemy z połykaniem. Symptomami bywają też mdłości, wymioty i utrata apetytu.
Prof. Skoczylas stwierdził, że rak gruczołowy przełyku coraz częściej atakuje osoby otyłe i z chorobą refluksową: „Związane jest to rozwojem cywilizacyjnym i stylem życia, co ma naturalny wpływ na nasze zdrowie – podkreślił prof. Skoczylas. Wczesne objawy raka przełyku mogą przypominać chorobę refluksową. Rak przełyku często nacieka na sąsiadujące narządu i zajmuje węzły chłonne w obrębie nadbrzusza i śródpiersia.
Innymi wczesnymi objawami nowotworu mogą być także:
- ból w klatce piersiowej i nadbrzuszu,
- coraz większe wyniszczenie organizmu,
- krwawienie z przewodu pokarmowego.
Rak przełyku ma złe rokowania
Gdy u danej osoby wystąpią wspomniane objawy, kieruje się ją na badanie endoskopowe i badanie radiologiczne przełyku i żołądka. By ocenić, w jakiej fazie rozwoju znajduje się rak, pomocna bywa ultrasonografia endoskopowa – dzięki niej można ocenić, jak bardzo głęboki jest naciek nowotworowy ściany przełyku.
Z wyglądu rak przełyku może przypominać guza lub owrzodzenie. Ze zmiany pobiera się też wycinek do badania histopatologicznego.
Rokowania raka przełyku nie są najlepsze – od 30% do 50% guzów jest operacyjnych.
5-letnie przeżycie wynosi ok.15-20%. Jednak wczesne wykrycie znacznie zwiększa szansę na wyleczenie – w początkowym stadium 5-letnie przeżycie wynosi 80%.
Gdy nowotwór znajduje się w zaawansowanym stadium, 5-letnie przeżycie wynosi ok. 5%.
źródło: PAP.pl, Zwrotnikraka.pl