Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Zbigniew Ziobro ma raka przełyku. Zwrócił się z przejmującym apelem do Polaków
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 01.02.2024 14:52

Zbigniew Ziobro ma raka przełyku. Zwrócił się z przejmującym apelem do Polaków

Zbiginiew Ziobro
canva

Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i lider partii Suwerenna Polska, choruje na nowotwór złośliwy przełyku. Nowe informacje dotyczące jego stanu zdrowia przekazał wiceprezes Suwerennej Polski, Michał Wójcik. Ziobro otwarcie przyznaje, że pierwsze objawy nowotworu zbagatelizował. Ostrzega Polaków, by nie popełnili tego błędu, co on.

Zbigniew Ziobro choruje na nowotwór

U byłego ministra sprawiedliwości zdiagnozowano złośliwy nowotwór przełyku. Choroba znajduje się niestety w zaawansowanym stadium. W grudniu 2023 r. poinformował o tym eurodeputowany Patryk Jaki. W środę 31 stycznia wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik przekazał informacje dotyczące obecnego stanu zdrowia Zbigniewa Ziobry.

Wiem, że psychicznie czuje się bardzo dobrze. Zbigniew Ziobro prosił mnie, żeby przekazać wszystkim, którzy obserwują u siebie symptomy mogące wskazywać na chorobę nowotworową, żeby nie bagatelizowali objawów, czasami nawet tych, na które nie zwracają uwagi. Bo tak było w jego przypadku". – powiedział Wójcik w rozmowie z „Super Expressem”.

Z rozmowy wynika, że Ziobro już od lat miał chrypę. Wydawało mu się jednak, że to tylko objaw alergii.

„Ja to pamiętam. Zbyszek chodził do różnych lekarzy. I potem dopiero wyszło, co mu dolega. Bo wiadomo, że pracując w ministerstwie przez lata, zwyczajnie odkłada się te wszystkie rzeczy. Zawsze było coś ważniejszego. [...] Choroba została wykryta w fazie zaawansowanej. I wyszło dopiero, że ta cała chrypa, o którą pan minister był bezczelnie atakowany przez oponentów, to był właśnie ten objaw choroby nowotworowej. [...] Modlimy się o zdrowie Zbyszka". – dodał poseł Suwerennej Polski.

Projekt bez nazwy - 2024-02-01T141930.801.png

Te objawy w jamie ustnej mogą sygnalizować nowotwór. Jeśli je zauważysz, pilnie zgłoś się do lekarza Nowotwór prostaty? Ta operacja to szansa na pełne wyleczenie, bez straty dla komfortu życia pacjenta

Rak przełyku diagnozowany jest co roku u 1300 osób

Do rozwoju choroby prowadzić może przewlekłe podrażnianie przełyku – głównymi czynnikami ryzyka są palenie tytoniu i spożywanie wysokoprocentowego alkoholu. Czynnikami ryzyka są również:

 • otyłość,
 • przełyk Barretta,
 • długotrwałe zapalenie błony śluzowej przełyku,
 • oparzenie przełyku substancjami chemicznymi,
 • styczność z azbestem i pyłami metali, produktami wulkanizacji,
 • niedobory witamin i mikroelementów,
 • częste spożywanie gorących i marynowanych pokarmów.

Jest to dość rzadko występujący nowotwór. Pod względem częstości występowania zajmuje 8 miejsce. Ma jednak złe rokowania. 

Plan leczenia zależy od stopnia zaawansowania guza i miejsca, w którym znajduje się nowotwór. W trakcie ustalania rodzaju terapii pod uwagę brany jest też ogólny stan zdrowia pacjenta, jego sposób odżywiania i czy ma choroby współistniejące. Jest to konieczne, by ustalić, czy można zastosować radykalne leczenie np. zabieg operacyjny lub radiochemioterapię.

Co się stanie, jak nagle odstawisz alkohol? Lekarz ostrzega!

Objawy raka przełyku

Nowotwory przełyku we wczesnych stadiach rozwoju często nie powodują objawów. Co więcej, wczesne symptomy mają przeważnie niespecyficzny charakter i bywają mylone z innymi schorzeniami – jak wynika z wypowiedzi Wójcika, Zbigniew Ziobro pomylił je z alergią. W rezultacie o raku przełyku chory dowiaduje się, gdy nowotwór znajdzie się już w zaawansowanym stadium.

Pierwsze symptomy mogą przypominać chorobę refluksową. Nowotwór powoduje, że światło przełyku zaczyna się stopniowo zwężać – chory ma wówczas problemy z przełykaniem pokarmów stałych, później coraz trudniej mu też połykać płyny. Nowotwór najczęściej nacieka na sąsiednie narządy i zajmuje regionalne węzły chłonne w rejonach nadbrzusza i śródbrzusza.

Wczesnymi symptomami choroby bywają także:

 • nudności,
 • wymioty,
 • spadek masy ciała, utrata apetytu,
 • ból w klatce piersiowej i nadbrzuszu,
 • coraz większe wyniszczenie organizmu,
 • krwawienie z przewodu pokarmowego.

źródła: superexpress.pl, zwrotnikaraka.pl

Polecane