Roksana Węgiel poinformowała o swoim stanie zdrowia: „Choroba postępuje”
Kilka miesięcy temu Roksana Węgiel wyznała, że wykryto u niej cukrzycę typu pierwszego. Jak mówi, początkowo zbagatelizowała tę diagnozę. W najnowszym wywiadzie opowiedziała, jak teraz się czuje. Młoda wokalistka apeluje do swoich fanów, by dbali o siebie: „Zdrowie jest najważniejsze!”.
Diagnoza Roxany Węgiel
Kilka miesięcy temu fanów Roxany Węgiel zaniepokoiły kadry ze szpitala, które zamieściła na swoim profilu na Instagramie. Napisała wtedy: "Sytuacja, w której się znalazłam przez nadmiar wysiłku mnie do tego zmusza, może ma to być pewnego rodzaju świadectwo/ przestroga dla osób, które również zmagają się z cukrzycą...ja dowiedziałam się kilka miesięcy temu, że choruje na cukrzycę typu pierwszego i szczerze? Zbagatelizowałam ten temat".
Dziś jest już mądrzejsza i w najnowszym wywiadzie dla ShowNews opowiada o swoim o życiu z chorobą: „Trzeba dbać o siebie, stawać tę chorobę priorytetowo, ale też trzeba pamiętać o tym, żeby żyć "tu i teraz" i nie dać się zwariować. Trzeba poniekąd polubić życie z cukrzycą, jakkolwiek abstrakcyjnie to brzmi”.
6246 zł co miesiąc. Trzeba spełnić ważny warunek Marcelina Zawadzka przyznała się do choroby syna. Postawiono diagnozęCukrzyca to choroba, która postępuje
Roxie czuje się dobrze, ma chorobę pod kontrolą, ale musiała się tego nauczyć. Dziś chce pokazać swoim fanom, że z cukrzycą można normalnie żyć, jednak zawsze trzeba mieć świadomość, że jest to choroba, która postępuje i która będzie już towarzyszyć człowiekowi do końca życia:
„Teraz, przynajmniej u mnie, wielkich powikłań nie odczuję, ale ta choroba postępuje, to jest najgorsze. (...) Myślę, że mogę być motywacją do pokazywania tego, że da się żyć z tą chorobą”.
Cukrzyca typu 1 – na czym polega?
Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna, która polega na tym, że układ odpornościowy niszczy komórki beta trzustki. Są one odpowiedzialne za produkcję insuliny niezbędnej do prawidłowego metabolizmu glukozy, dlatego osoby z cukrzycą muszą regularnie dostarczać ją organizmowi za pomocą zastrzyków lub pompy insulinowej. Bez odpowiedniego leczenia poziom cukru we krwi może osiągnąć niebezpieczne wartości, co prowadzi do poważnych powikłań.
Przyczyny cukrzycy typu 1 nie są do końca znane, pewną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne i czynniki środowiskowe. Choroba najczęściej ujawnia się u dzieci, choć może wystąpić także u młodych dorosłych. Objawia się:
- wzmożonym pragnieniem,
- częstym oddawaniem moczu,
- nagłą utratą masy ciała,
- osłabieniem,
Te objawy pojawiają się zazwyczaj szybko i wymagają natychmiastowej diagnozy. Leczenie cukrzycy typu 1 polega na stałym monitorowaniu poziomu cukru we krwi, odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej oraz terapii insulinowej. Istotne jest także wsparcie psychologiczne i edukacja, by nauczyć się radzić sobie z chorobą na co dzień. Choć nie można jej wyleczyć, odpowiednia kontrola pozwala na prowadzenie pełnego i aktywnego życia.
Zobacz także:
Wstajesz w nocy do toalety? To może być wczesny objaw choroby
Zajady to nie tylko problem estetyczny. To może być objaw poważnej choroby
Tak "pachnie" cukrzyca. Gdy to poczujesz, biegiem do lekarza