Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Rośnie liczba chorych na krztusiec w Grecji. Zmarło już dwoje dzieci
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 08.06.2024 13:07

Rośnie liczba chorych na krztusiec w Grecji. Zmarło już dwoje dzieci

Wzrost zachorowań na krztusiec
Fot. Canva

Agencja AMNA, od początku bieżącego roku, zarejestrowała aż 230 przypadków zachorowań na krztusiec w Grecji. To 25-krotny wzrost w porównaniu do ubiegłego roku, gdzie wykryto jedynie 9 przypadków tej choroby. Z powodu krztuśca zmarło dwoje niemowląt w tym kraju.

Krztusiec - co to za choroba?

Krztusiec to choroba, która charakteryzuje się tzw. szczekającym napadowym kaszlem z lepką wydzieliną. Kaszel może się utrzymywać nawet przez 100 dni, stąd określenie "studniowy kaszel". Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla niemowląt oraz dzieci do 4. roku życia. Nie oznacza to, że dorośli nie chorują - szczególnie ciężko infekcję przechodzą osoby starsze. Krztusiec może prowadzić do groźnych powikłań z zapaleniem mózgu włącznie, co z kolei może doprowadzić do zgonu. 

Leczenie krztuśca polega na antybiotykoterapii oraz na stosowaniu leczenia objawowego - czyli mającego złagodzić kaszel i wspomóc odkrztuszanie wydzieliny.

Krztusiec w wakacyjnym raju Polaków

W Grecji wzrost chorych na krztusiec wzrósł 25-krotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Są również dwie ofiary śmiertelne choroby - niemowlęta. Trzy osoby wymagały hospitalizacji. 

Nie tylko Grecja zmaga się ze zwiększoną zachorowalnością na krztusiec. W Polsce, jak podaje “Gazeta Wyborcza”, do 15 kwietnia 2024 roku zachorowały 1053 osoby. Najwięcej w województwie łódzkim (196), na Mazowszu (170) i w Małopolsce (164). To ogromny wzrost – w 2023 roku było to 927, a w 2022 roku – 371 zachorowań na krztusiec. 

Szczepienie na krztusiec

Przed zachorowaniem na krztusiec można się uchronić poprzez przyjęcie szczepienia ochronnego. Szczepionka przeciw krztuścowi podawana jest w jednym wstrzyknięciu jako szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP). Jest ona obowiązkowa dla dzieci - podaje się ją w 2., 3. - 4., 5., 16. - 18. miesiącu życia oraz w 6. roku życia. Szczepionka dTap (z obniżoną zawartością antygenów krztuśca) podawana jest jako obowiązkowa nastolatkom w 14. roku życia. W celu utrzymania odporności przeciw krztuścowi zalecane jest również szczepienie przypominające w 19. roku życia oraz dla osób dorosłych co 10 lat.

Zobacz też:

Niedobór tej witaminy zwala z nóg. Powoduje utratę smaku, depresję, a nawet zaburzenia czucia

Objawy chorej wątroby widać na skórze. Jeśli masz takie zmiany skórne idź do lekarza

Masz wypryski na klatce piersiowej i brzuchu? To pierwszy objaw raka