Rzeżączka - objawy i przyczyny choroby
Rzeżączka - charakterystyka
Rzeżączka to choroba weneryczna, która występuje na całym świecie - i tylko u ludzi. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że każdego roku na całym świecie występuje ponad 100 milionów przypadków tej choroby. To sprawia, że rzeżączka jest trzecią najczęściej występującą chorobą przenoszoną drogą płciową. Dotyka w szczególności młodych ludzi w wieku od 15 do 25. Dokładne dane liczbowe co do sytuacji w Polsce nie są znane, ponieważ, mimo że w świetle obowiązujących w Polsce przepisów, zakażenia przenoszone drogą płciową, czyli kiła, rzeżączka czy chlamydioza, podlegają obowiązkowemu zgłoszeniu z pełnymi danymi, to choroby te najczęściej nie są zgłaszane.
Rzeżączka - przyczyny
Rzeżączka jest jedną z chorób przenoszonych drogą płciową, wywoływaną przez bakterie gonokokowe. W zależności od praktyki seksualnej atakują błony śluzowe narządów płciowych, dróg moczowych, odbytnicy, jamy ustnej i gardła. Drogą przenoszenia gonokoków jest przede wszystkim stosunek płciowy z osobą chorą bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Podczas stosunku rzeżączka dociera bezpośrednio do błon śluzowych. Istnieją inne sposoby przenoszenia rzeżączki, ale są one mniej powszechne. Niemowlęta od zarażonych matek mogą zarazić się podczas porodu, ponieważ wchodzą w bliski kontakt z błonami śluzowymi. Nie można wykluczyć zakażenia rzeżączką podczas całowania, ale jest to bardzo mało prawdopodobne. Poza ludzkim ciałem gonokoki nie mogą przetrwać długo i bardzo szybko giną.
Rzeżączka - objawy
Rzeżączka to choroba przenoszona drogą płciową, która powoduje inne objawy u mężczyzn, jak u kobiet. Pierwsze oznaki rzeżączki u mężczyzn pojawiają się zwykle po dwóch do sześciu dni po stosunku płciowym. Jednak około jedna dziesiąta wszystkich mężczyzn zakażonych rzeżączką nie zauważa żadnych objawów choroby. Odsetek ten jest jeszcze wyższy w przypadku kobiet: około 50 procent wszystkich kobiet zakażonych rzeżączką nie ma żadnych objawów. Często rozprzestrzeniają tę chorobę zakaźną, nawet o tym nie wiedząc. Objawy rzeżączki pojawiają się, gdy błona śluzowa w miejscu wejścia bakterii ulega zapaleniu. Infekcja może się dalej rozwijać, na przykład z narządów płciowych do dróg moczowych, a stamtąd dalej się rozprzestrzeniać.
Objawy rzeżączki u mężczyzn
Typowe objawy rzeżączki u mężczyzn to:
zapalenie cewki moczowej, które może objawiać się zaczerwienieniem lub obrzękiem ujścia cewki moczowej i żołędzi prącia;
Bolesne oddawanie moczu;
Intensywne, mleczne, ropne wydzieliny;
Jeśli bakterie wydostają się przez drogi moczowe, może dojść do zapalenia gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych, powrózków nasiennych i najądrza.
Objawy rzeżączki u kobiet
U kobiet do zakażenia dochodzi zwykle przez szyjkę macicy. Kobiety, które zaraziły się rzeżączką, często doświadczają następujących objawów:
Intensywne upławy, które czasami brzydko pachną;
Zapalenie cewki moczowej;
Ból (pieczenie) podczas oddawania moczu
Obfite, długotrwałe miesiączki lub krwawienia międzymiesiączkowe (plamienie);
Ropne, krwawe wydzieliny, gdy rzeżączka atakuje szyjkę macicy.
Jeśli infekcja gonokokowa jest nieleczona, może rozwinąć się stan zapalny jajników, jajowodów i ostatecznie całej miednicy.
Rzeżączka w odbytnicy, gardle lub jamie ustnej
W zależności od praktyk seksualnych gonokoki mogą wnikać do organizmu na inne sposoby u mężczyzn i kobiet.
Rzeżączka odbytnicy: Jeśli rzeżączka została przeniesiona podczas stosunku analnego (często u mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami), odbyt może ulec zainfekowaniu. U kobiet rzeżączka może dostać się do jelita poprzez wydzieliny narządów płciowych. Infekcja u kobiet często przebiega bez objawów. Z drugiej strony mężczyźni często odczuwają swędzenie, bolesne wypróżnienia i śluzowate wydzieliny obecne w kale.
Rzeżączka gardła: gardło jest jedynym miejscem infekcji tylko u około pięciu procent osób z rzeżączką. U pacjentów, którzy już mają rzeżączkę narządów płciowych i dróg moczowych, gardło zajmuje od 5 do 25 procent. Infekcja zwykle występuje podczas seksu oralnego. Konsekwencją może być ból gardła i zapalenie gardła. Jednak u większości z nich nie występują objawy rzeżączki.
W rzadkich przypadkach infekcja wpływa również na spojówkę oka. To gonokokowe zapalenie spojówek jest znane u noworodków, które zostały zakażone bakteriami w macicy lub podczas porodu. Około pięciu dni po porodzie rozwijają się objawy zapalenia spojówek. Bez leczenia choroba może szybko rozprzestrzenić się na rogówkę i doprowadzić do ślepoty.