Czy wodą utlenioną można polewać rany? Na ten temat krąży wiele mitów
Na pewno pamiętasz, jak się skaleczyłeś, a mama lub tata polewał ranę wodę utlenioną, która po zetknięciu z krwią robiła się biała i zaczynała pienić. Tylko czy jej stosowanie miało uzasadnienie medyczne?
Po "auć" lub innym słowie towarzyszącym skaleczeniu, następnym krokiem jest zatamowanie krwawienia lub odkażenie rany. Dawniej używano do tego wody utlenionej, ale od kilku lat ten preparat znajduje się na cenzurowanym – czy słusznie?
Czym dokładnie jest woda utleniona?
Na pierwszy rzut oka woda utleniona wygląda jak wody i ma to swoje uzasadnienie chemiczne – nadtlenek wodoru, czyli woda utleniona zawiera tylko o jeden atom tlenu więcej. Jego wzór chemiczny to H2O2, podczas gdy wody to wszystkim dobrze znane H20. Ten "dodatkowy tlen", choć jest maleńką cząsteczką, jest bardzo reaktywny. To właśnie dzięki niemu woda utleniona ma właściwości dezynfekujące – niszczy komórki niezbędne zarazkom do życia. Nie oznacza to jednak, że warto polewać nią ranę.
Dlaczego nie wolno stosować wody utlenionej na ranę?
Rana to miejsce podatne na infekcje. Ludzie w obawie przed zakażeniem polewają ją preparatami odkażającymi, m.in. wodą utlenioną. Z najnowszych ustaleń naukowców wynika jednak, że preparat ten zaburza proces gojenia ran i nie powinien być stosowany. Dzieje się tak dlatego, że woda utleniona zabija nie tylko wirusy i bakterie, ale również zdrowe komórki, spowalnia też proces krzepnięcia.
Skaleczenie, zranienie – czym dezynfekować, jeśli nie wodą utlenioną?
Po pierwsze, po skaleczeniu lub doznaniu urazu, oceń ranę. Jeśli jest powierzchowna, najprawdopodobniej nie ma potrzeby, by jechać z nią na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR). Wtedy możesz podjąć następujące kroki:
1. Oczyść ranę – przemyj ją letnią wodą lub roztworem soli fizjologicznej.
2. Nasmaruj maścią – jeśli masz w domu maść z antybiotykiem, możesz posmarować nią ranę, co ją nawilży i zabezpieczy przed wnikaniem zarazków.
3. Zakryj ranę – możesz zabezpieczyć ją plastrem, gazikiem lub bandażem.
4. Obserwuj ranę – sprawdzaj, czy na ranie nie pojawiają się oznaki infekcji.
Jeśli rana jest głęboka, duża lub źle się goi, warto odwiedzić lekarza. Podobnie, jeśli jest to rana kąsana w wyniku ugryzienia przez zwierzę – w takim wypadku konieczne mogą być szczepienia ochronne przeciwko wściekliźnie.
Zobacz też:
Zawał serca u młodych osób - objawy, przyczyny, rozpoznanie. Ekspert tłumaczy
Rany i skaleczenia – pierwsza pomoc, leczenie, domowe sposoby
Porażenie prądem elektrycznym – objawy, skutki, pierwsza pomoc