Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > 14. emerytury trafią jesienią na konta emerytów. Wiadomo, ile wyniosą "czternastki"
Daria  Siemion
Daria Siemion 10.07.2024 07:40

14. emerytury trafią jesienią na konta emerytów. Wiadomo, ile wyniosą "czternastki"

14. emerytura, emeryt, pieniądze, karta do bankomatu, karta kredytowa
Fot. Shutterstock / fizkes

14. emerytura to dodatkowe świadczenie pieniężne przysługujące seniorom. Należy się ono emerytom, rencistom i wszystkim osobom z prawem do świadczeń długoterminowych. Ile w 2024 roku wyniosą "czternastki" i kiedy będą wypłaty?


Jeszcze do niedawna nie było wiadomo czy czternaste emerytury trafią na konta emerytów. Wszystko za sprawą polityków, którzy chcieli je zlikwidować. Na szczęście dla seniorów do tego nie doszło i "czternastki" trafią na ich konta już jesienią.


– Zgodnie ze złożoną wcześniej obietnicą nasz rząd gwarantuje, że wszystkie dotychczas obowiązujące rozwiązania, mające na celu poprawę życia emerytów i rencistów, będą kontynuowane – mówiła na konferencji prasowej Agnieszka Ewa Dziemianowicz-Bąk, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

14. emerytura 2024 – dla kogo?

W Polsce mieszka 16,2 mln emerytów i rencistów. Niestety aż 4 proc. z nich żyją w skrajnym ubóstwie – nie mają pieniędzy na media, jedzenie i leki. Jednym ze świadczeń, które ma poprawić ich sytuacją finansową są "czternastki". Nie przysługują one jednak wszystkim seniorom. 

Prawo do 14. emerytury mają osoby pobierające następujące świadczenia długoterminowe:

  • emerytury,
  • renty,
  • świadczenia przedemerytalne,
  • zasiłki.


A kto nie dostanie czternastej emerytury? Seniorzy, których emerytura wynosi 6000 zł brutto lub więcej, nie są uprawnieniu do 14. emerytury. Świadczenia nie dostaną również osoby, których prawo do świadczeń długoterminowych będzie zawieszone w terminie ogłoszonym przez rząd.

ZUS
14. emerytury wypłaca ZUS Fot. East News / Arkadiusz Ziółek
Takie emerytury będą w 2025 roku. Wiadomo, ile wzrosną Seniorzy i nie tylko otrzymają 4200 zł. Ważna zmiana w świadczeniu ZUS

Czternasta emerytura 2024 – ile wyniesie?

W 2024 roku 14. emerytura wyniesie 1780,96 zł brutto, co jest równowartością minimalnej emerytury. Niestety, jest to kwota o ponad 869 zł niższa niż w zeszłym roku. Zwróćmy jednak uwagę, że czternasta emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, jednak z tego świadczenia nie będą dokonywane potrącenia ani egzekucje.


Osoby, które pobierają świadczenia do wysokości 2900 zł brutto, otrzymają pełną kwotę czternastej emerytury, czyli 1780,96 zł brutto. Natomiast dla tych, którzy otrzymują świadczenia powyżej 2900 zł brutto, stosowana będzie zasada "złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że czternasta emerytura zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł brutto. 

Kiedy wypłata "czternastek"?

Wypłaty 14. emerytury zaplanowano na drugą połowę 2024 roku. Politycy zapowiadają, że dodatkowe świadczenie trafi na konta emerytów i rencistów jesienią – we wrześniu lub październiku. Pieniądze będą przekazywane automatycznie na konta uprawnionych, co oznacza, że nie będzie potrzeby składania wniosków w ZUS.

Jak podkreśla ZUS w swoim komunikacie: "Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku”.

Zobacz też:

Renta wdowia nie tylko dla wdów. To szansa na dodatkowe 10 tys. złotych

Nie żyje utytułowany skoczek narciarski. Był mistrzem Polski

Seniorzy łatwiej dostaną darmowe leki. Przybędzie uprawnień dla lekarzy i pielęgniarek

Psycholog Kasia Miller: Zapytałam 120 osób, kto ma szczęśliwą matkę? Zgłosiły się 3 osoby
Katarzyna Miller, psycholog
Katarzyna Miller
Wychowywanie przez strach oraz zawstydzanie jest krzywdą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Większość z nas nosi w sobie pewną krzywdę, której źródło znajdziemy w naszej przeszłości. Jak tłumaczy psycholożka Katarzyna Miller w podcaście Zwierciadła “Troska o siebie” zbyt dużo rodziców wychowuje swoje dzieci w zagrożenia.“Dziecko się umniejsza i bierze pod but. Krzywdą jest brak szacunku dla odrębności bytu ludzkiego, który przyszedł na świat. Pojawia się tam, gdzie władza, gdzie odbiera się wolność” - tłumaczy Miller, dodając, ze rodzice nadużywają władzy nad dzieckiem, tak jak to kiedyś nadużywano władzy wobec nich. Finalnie wszyscy są nieszczęśliwi, a zwłaszcza dzieci i matki. Co zrobić, by zatrzymać to błędne koło?
Czytaj dalej
Jerzy Stuhr nie żyje. Wiadomo, jaka była przyczyna śmierci
Jerzy Stuhr nie żyje
Smutna wiadomość dotarła do mediów. Nie żyje Jerzy Stuhr. Legendarny aktor miał 77 lat. Przez długi czas zmagał się z problemami zdrowotnymi, przeszedł dwa zawały serca, udar mózgu. Swego czasu wygrał walkę ze złośliwym nowotworem przełyku.  Wiadomość o jego śmierci potwierdził z Onetem syn aktora, Maciej Stuhr.Jeszcze w lutym tego roku Jerzy Stuhr był gościem Mariusza Szczygła, gdzie w programie TVP  “Rozmowy (nie)wygodne opowiedział o trudnej walce z nowotworem. Aktor podkreślił, że „choroba jest dobrą nauczycielką pokory” i dzięki niej nauczył się „słuchać ludzi i lekarzy”. “Swoje też trzeba robić. Różnie ze mną bywało w tym czasie, ale jakoś tak się składa, że zawsze się wymigam” – mówił. W ostatnich miesiącach: czerwcu i lipcu przedstawienia z udziałem aktora zostały odwołane.
Czytaj dalej