Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Świąd bywa zwiastunem nowotworu. Gdy trwa tyle, udaj się do lekarza
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 01.02.2024 18:24

Świąd bywa zwiastunem nowotworu. Gdy trwa tyle, udaj się do lekarza

świąd skóry
canva

Objawy nowotworów kojarzą się nam głównie z utratą wagi, problemami z wypróżnianiem czy obecnością guzów. Jednak rak może mieć też objawy skórne m.in. świąd. Okazuje się, że aż 36,9% nowotworowych zmian skórnych ma związek ze świądem. Zmianom tym może też towarzyszyć ból. A to nie wszystko - skórnych objawów raka jest więcej. 

Świąd to też niekiedy symptom raka

Przewlekły świąd, trwający dłużej niż 6 tygodni, bywa wczesnym symptomem procesu nowotworowego. Niekiedy wyprzedza inne objawy raka – czasem nawet o kilkanaście miesięcy. Występuje w schorzeniach powodujących uszkodzenie mózgu ale i chorobach rozrostowych układu limforetikularnego np. białaczki, ziarnicy złośliwej, szpiczaka mnogiego.

Skórne objawy nowotworów bywają skutkiem procesów autoimmunologicznych – gdy organizm zaczyna walczyć z komórkami nowotworowymi, wysyła przeciwciała, mogącą atakować także zdrowe komórki. Objawy te pojawiają się też na skutek wytwarzania przez komórki nowotworowe cząsteczek docierających z krwią do innych tkanek m.in. skóry.

Nawet proste pytanie o ból i świąd mogą już być pomocne lekarzowi diagnozującemu nowotwory skóry. Jak wynika z danych statystycznych, ok. 36.9% nowotworowych zmian skórnych ma związek ze świądem, a w 28.2% z nich towarzysz ból.

Eksperci z Wake Forest University Baptist Medical Center przebadali 268 pacjentów, u których wykryto łącznie 339 nowotworów. Ustalono, że obecność świądu najczęściej ma związek z:

  • rakiem kolczystokomórkowym (46,6%),
  • rakiem podstawnokomórkowym (31,9%),
  • czerniakiem (14,8%).

Okazało się również, że wymienionym nowotworom częściej towarzyszy bolesność. Obydwie dolegliwości często też występowały jednocześnie.

Projekt bez nazwy - 2024-02-01T181042.192.png

Skóra na Twoich nogach ma sinawy kolor? Nie bagatelizuj tego objawu. Idź do lekarza Swędząca skóra to objaw, którego nie można lekceważyć. To może być symptom groźnych chorób

Skórnych objawów raka jest znacznie więcej

O nowotworze układu krwiotwórczego np. białaczce szpikowej albo chłoniaku, świadczyć mogą duże czerwone obrzęki na twarzy, nogach, tułowiu i rękach. Pojawiają się szybko, a na ich obrzeżach widoczne są pęcherzyki lub krostki, przekształcające się w owrzodzenia.

Oznaką raka żołądka może być wysyp brodawek łojotokowych na tułowiu, które silnie swędzą. Innym symptomem raka żołądka bywają przebarwienia widoczne w pachwinach, przy zgięciach łokciowych, kolanowych i w dołach pachwowych.

Kochasz narcyza? Kiedy taki związek ma szansę?

Łuszcząca się skóra to także możliwy symptom nowotworu. Szczególnie groźne jest gdy obejmuje całą skórę – bywa to zwiastun raka płuc, raka szyjki macicy lub raka piersi. Gdy zmiany są drobne i rozlane, zlokalizowane w dołach pachwowych, zgięciach łokciowych i pod kolanami, mogą być symptomem ziarnicy złośliwej.

O tych nietypowych objawach nowotworów lepiej wiedzieć

Niektóre z objawów raka są nieczytelne i nieoczywiste. Problem z rozpoznaniem nowotworu jest taki, że może dawać oznaki niekojarzące się z nimi lub te, które można przypisać też mniej poważnym schorzeniom. Nietypowymi symptomami raka bywa:

  • uporczywy kaszel,
  • ból niewiadomego pochodzenia,
  • nagła utrata wagi lub jest nagły przyrost,
  • zmiany wypróżniania i objawy związane z jelitami i pęcherzem,
  • powracająca zgaga,
  • gorączki,
  • zmiana w wyglądzie paznokci

Lekarz o tym, jak wygląda delirium po alkoholu:

Źródła: poradnikzdrowie.pl, termmedia.pl 

Polecane