Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > 5 błędów, jakie popełniasz, gdy masz zapalenie pęcherza. Nr. 4 jest wyjątkowo groźny
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 25.11.2023 13:37

5 błędów, jakie popełniasz, gdy masz zapalenie pęcherza. Nr. 4 jest wyjątkowo groźny

zapalenie pęcherza
canva

Zapalenie pęcherza jest infekcją w szczególności występującą u młodych kobiet, choć chorują także mężczyźni. Jej charakterystycznym objawem jest częste oddawanie moczu i towarzyszące temu pieczenie. Gdy pojawiają się symptomy choroby, trzeba radykalnie zmienić codzienne nawyki, choć wielu o tym nie wie. Tłumaczymy, co robić.

Zbyt mała podaż płynów i niedobór witaminy C

Może wydawać się, że osoby mające zapalenie pęcherza w pierwszej kolejności powinny ograniczyć przyjmowanie płynów. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Jedną z przyczyn zapalenia pęcherza jest picie niewielkiej ilości płynów – dlatego wskazane jest picie 1,5,-2 l płynów dziennie. Nie musi być to woda mineralna – pić można także przefiltrowaną wodę z kranu. Picie oczyszczonej wody zwiększy ilość moczu i ułatwi usunięcie bakterii chorobotwórczych. Warto uwzględnić też świeże soki np. z grejpfruta lub pomarańczy i dodawać do wody sok z cytryny. Dobrze jest unikać spożywania mocnej kawy i herbaty. By mieć pewność, że pije się prawidłową ilość wody, należy zwrócić uwagę na kolor moczu – gdy pijesz jej za mało, mocz ma kolor ciemny.

Witamina C pełni jedną z najważniejszych funkcji w procesie leczenia infekcji układu moczowego. Wspiera układ odpornościowy i stymuluje produkcję moczu. Gdy pojawia się dyskomfort w obrębie cewki moczowej lub zapalenie pęcherza, należy uzupełnić codzienne menu o soki i owoce bogate w witaminę C. Witamina C zakwasza również mocz i utrudnia bakteriom przyleganie do ścianek pęcherza.

Bogatymi źródłami witaminy C są:

  • pomarańcze,
  • kiwi,
  • cytryna,
  • guawa,
  • grejpfrut,
  • brokuły,
  • kalafior,
  • papryka,
  • brukselka.

Projekt bez nazwy - 2023-11-25T133007.169.png

Gdy występuje nietrzymanie moczu, trzeba wykonać to badanie. Ginekolog wyjaśnia Korzystasz w ten sposób z toalety? Uważaj! Te 4 nawyki mogą uszkodzić pęcherz i odbytnicę

Brak odpowiedniego ogrzewania organizmu

Rozwojowi zarówno infekcji intymnych, jak i zapaleniu dróg moczowych, sprzyja noszenie niewłaściwej bielizny. W szczególności szkodliwa jest ta ze sztucznych materiałów – zamiast niej lepiej nosić bieliznę z bawełny lub lnu. Dzięki niej skóra będzie swobodnie oddychać i zminimalizowane zostanie ryzyko przegrzania. Osoby chorujące na zapalenie pęcherza warto by zrezygnowały z noszenia obcisłych ubrań, ograniczających miejscom intymnym stały dopływ świeżego powietrza.

Zapalenie pęcherza pomoże zwalczyć wygrzanie organizmu. W tym stanie warto zrobić sobie kilka dni przerwy i wziąć do łóżka termofor lub poduszkę elektryczną. Ciepłe okłady w okolicy podbrzusza mogą przynieść ulgę, lecz niewskazane jest stosowanie ich np. przy infekcjach grzybiczych.

Niewłaściwa higiena miejsc intymnych

Aby ograniczyć przenoszenie się bakterii z odbytu do cewki moczowej i narządu rodnego, powinno się podmywać 2 razy dziennie pod prysznicem. Wskazane jest używanie dużej ilości wody i delikatnego mydła. Uniemożliwi to bakteriom dalszy rozwój. Jednak przesadna higiena nie jest wskazana – może bowiem zniszczyć florę fizjologiczną.

By uniknąć stanu zapalnego pochwy, zapalenia pęcherza, czy nie pogorszyć objawów już istniejącej choroby, powinno się podmywać „od przodu do tyłu” – stosowanie tej zasady sprawi, że bakterie nie przedostaną z odbytu do sromu. Jest to szczególnie istotne w przypadku kobiet, które mają krótszą cewkę moczową.

Zawsze doleczaj infekcje do końca

Infekcji intymnych nigdy nie powinno się bagatelizować, nawet jeśli nie wyglądają groźnie. Nieleczone mogą stać się przyczyną wielu groźniejszych chorób. Infekcja intymna, gdy zostanie tylko zaleczona, a nie wyleczona, może zaatakować jajowody, jajniki i macicę.

Jeśli zapalenie pęcherza nawraca, koniecznie nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.