Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wypił sok zainfekowany przez nietoperza i zmarł. Eksperci alarmują
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 31.01.2024 19:43

Wypił sok zainfekowany przez nietoperza i zmarł. Eksperci alarmują

nietoperz
canva

Mężczyzna zmarł po wypiciu zainfekowanego soku. Napój skażony był przez mocz lub ślinę nietoperza. Przed wirusem Nipah ostrzega WHO - badacze twierdzą, że wirus Nipah w przyszłości może wywołać kolejną pandemię. Jak rozpoznać pierwsze objawy zakażenia?

 

Mężczyzna został zakażony wirusem Nipah

Do tragicznego wypadku doszło w Bangladeszu. Mężczyzna wypił sok daktylowy zanieczyszczony moczem lub śliną nietoperza. Następstwem było zakażenie wirusem Nipah. Oprócz mężczyzny po wypiciu soku zachorowało 139 osób. 

“Próbka została wysłana do badania laboratoryjnego, które dało wynik pozytywny. Dowiedzieliśmy się, że osoba ta wypiła surowy sok daktylowy". – powiedziała agencji Reuters Tahmina Shirin, dyrektor Instytutu Epidemiologii, Kontroli Chorób i Badań (IEDCR) w ministerstwie zdrowia.

Projekt bez nazwy - 2024-01-31T192405.755.png

Wirus przenoszony przez gołębie zabił dziecko. To już nie pierwszy przypadek Groźna bakteria z Chin dotarła do Europy? Chińczycy znów będą nosić maseczki

Czym jest wirusa Nipah?

Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli twierdzi, że wirusa Nipah (NiV) jest wirusem odzwierzęcym. Przenosić go mogą zwierzęta na ludzi, w szczególności nietoperze z rodziny Pteropodidae, żywiące się owocami. Umiera aż 40-75% osób zarażonych – czynnikami mającymi wpływ na to są m.in. dostęp do opieki zdrowotnej, przebieg choroby i to, jaki rodzaj szczepu powoduje zakażenie. Pierwsze objawy bywają niezauważalne lub łagodne, co także utrudnia diagnostykę.

Jednak u wielu chorych na początku choroby pojawia się ostra infekcja układu oddechowego i zakażenie płuc. Niektórzy chorzy mieli zapalenie mózgu, które powodowało zgon. Innymi symptomami widocznymi szczególnie w pierwszej fazie choroby są:

  • gorączka,
  • ból głowy,
  • wymioty,
  • ból gardła,
  • ból mięśni,
  • zawroty głowy,
  • drgawki.

Po raz pierwszy wirus Nipah został wykryty w Malezji w 1999 r. Najwięcej zachorowań jest właśnie w Bangladeszu i niektórych obszarach Indii.

W 2023 r. zarażonych zostało 14 osób, a zmarło 10 – tak wynika z danych IEDCR. Tyle śmiertelnych ofiar nie było aż od 7 lat. Osoby, które przeżyły infekcję, mają schorzenia neurologiczne np. drgawki i zmiany osobowości.

W latach 1998-1999 miała miejsce epidemia wywołana przez Nipah.

WHO apeluje

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że wirus Nipah może spowodować kolejną pandemię. Nie istnieje obecnie ani lek, ani szczepionka chroniące przed nim. W Stanach Zjednoczonych wirus uznawany jest za zagrożenie bioterrorystyczne kategorii C.

Professor Paul Hunter z University of East England powiedział, że zagrożeniem może być przenoszenie się wirusa przez żywność – gdy skażone nim tusze trafią poza granice kraju, może dojść do krótkotrwałej pandemii.

źródło: stronazdrowia.pl, medonet.pl 

Polecane