Uzależnienie od narkotyków to poważna choroba, która niszczy życie uzależnionego i jego bliskich na naprawdę wielu płaszczyznach. Może dotknąć każdego – bez względu na wiek, status społeczny czy poziom wykształcenia. Używki te dają chwilowe, złudne poczucie ulgi, oderwania od rzeczywistości lub euforii. W mgnieniu oka prowadzą jednak do konsekwencji zdrowotnych.Narkotyki szybko uzależniają i prowadzą do wyniszczenia organizmu, m.in. serca, wątroby i układu nerwowegoUzależnienie wpływa na psychikę – wywołuje depresję, lęki, halucynacje i utratę kontaktu z rzeczywistościąPomoc można znaleźć w poradniach, ośrodkach leczenia uzależnień, fundacjach, telefonach zaufania i grupach wsparcia
Nałóg jest straszny. Odbiera nie tylko zdrowie, ale i radość życia, a z czasem przyjaciół, pracę. Bywa, że zostaje już tylko człowiek uzależniony i jego substancja. Jak rozpoznać, czy osoba nam bliska ma ten problem?Objawy uzależnienia od narkotyków mogą być mniej ewidentne, niż te, które może dawać uzależnienie od alkoholu, czy nikotyny. Dziś, gdy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii, warto rozszerzyć swoją świadomość w tym zakresie.Uzależnienie od narkotyków nie dotyczy tylko osób z marginesu – może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i statusu Objawy bywają zaskakująco subtelne – to nie zawsze drgawki i halucynacje Wczesne rozpoznanie problemu może uratować życie – dosłownie
26 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. To dobra okazja, by przyjrzeć się temu, dlaczego młodych ludzi pociągają substancje psychoaktywne. Czy chodzi tylko o ciekawość i chęć zaimponowania rówieśnikom, czy może o coś znacznie poważniejszego? O tym, co kryje się za eksperymentowaniem z używkami, jak wygląda dziś „moda na narkotyki” i gdzie szukać pomocy, rozmawiamy z psycholożką i psychoterapeutką Karoliną Dzięgielewską-Mastalerz z Centrum Pomocy Psychologicznej w Piotrkowie Trybunalskim i w Warszawie.
Kosmetyki, tabletki na przeziębienie, środki intymne – wszystko to może stać się dla dziecka narkotykiem. Problem dziecięcego uzależnienia w Polsce nie tylko narasta, ale przybiera niespotykane dotąd formy. – To są środki kosmetyczne, dezodoranty, suchy szampon do włosów, tabletki bez recepty, środki intymne dla kobiet. Wszystko to można wypić, wciągnąć, połknąć – mówi Magda Mieśnik, współautorka książki "Noski. Tak ćpają polskie dzieci".
Pracownicy jednego z dyskontów spożywczych w skrzynkach z owocami odkryli podejrzane paczki. Okazało się, że wewnątrz znajdowała się kokaina. Wezwano policję, a wkrótce okazało się, że podobne przesyłki pojawiły się łącznie w 11 oddziałach sklepu. W sumie znaleziono 95 kg narkotyków o szacunkowej wartości 30 milionów złotych. Rzecz miała miejsce dwa tygodnie temu w zachodnich Niemczech.
7 września odbyło się oficjalne otwarcie kliniki Miśka Koterskiego. Aktor przez długi czas zmagał się z alkoholem i narkotykami i postanowił w ten pomóc pomagać innym. Ale nie za darmo. Kwota, którą trzeba zapłacić za leczenie zwala z nóg.Problem uzależnienia dotyka wielu osób i to w coraz młodszym wieku. Ten stan najczęściej kojarzy się z alkoholem lub narkotykami, jednak może dotyczyć wielu innych rzeczy - hazardu, korzystania z Internetu, seksu, pornografii, a nawet pracy.
W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego miało dochodzić do nieprawidłowości. TVN24 dotarł do nagrania, na którym widać lekarza siedzącego przy biurku z podłączoną kroplówką. Pielęgniarka wstrzykuje do niej zawartość ampułki. Nieprawidłowości dotyczą znikających ampułek z lekami narkotycznymi, zachowania lekarza aplikującego sobie lekarstwa do kroplówki w momencie przyjmowania pacjentów czy też fałszowanie dokumentacji. Sprawą zajęła się już prokuratura w Krakowie, która wezwała na świadków pracowników placówki w związku z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii.