Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Urlop za 7-letnią lojalność. Dla kogo 90 dni na regenerację?
Marta Uler
Marta Uler 16.02.2025 09:13

Urlop za 7-letnią lojalność. Dla kogo 90 dni na regenerację?

urlop regeneracyjny
Komu należy się 90 dni wypoczynku? Fot. Canva/Te lensFix/Pexels

Ponad 3 miesiące wypoczynku dla lojalnych pracowników. Ten urlop pozwoli „na większą wydajność pracy, większą satysfakcję zawodową, dłuższe pozostawanie na rynku pracy”. Można z niego korzystać nawet kilkakrotnie – to brzmi naprawdę interesująco.

Taki pomysł ma jeden z kandydatów na prezydenta, Piotr Szumlewicz. Wkrótce zacznie zbierać podpisy pod petycją do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o rozpatrzenie projektu.

90 dni urlopu na regenerację

W związku z tym, że przed nami wybory prezydenckie, kandydaci na to stanowisko próbują zjednać sobie serca wyborców. Najlepiej wychodzi to za pomocą różnych obietnic przedwyborczych. Bardzo ciekawą obietnicę złożył właśnie Piotr Szumlewicz, publicysta i związkowiec, lider Związkowej Alternatywy, podczas konferencji prasowej zwołanej przed siedzibą Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Proponuje mianowicie urlop regeneracyjny, który miałby trwać 90 dni. 

Tak objawia się rak trzustki. Te dwa sygnały pojawiają się rok przed diagnozą Najbardziej trujące warzywo. Jemy je kilogramami bez zastanowienia

Dla kogo nowy urlop?

Urlop regeneracyjny przysługiwałby tym najwierniejszym pracownikom. Wymagany tu byłby staż pracy – 7 lat u jednego pracodawcy. Psychologowie podkreślają, że po 7 latach przepracowanych w jednym miejscu, człowiek zaczyna odczuwać wypalenie zawodowe, zmęczenie jednym tematem i, generalnie, powinien już zacząć rozglądać się za nowymi wyzwaniami. 

Po 7 latach pracownika często dopada wypalenie zawodowe. Fot. DNY59/Getty Images

Urlop regeneracyjny mógłby zatem chronić przed tym wypaleniem, a w konsekwencji, pozwolić na: „większą wydajność pracy, większą satysfakcję zawodową, dłuższe pozostawanie na rynku pracy” – jak podkreślił kandydat na fotel prezydencki. Według Szumlewicza, taki urlop to rodzaj „premii za lojalność” dla pracownika.

„Myślę, że byłoby to rozwiązanie, które naprawdę mogłoby poprawić jakość zdrowia psychofizycznego Polaków” – powiedział.

Urlop regeneracyjny – zasady

Warto zaznaczyć, że:

  • urlop regeneracyjny przyznawany byłby na wniosek pracownika,
     
  • jedynym warunkiem byłoby poinformowanie odpowiednio wcześniej pracodawcy o tym, że chce się z takiego urlopu skorzystać, i ustalenie dogodnego dla obu stron terminu,
     
  • prawo do urlopu regeneracyjnego przysługiwałoby u jednego pracodawcy kilkukrotnie, ale, w odstępach co najmniej siedmioletnich. 
Czujesz, że czas na zmianę pracy? Fot. Canva/filadendron/Getty Images

Z urlopu regeneracyjnego mogłyby skorzystać również osoby samozatrudnione, a także te, które mają inną umowę niż umowa o pracę. Tu Szumlewicz zaznaczył, że niezbędna byłaby w tej kwestii zmiana systemu podatkowo-składkowego, tak żeby wszyscy płacili składki na Fundusz Pracy. Projekt miałby być finansowany ze środków Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

„To są fundusze celowe ministerstwa, przed którym stoimy. Apeluję do pani minister Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, żeby to rozwiązanie przyjęła, żeby rząd jak najszybciej zaczął nad nim pracować” – powiedział kandydat na prezydenta.

Zobacz także:

Koniec z nadużywaniem L4. Kontrolerzy mają nowe uprawnienia

26 dni urlopu to przeszłość. Do wykorzystania będzie więcej

7 dodatkowych dni wolnych w 2025 roku. Co musisz wiedzieć, zanim je zaplanujesz?