Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > alergia

Alergia

psy i koty
14.04.2023 15:12 Alergia na futrzaki? Te rasy psów i kotów są bezpieczne dla alergików

Psy i koty to jedne z naszych ulubionych pupilów, dające nam mnóstwo miłości i radości. Niestety u wielu osób powodują nieprzyjemne reakcje alergiczne. Mimo, że należą do najbardziej uczulających zwierząt domowych, wymienia się rasy o mniejszym potencjale alergizującym, stosunkowo bezpieczne dla alergików. 

katar
24.03.2023 07:16 Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia?

Coraz większa część społeczeństwa boryka się z alergiami. Idzie wiosna i uciążliwy okres dla osób uczulonych na pyłki roślin. Katar alergiczny może przypominać przeziębienie i nieraz ciężko je od siebie odróżnić. Jakie są charakterystyczne objawy kataru alergicznego? 

katar
18.05.2022 13:40 Czy katar jest zaraźliwy? Ekspert wyjaśnia

Czym jest katar? Jakie są różnice między katarem infekcyjnym a katarem alergicznym? Kiedy dochodzi do zapalenia zatok? Czy katar jest zaraźliwy? Czy katar u dzieci może być niebezpieczny? Na te i na inne pytania odpowiada magister farmacji, Ilona Krzak.

dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP.
19.03.2022 01:33 Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki: Posłuchaj swoich płuc i … Lecz się rozważnie

- Astmę można w pełni kontrolować i nie odczuwać jej objawów, ale istnieje duża potrzeba edukacji pacjentów i wspólnego działania środowisk związanych z tą chorobą. Odpowiednio dobrane leczenie i stosowanie się do zaleceń lekarza pozwala na skuteczne kontrolowanie astmy, eliminując jej objawy praktycznie do zera – mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP.- Jeśli pacjent regularnie odbywa wizyty kontrolne, przyjmuje leki, a mimo to odczuwa dolegliwości, utrudniające mu życie, zapewne konieczna będzie dodatkowa diagnostyka i ponowne ustawienie leczenia. Zdarza się, i to nierzadko, że chorzy sami dawkują sobie leczenie doraźne i nadużywają leków tzw. ratunkowych, tych w niebieskim inhalatorze. Tymczasem eksperci ze Światowej Inicjatywy na Rzecz Zwalczania Astmy – GINA -, zwracają uwagę, że nadużywanie krótkodziałających beta-2-mimetykóww liczbie trzech lub więcej dawek tygodniowo wiąże się z ryzykiem zaostrzenia astmy.- Aby móc stwierdzić, czy astma jest prawidłowo kontrolowana, wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: Czy astma przeszkadza mi w codziennym funkcjonowaniu? Czy, aby zlikwidować jej objawy, muszę używać inhalatora z lekiem doraźnym 3 lub więcej razy w ciągu tygodnia? Czy ataki astmy wybudzają mnie częściej niż raz w miesiącu? Czy brałem/-am na astmę sterydy w tabletkach 2 lub częściej razy w tygodniu? Czy zdarzały się ataki, które wymagały pobytu w szpitalu w ciągu ostatniego roku?Jeśli choć na jedno pytanie padła odpowiedź twierdząca, to astma nie jest pod kontrola i wymaga dalszej diagnostyki.- Z myślą o chorych na astmę i ich rodzinach zainicjowaliśmy dwie kampanie, nad którymi patronat objęło Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Pierwsza – „Posłuchaj swoich płuc”, jest skierowana do osób z ciężka niekontrolowaną lub niewłaściwie kontrolowaną astma. Druga – „Astma. Leczenie doraźne stosuj rozważnie”, kierujemy do pacjentów nadużywających leków doraźnych. Liczymy na to, że obie kampanie przyczynią się do wzrostu świadomości tej choroby.undefined

dziecko i owoce morza
15.02.2022 01:00 Od jakiego wieku dziecko może jeść owoce morza? Wcale nie trzeba czekać zbyt długo!

Owoce morza zawierają wiele cennych dla zdrowia składników. Nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością w Japonii i europejskich krajach śródziemnomorskich. Owoce morza nie należą do posiłków najczęściej wybieranych przez Polaków. Jest jednak wśród nas coraz więcej zwolenników egzotycznych produktów. Zajadamy się nimi chętnie, zwłaszcza na wakacjach. Pozostaje tylko pytanie, czy można podawać je także dzieciom?

  • 1
  • 2