Do refundacji w profilaktyce udarowej od 1 stycznia wejdą leki stosowane w migotaniu przedsionków. Miesięczna terapia, która do tej pory kosztowała nawet kilkaset złotych, znacznie stanieje.Pacjenci będą mogli wykupić leki z 30-procentową odpłatnością. Podajemy, które leki będą refundowane w profilaktyce udarów i jakich pacjentów to dotyczy.
W środę 19 grudnia zmarła znana tiktokerka z RPA. Miała zaledwie 19 lat, ale jej wiek biologiczny określano na 152 lata. Winna jest niezwykle rzadka choroba genetyczna. Na swoim TikToku dziewczyna działała na rzecz zwiększania świadomości o progerii.
Silny wiatr jest nieprzyjemny. Powoduje gorsze samopoczucie, sprawia, że chcemy się schować w miejscu, gdzie jest spokój i cisza. Wiele osób źle się czuje podczas takiej pogody, skarży się np. na bóle głowy i problemy ze snem. Okazuje się, że jest na to nazwa.Choroba fenowa związana jest z występowaniem wiatru halnego, charakterystycznego dla gór. W Polsce występuje on w Karpatach i Sudetach, z największą siłą wieje na Podhalu. Dociera także do aglomeracji miejskich, np. do Krakowa.
Specjaliści są zdania, że na pacjentów z problemami kardiologicznymi trzeba patrzeć w szerszym kontekście i badać ich także pod kątem cukrzycy oraz chorób nerek. Z kolei pacjentom z cukrzycą, czy schorzeniami nerek, należy badać serce. Te trzy grupy schorzeń zawierają się bowiem w zespole sercowo-nerkowo-metabolicznym CRM, a mechanizmy, które leżą u ich podstaw, są ze sobą powiązane. Czym jest to schorzenie?Zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny to zaburzenie ogólnoustrojowe, które charakteryzuje się patofizjologicznymi interakcjami pomiędzy metabolicznymi czynnikami ryzyka, przewlekłą chorobą nerek a układem sercowo-naczyniowym. Te interakcje prowadzą do dysfunkcji wielu narządów i wysokiego ryzyka rozwoju niekorzystnych powikłań sercowo-naczyniowych.
To mięso bardzo rzadko gości na naszych stołach, choć pod wieloma względami przewyższa inne rodzaje mięsa, takie jak wołowina czy wieprzowina. Kozina jest chuda, bogata w składniki odżywcze i sprzyja obniżeniu poziomu cholesterolu – jest wiele powodów, by włączyć ją do swojej diety.
Przed nami Święto Niepodległości, a zarazem długi weekend. Wielu Polaków już od dawna ma dobrze zaplanowane te dni. Jednak to, czy odpoczynek się uda, uzależnione jest od wielu czynników – a pogoda bywa pod tym względem kluczowa. Czy będzie ciepło, czy zimno? Deszczowo czy słonecznie? Czy uda nam się pospacerować, czy raczej będziemy leczyć bóle głowy? To warto wiedzieć zawczasu, by dobrze przygotować się na nadchodzące dni.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu przeprowadzono pierwszy w Wielkopolsce zabieg ablacji migotania przedsionków metodą elektroporacji (PFA – Pulsed Field Ablation), który otwiera nowy rozdział w terapii zaburzeń rytmu serca. Wprowadzenie ablacji techniką elektroporacji to krok w kierunku bezpieczniejszego i szybszego inwazyjnego leczenia migotania przedsionków.
Aż 50 proc. kobiet i 40 proc. mężczyzn w Polsce umiera z powodu chorób układu krążenia. Te statystyki są alarmujące, zwłaszcza że wysoka liczba zgonów utrzymuje się na tym poziomie pomimo postępu w medycynie i dostępności nowoczesnych terapii. Dlaczego?Ponieważ kluczowym czynnikiem powstawania chorób sercowo-naczyniowych jest styl życia, który prowadzimy. Niestety, większość społeczeństwa nie przywiązuje do niego wystarczającej wagi.
Zimne stopy i dłonie, nawet w cieplejsze dni, przez wiele osób uznawane są za jeden z najpowszechniejszych objawów tzw. słabego krążenia. Jednakże ta przypadłość może objawiać się na różne, czasem subtelniejsze sposoby i nie należy ich ignorować, bo może to prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych.Problemy z krążeniem krwi nie dotyczą tylko kończyn – mogą one mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. A jakie jeszcze objawy mogą świadczyć o tym, że nasze naczynia krwionośne nie pracują tak, jak powinny?
Nie ma osoby, która nie słyszałaby o zasadzie 10 tys. kroków dziennie, która ma zapewnić nam zdrowie i dłuższe życie. Kardiolog ma obalił jednak ten mit. Ile kroków dziennie powinniśmy spacerować według jego teorii? Sprawdźmy.Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla zachowania zdrowia. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na regularne ćwiczenia i wizyty na siłowni. W takich przypadkach warto choćby przeznaczyć trochę czasu na spacery. Ile kroków dziennie powinniśmy zrobić?
Kaszel kojarzy się z chorobami układu oddechowego. Przeziębienie, grypa, zapalenie oskrzeli, czy płuc, przebiegają właśnie z tym objawem. Ale kaszel może wskazywać także na całkiem inne dolegliwości, niezwiązane ani z górnymi, ani z dolnymi drogami oddechowymi.Choć to może dziwić, kaszel pojawia się czasem także w schorzeniach związanych z zaburzeniami pracy serca. Szczególnie wtedy, gdy dochodzi do zastoju krwi w płucach.
W Polsce zagrożenie chorobami sercowo-naczyniowymi wciąż jest większe, niż w Europie Zachodniej, a ryzyko dotyczy osób poniżej 65 roku życia. Jak wyjaśniał w rozmowie z PAP były prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. Przemysław Mitkowski, choroby sercowo-naczyniowe nadal są główną przyczyną zgonów zarówno w naszym kraju, ale też w Europie.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kondycja paznokcie może wiele powiedzieć nam o kondycji naszego organizmu. Często więc nie zwracamy uwagi na ich stan, a to ogromny błąd. Lekarz zdradza, że ze stanu naszych paznokci możemy wyczytać nawet, czy zmagamy się z poważnymi problemami sercowo-naczyniowymi.Jak wynika z publicznych ogólnopolskich statystyk, co roku ok. 80 tysięcy Polaków doznaje zawału serca. Prawie 2 miliony Polaków ma rozpoznaną chorobę niedokrwienną serca w różnych postaciach, w tym ponad 1,2 miliona ma stabilną dusznicę. Około 1 milion 200 tysięcy ma niewydolność serca. Wiele osób wciąż jest niezdiagnozowanych – m.in. dlatego, że bagatelizuje objawy choroby.
Choroby sercowo-naczyniowe to problem wielu kobiet i mężczyzn. Niestety, bardzo często nie zwracamy uwagi na ich symptomy. Bagatelizowanie znaków od organizmu może jednak źle się skończyć. Jeśli np. nadmiernie się pocisz, natychmiast biegnij się przebadać.Choroby serca to poważny problem, który dotyka wielu Polaków. Około 80 tysięcy osób w naszym kraju doznaje zawału serca. Blisko 2 miliony Polaków ma rozpoznaną chorobę niedokrwienną serca (chorobą wieńcową) w różnych postaciach, w tym ponad 1,2 miliona ma stabilną dusznicę. Około 1 milion 200 tysięcy ma niewydolność serca.
Kołatanie serca, duszność, napady potów, osłabienie – tak może objawiać się jeden z najczęściej diagnozowanych rodzajów arytmii. Mowa o migotaniu przedsionków. Na całym świecie zmaga się z nim ok. 10 proc. populacji powyżej 80. roku życia, a w Polsce cierpi z tego powodu co czwarta osoba po 65. roku życia. Pacjentów z migotaniem przedsionków będzie niestety przybywać. Wszystko przez tryb życia, jaki prowadzimy.
Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy ze swojego uzależnienia od telefonu. Nie potrafimy kontrolować czasu, który spędzamy z telefonem w dłoni. Marnujemy nie tylko czas, ale i swoje zdrowie. Jak się okazuje, cierpią nie tylko oczy. Z danych zebranych przez Telepolis wynika, że tylko 15% Polaków używa smartfona przez mniej niż godzinę dziennie i głównie są to osoby powyżej 50 roku życia. Aż 46% osób spędza z telefonem od 1 do 3 godzin. Od 3 do 6 godzin robi to 22% ankietowanych, a powyżej 6 godzin aż 8%.
Zamachy z 11 września 2001 roku zmieniły świat. Choć od tamtych wydarzeń minęły już ponad dwie dekady, ich skutki wciąż są odczuwalne. Dotyczą one nie tylko sfery politycznej, ale również zdrowia, ponieważ choroby, z którymi zmagają się ofiary zamachów, mieszkańcy okolic World Trade Center, strażacy oraz ratownicy, są jak najbardziej realne.
Nadciśnienie tętnicze to poważny problem zdrowotny, który może prowadzić do wielu zagrażających życiu stanów z zawałem serca i udarem mózgu na czele. Mimo to wielu ludzi bagatelizuje je, nie stosuje się do zaleceń lekarskich i nie bada się tak często, jak jest to wymagane.Jednak jeśli zauważymy "epizody" podwyższonego ciśnienia, nawet niewiele ponadto wzorcowe 120/80, powinniśmy zgłosić to lekarzowi. Zwłaszcza że właśnie podano nową kategorię, jeśli chodzi o nadciśnienie – tzw. ciśnienie podwyższone.
Dorota Wellman otwarcie mówi o swoich problemach zdrowotnych. W „Dzień Dobry TVN” pojawiła się jako gość i opowiedziała o tym, co ją spotkało. Przyznała, że przeszła operację serca, by odzyskać dawne życie. Teraz namawia wszystkich, by nie zwlekali z zabiegiem tak jak ona.W programie śniadaniowym Dorota Wellman opowiedziała o migotaniu przedsionków i zabiegu ablacji serca, dzięki któremu może znów normalnie funkcjonować. Jak sama twierdzi, dzieli się swoimi przeżyciami z nadzieją, że odmieni również czyjeś życie.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pierwsze objawy choroby serca możemy zauważyć w… toalecie. Zdaniem ekspertów, jeśli borykamy się z takim problemem, wykonując czynności fizjologiczne, może być to znak, by pójść do lekarza. Jak podaje portal politykazdrowotna.com, za 37 proc. wszystkich zgonów w naszym kraju odpowiadają choroby układu sercowo-naczyniowego. Według ogólnopolskich statystyk, co roku ok. 80 tysięcy Polaków doznaje zawału serca. Warto więc przyjrzeć się swojemu organizmowi, by móc w porę zadziałać.
Wojciech Szczęsny, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich piłkarzy, ogłosił zakończenie swojej sportowej kariery. Piłkarz wyjaśnił w oświadczeniu na Instagramie, że nie jest to spowodowane względami zdrowotnymi. Przypomnijmy jednak, że w przeszłości bramkarz miał problemy z sercem i poważną kontuzję nosa. Oto jego zdrowotna historia.
Danusia to czterolatka, która rok temu przeszła przeszczep serca. Na początku sierpnia świętowała rocznicę transplantacji. I choć jeszcze niedawno jej rodzice i bliscy żyli w strachu o jej zdrowie i życie, dziś dziewczynka jest nie do poznania. Jej historią żyła cała Polska. A co teraz u niej słychać?Dziewczynka pojawiła się na świecie w 30. tygodniu ciąży. Niedługo potem wszczepiono jej stymulator serca, dzięki czemu pierwsze dwa lata życia mogła spędzić w domu, a nie szpitalu, oczywiście będąc cały czas pod kontrolą lekarzy. Okazało się jednak, że to nie wystarczy. Rozpoczęła się prawdziwa walka o życie.
Choroby serca to najczęstszy powód przedwczesnych zgonów. Lekarze kardiologii przypominają, że chcą wzmocnić ten organ, a tym samym zwiększyć szanse na dłuższe, zdrowe życie, można wprowadzić do codziennego funkcjonowania kilka zmian. Uważają, że dzięki nim serce będzie w zdecydowanie lepszej kondycji.
Coraz więcej firm wprowadza krótszy, bo 35-godzinny, tydzień pracy. Zmiany dotyczą już nie tylko prywatnych przedsiębiorstw - teraz taki model pracy testuje urząd we Włocławku. Założenie jest takie, że krótszy czas pracy urzędników nie wpłynie na godziny pracy interesantów. Krótszy model pracy jest promowany w trosce o zdrowie pracowników. Jak praca wpływa na psychikę?
1,2 miliona Polaków cierpi na tę chorobę. Dotyka ona zarówno dorosłych, jak i dzieci. O czym mowa? O niewydolności serca, która daje bardzo różne objawy i zawsze wymaga leczenia. Jak rozpoznać chorobę?
Nieregularne miesiączkowanie to problem, który zna wiele kobiet. Może być spowodowane rozmaitymi czynnikami, m.in. stresem, ale nie tylko. Nieregularny okres może być też objawem chorób sercowo-naczyniowych.Naukowcy postanowili zająć się stanem zdrowia kobiet borykających się z zaburzeniami miesiączkowania, ale też ze zbyt długim lub krótkim cyklem miesięcznym. Lekarze ustalili, że ten problem może przekładać się na zwiększone ryzyko chorób serca, głównie arytmii serca.
Smutna wiadomość dotarła do mediów. Nie żyje Jerzy Stuhr. Legendarny aktor miał 77 lat. Przez długi czas zmagał się z problemami zdrowotnymi, przeszedł dwa zawały serca, udar mózgu. Swego czasu wygrał walkę ze złośliwym nowotworem przełyku. Wiadomość o jego śmierci potwierdził z Onetem syn aktora, Maciej Stuhr.Jeszcze w lutym tego roku Jerzy Stuhr był gościem Mariusza Szczygła, gdzie w programie TVP “Rozmowy (nie)wygodne opowiedział o trudnej walce z nowotworem. Aktor podkreślił, że „choroba jest dobrą nauczycielką pokory” i dzięki niej nauczył się „słuchać ludzi i lekarzy”. “Swoje też trzeba robić. Różnie ze mną bywało w tym czasie, ale jakoś tak się składa, że zawsze się wymigam” – mówił. W ostatnich miesiącach: czerwcu i lipcu przedstawienia z udziałem aktora zostały odwołane.
Od dzieciństwa wpaja się nam, że masło jest zdrowe, a margaryna nie. Dietetyk dr Damian Parol sprawdził, ile w tym prawdy. Wyniki jego "śledztwa" mogą szokować.Dr Damian Parol to znany w mediach społecznościowych dietetyk. Jego profil na Facebooku śledzi ponad 70 tys. osób. Oto co miał do przekazania na temat masła i margaryny.