Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby cywilizacyjne > Znany dziennikarz przeszedł rozległy zawał. Przebywa w szpitalu. Informację podał szef Polskiego Radia 24
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 27.11.2023 02:28

Znany dziennikarz przeszedł rozległy zawał. Przebywa w szpitalu. Informację podał szef Polskiego Radia 24

Jerzy Jachowicz
polskieradio24.p/tło: canva.com

Nestor polskiego dziennikarstwa Jerzy Jachowicz przeszedł rozległy zawał. "Przebywa w szpitalu, ale czuje się już lepiej" - napisał na Twitterze (dziś już X) Krzysztof Świątek, redaktor naczelny Polskiego Radia 24. 

Jerzy Jachowicz prowadzi "Rozmowę dnia" w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia. W Polskim Radiu 24, w niedzielnej audycji "Przekładaniec Jachowicza" rozmawia z politykami i innymi ekspertami. Współpracuje też z TVP Info. Wcześniej Jerzy Jachowicz pracował m.in. w “Gazecie Wyborczej” i “Newsweeku”.

Dziennikarz Jerzy Jachowicz przeszedł rozległy zawał

"Zadzwonił do mnie Jurek Jachowicz z informacją.... że przebywa w szpitalu po rozległym zawale serca.. jest już lepiej. Żartował, by informację przekazać, bo "chce zostać szefem Europejskiej Agencji Informacyjnej, która z pewnością powstanie". Zapewniłem Jurka o naszym wsparciu" - napisał o stanie zdrowia Jerzego Jachowicza na platformie X szef Polskiego Radia 24. 

Bóle w zawale serca – jakie objawy mogą świadczyć o zawale serca? Czy zawał serca boli? Dr Krzysztof Chlebus: Skąd się biorą zawały i udary w młodym wieku

Jerzy Jachowicz miał zawał. Wiesz, jakie są objawy zawału serca?

Do najczęstszych objawów zawału serca należy silny ból w okolicy klatki piersiowej. Utrzymuje się ok. 30 minut i może towarzyszyć mu uczucie pieczenia. 

W przypadku osób chorujących na cukrzycę oraz starszych, ból może nie być odczuwalny jako intensywny, z powodu czego niektóre osoby mogą nie wiedzieć, że przeszły minizawał.

W ich przypadku, opisywane objawy mają charakter duszności, zdarzają się również omdlenia. Do pozostałych objawów zawału serca należą:

  • ból nadbrzusza, 
  • nudności i wymioty, 
  • wzmożona potliwość
  • zawroty głowy
  • narastający lęk.
    Projekt bez nazwy - 2023-11-27T022802.748.jpg

Zawał serca - reaguj szybko

Jerzy Jachowicz miał rozległy zawał, na szczęście w porę trafił do szpitala. Gdy podejrzewasz zawał u siebie lub jesteś jego świadkiem, wezwij pogotowie. Liczy się, podobnie, jak w udarze - czas. 

Każdy pacjent, który przeszedł zawał, powinien po wyjściu ze szpitala przejść rehabilitację. Niestety, w Polsce, choć kardiologię mamy na światowym poziomie, jest bardzo duża śmiertelność osób po zawale i to już w pierwszym roku. 

Powodem jest to, że pacjenci nie stosują się do zaleceń po wyjściu ze szpitala - nie przyjmują leków i nie zmieniają trybu życia (chodzi o większą aktywność fizyczną i zdrowszą dietę). 

Kobiety boją się raka piersi, a umierają na serce. Zawał mylony z refluksem
Zawał serca u kobiet
Zawał kojarzy nam się z mężczyzną, szczególnie zestresowanym pracoholikiem. Tymczasem to kobiety, a nie mężczyźni częściej umierają z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Aktorka grająca Leilę w „Gwiezdnych wojnach” zmarła na zawał w wieku zaledwie 60 lat. Przeczytaj, co o kobiecym sercu mówią eksperci. - To kobiety są bardziej zagrożone zgonem z tego chorób sercowo-naczyniowych – mówił prof. Bartosz Hudzik, kardiolog Śląskiego Uniwersytety Medycznego w Katowicach. Zawał u kobiet jest jednak często jest bagatelizowany, bo daje mniej charakterystyczne objawy, niż u mężczyzn. Jest mylony np. z nerwicą, atakiem paniki, a nawet z…refluksem. Mężczyźni mają po prostu bóle w klatce piersiowej, w każdym razie statystycznie, a kobiety częściej dopadają duszności i osłabienie i wspomniany przed chwilą refluks. 
Czytaj dalej
Ma 102-lata i się na to zdecydowała. Nigdy nie jest za późno
Pani Lilianna i dr Jakub Foryś
Do kliniki pani Lilianna trafiła z problemami kardiologicznymi. Lekarze zaproponowali jej wszczepienie rozrusznika serca. Pacjentka ma 102 lata, więc to oczywiste, że operacja w tym wieku wiąże się z większym ryzykiem. Pani Lilianna je podjęła.Do Centrum Kardiologii Grupa American Heart of Poland w Zgierzu trafiła 102-letnia pani Lilianna. Mówiła lekarzom, że od pewnego czasu brakuje jej energii oraz szybciej odczuwa zmęczenie. Mogła żyć tak dalej, ale dzięki zabiegowi, który przeprowadzono w znieczuleniu miejscowym, pacjentka żyje też czując się diametralnie lepiej. Pamiętajcie, na leczenie nigdy nie jest za późno. Tę niesamowicie optymistyczną informację o zabiegu przeprowadzonym w Centrum Kardiologii Grupa American Heart of podał portal www.termedia.pl.
Czytaj dalej
Polecane