Znany dziennikarz przeszedł rozległy zawał. Przebywa w szpitalu. Informację podał szef Polskiego Radia 24
Nestor polskiego dziennikarstwa Jerzy Jachowicz przeszedł rozległy zawał. "Przebywa w szpitalu, ale czuje się już lepiej" - napisał na Twitterze (dziś już X) Krzysztof Świątek, redaktor naczelny Polskiego Radia 24.
Jerzy Jachowicz prowadzi "Rozmowę dnia" w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia. W Polskim Radiu 24, w niedzielnej audycji "Przekładaniec Jachowicza" rozmawia z politykami i innymi ekspertami. Współpracuje też z TVP Info. Wcześniej Jerzy Jachowicz pracował m.in. w “Gazecie Wyborczej” i “Newsweeku”.
Dziennikarz Jerzy Jachowicz przeszedł rozległy zawał
"Zadzwonił do mnie Jurek Jachowicz z informacją.... że przebywa w szpitalu po rozległym zawale serca.. jest już lepiej. Żartował, by informację przekazać, bo "chce zostać szefem Europejskiej Agencji Informacyjnej, która z pewnością powstanie". Zapewniłem Jurka o naszym wsparciu" - napisał o stanie zdrowia Jerzego Jachowicza na platformie X szef Polskiego Radia 24.
Bóle w zawale serca – jakie objawy mogą świadczyć o zawale serca? Czy zawał serca boli? Dr Krzysztof Chlebus: Skąd się biorą zawały i udary w młodym wiekuJerzy Jachowicz miał zawał. Wiesz, jakie są objawy zawału serca?
Do najczęstszych objawów zawału serca należy silny ból w okolicy klatki piersiowej. Utrzymuje się ok. 30 minut i może towarzyszyć mu uczucie pieczenia.
W przypadku osób chorujących na cukrzycę oraz starszych, ból może nie być odczuwalny jako intensywny, z powodu czego niektóre osoby mogą nie wiedzieć, że przeszły minizawał.
W ich przypadku, opisywane objawy mają charakter duszności, zdarzają się również omdlenia. Do pozostałych objawów zawału serca należą:
- ból nadbrzusza,
- nudności i wymioty,
- wzmożona potliwość
- zawroty głowy
- narastający lęk.
Zawał serca - reaguj szybko
Jerzy Jachowicz miał rozległy zawał, na szczęście w porę trafił do szpitala. Gdy podejrzewasz zawał u siebie lub jesteś jego świadkiem, wezwij pogotowie. Liczy się, podobnie, jak w udarze - czas.
Każdy pacjent, który przeszedł zawał, powinien po wyjściu ze szpitala przejść rehabilitację. Niestety, w Polsce, choć kardiologię mamy na światowym poziomie, jest bardzo duża śmiertelność osób po zawale i to już w pierwszym roku.
Powodem jest to, że pacjenci nie stosują się do zaleceń po wyjściu ze szpitala - nie przyjmują leków i nie zmieniają trybu życia (chodzi o większą aktywność fizyczną i zdrowszą dietę).