Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Na tę chorobę cierpi muzyk grupy Łzy. Czym jest Zespół Eisenmengera?
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 19.04.2024 16:02

Na tę chorobę cierpi muzyk grupy Łzy. Czym jest Zespół Eisenmengera?

Adam Konkol, Łzy, Zespół Eisenmengera
Fot. Instagram/ Łzy_Adam konkol

Adam Konkol, znany publiczności jako lider grupy Łzy mierzy się z rakiem płuc. Muzyk zdradził, że ze względu na choroby współistniejące nie może przejść operacji ani chemioterapii.

Adam Konkol jest jednym z najdłużej żyjących ludzi z wrodzonym Zespołem Eisenmengera na świecie. To zespół wrodzonych wad serca, które prowadzą do rozwoju tętniczego nadciśnienia płuc (TNP).  Co jeszcze wiemy o tym schorzeniu?

Adam Konkol cierpi na Zespół Eisenmengera

Adam Konkol kilka dni temu podzielił się ze swoimi fanami informacją o diagnozie.  Założyciel grupy Łzy usłyszał od lekarza, że ma złośliwego raka płuc.

"Jestem po kilku konsultacjach i "normalnie,", gdybym nie miał wady serca, po prostu wycięliby mi kawałek płuca i być może byłoby po sprawie, ale nie można. Nie można też chemioterapii, która by mnie po prostu zabiła, za to można "strzelać" w niego promieniami i taki jest plan" - pisał muzyk na Faceeboku.

Operacji ani chemioterapii Adam Konkol nie może przejść ze względu na wspomnianą wadę serca, czyli Zespół Eisenmengera.

Ten wirus ma "wyjątkowo wysoką śmiertelność". WHO ostrzega Zawierają pestycydy, metale ciężkie i powodują dziwny zapach moczu. Polacy jedzą je na potęgę

Adam Konkol cierpi na to schorzenie od dziecka

Choroba jest zespołem wrodzonych wad serca, prowadzących do rozwoju tętniczego  nadciśnienia płuc (TNP). Tę rzadką przypadłość rocznie rozpoznaje się u ok. 100 osób, natomiast szacuje się, że w Polsce choruje na nią ok. 1,1 tys. pacjentów.  Początkowo ze względu na objawy takie jak m.in. brak tchu, zmęczenie, zadyszka czy znużenie bywa mylona z astmą. Niestety, nieleczony Zespół Eisenmengera może prowadzić do śmierci w ciągu maksymalnie 2,5 roku.

Adam Konkol cierpi na Zespół Eisenmengera od dziecka.

Jako dziecko nie rozumiałem, dlaczego pewnych rzeczy nie mogę robić, a inne dzieci mogą. Nie mogłem ćwiczyć na wf, a uwielbiam rywalizacje, więc było mi przykro, gdy koledzy mogli biegać, skakać w dal. Ja chciałem robić wszystko to co oni, długo nie rozumiałem, dlaczego nie mogę - wspominał w rozmowie z “Dzień Dobry TVN”  Adam Konkol.

Gdy miał 18 lat, Adam przeszedł pierwszy, poważny krwotok płucny. Z kolei w wieku 27 lat, trafił wycieńczony na oddział transplantologii w Zabrzu.

Skąd się bierze Zespół Eisenmengera ?

Zespół Eisenmengera jest postacią tętniczego nadciśnienia płucnego, występującą u części pacjentów z wrodzoną wadą przeciekową serca. Pojawia się wtedy, gdy ciśnienie w krążeniu płucnym, czyli w krążeniu małym przewyższa ciśnienie w krążeniu systemowym, czyli w krążeniu dużym. Właśnie wtedy część nieutlenowanej krwi z jam prawego serca, z prawego przedsionka, prawej tętnicy płucnej lub prawej komory, zamiast spłynąć do płuc, przepływa prosto do jam lewego serca.

Z kolei przedostanie się nieutlenowanej krwi do krążenia systemowego powoduje wystąpienie sinicy. Obok duszności to podstawowy objaw zespołu Eisenmengera. Jego charakterystyczną cechą są też palce pałeczkowate, ale też paznokcie w kształcie szkiełek od zegarka.

Czytaj też:

Ile kroków dziennie trzeba zrobić, aby schudnąć? Pilnuj tej liczby

Złamane serce to choroba. W 90 procentach dopada jedną płeć

Najzdrowsza dieta wytypowana. Czy to może jeszcze dziwić?