Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Jakie badania należy wykonać przed przyjęciem suplementów? Mało osób o tym wie!
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 16.08.2023 10:55

Jakie badania należy wykonać przed przyjęciem suplementów? Mało osób o tym wie!

suplementacja
canva.com

Co raz więcej Polaków sięga po suplementy. Wielu z nas zmaga się z niedoborami pewnych witamin, a suplementy umożliwiają uzupełnienie tego rodzaju niedoborów. Jednak przed rozpoczęciem suplementacji warto wykonać badania. Jakie badania są niezbędne, zanim zaczniemy zażywać suplementy? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.

Badania przed suplementacją – to etap, którego nie warto pomijać

Wskazane jest, aby dobrze przeanalizować jakie niedobory składników mineralnych i witamin mamy oraz dlaczego występują. Zatem najlepiej poszukać u źródła, jaki jest powód braków w naszym organizmie. Mogą za tym stać różne problemy zdrowotne, czy schorzenia, dlatego najpierw należy znaleźć przyczynę, a później włączyć ewentualną suplementację, gdyż problem może okazać się dużo głębszy. Wskazane jest, aby wykonać raz w roku badania krwi, które wykażą, jaki mamy poziom danych witamin i minerałów. Szczególnie jest to zalecane osobom, które stosują ubogą i nieróżnorodną dietę, używki, cierpią na pewne choroby i zaburzenia oraz intensywnie trenują.


„Warto zrobić cały pakiet badań, nie tylko na poziom danego składnika, który chcemy suplementować. Morfologia z rozmazem TSH i lipidogram to podstawowe badania, które należy wykonać. Pamiętajmy, że suplementy mają nam służyć jako dopełnienie terapii, a nie maskować problem.” – powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.
 

Projekt bez nazwy (7).png

Jedna witamina. A wiele chorób z jej niedoboru Naturalne bogactwo witamin i minerałów w proszku, w tabletkach i kapsułkach

Stosowanie suplementów niesie za sobą ryzyko

„Stosując suplementy, których nie potrzebujemy możemy doprowadzić do hiperwitaminozy, czyli zbyt wysokiego stężenia poszczególnych witamin i minerałów w organizmie.” - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

Stosowanie suplementów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem może wywołać skutki uboczne. Należy jednak zacząć od wykonania badań, zastanowić się nad swoimi codziennymi nawykami i w kolejnym etapie, jeżeli zajdzie taka potrzeba, rozpocząć suplementację według wskazań lekarza. Przyjmowanie suplementów z własnej inicjatywy może być ryzykowane, ponieważ możemy doprowadzić do nadmiaru składników mineralnych, czy witamin, który jest tak samo destrukcyjny jak niedobór

„Jeśli nie ma ku temu wskazań, suplementacja nie jest nam potrzebna. Jedynie magnez i witamina D są substancjami, które należałoby włączyć do codziennej suplementacji, najlepiej w formie leku. Warta uwagi jest witamina E, która będzie wspierać zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci.” - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.
 

Naturalne produkty spożywcze to najlepszy suplement

Najlepsze składniki odżywcze dla naszego organizmu i witaminy to te, które dostarczamy z pożywienia. Nigdy suplementy diety nie zastąpią zbilansowanej diety. Co więcej, witaminy i minerały, które czerpie nasz organizm z pożywienia ,są lepiej przyswajalne niż te w postaci suplementu. Prawidłowo zbilansowana i różnorodna dieta pozwoli na uzupełnienie niedoborów witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

„Aby uzyskać odpowiednią dawkę jodu, musielibyśmy spożywać te produkty w bardzo dużych ilościach. Warto więc wykonać badanie na poziom jodu w moczu i jeśli będą ku temu wskazania, włączyć suplementację” - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.