Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Wystawiali 700 recept dziennie. Narazili życie tysięcy pacjentów
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 15.02.2024 10:39

Wystawiali 700 recept dziennie. Narazili życie tysięcy pacjentów

lekarz przy komputerze
Shutterstock

Jakiś czas temu w naszym kraju zaobserwowano niepokojące zjawisko - hurtowe wystawianie recept przez lekarzy. Ile recept wystawił rekordzista w 2020 roku i co na to wszystko Naczelna Rada Lekarska? 

Recepty wystawiane co kilkanaście sekund

2020 roku miały miejsce zmiany przepisów, dzięki którym stało się możliwe wystawianie recept oraz zwolnień lekarskich za pośrednictwem telekonsultacji. Dużym plusem były znaczne ułatwienia dla pacjentów, jednak takie rozwiązanie miało też spore wady. Spowodowało to masowe wystawianie recept przez lekarzy za pośrednictwem portali w Internecie. 

Jak informowały media, rekordziści wystawiali nawet po 700 recept dziennie. W 2022 roku rekordzista wystawił ponad 400 tys. recept. Według szacunków “Dziennika Gazeta Prawna”, recepty rekordzistów musiały być wystawiane co kilkanaście sekund.

Zdaniem Komisji Etyki Lekarskiej usługi, w których „finalizacja otrzymania recepty jest zgodnie z ofertą, niezwykle krótką (3–5 minutową) usługą sugerującą niedochowanie należytej staranności” budzi wiele kontrowersji. 

Jak podał "Dziennik Gazeta Prawna" powołujący się na rozmowy z członkiem Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, większość środowiska lekarskiego jest przeciwna nadużyciom i opowiada się za regulacjami przepisów. 

Projekt bez nazwy - 2024-02-15T095307.037.png

Polacy wzięli prawie 1,5 miliona zwolnień, które łączy jedno Pieniądze za opiekę nad rodzicami. Jak dostać zasiłek?

Dziesięciu lekarzom postawiono zarzuty

W czerwcu 2023 roku minister zdrowia poinformował, że podpisał doniesienie do prokuratury w związku z przestępstwami, jakich dopuściło się dziesięciu lekarzy, wystawiając e-recepty - w ciągu roku wystawili oni od 100 do 400 tys. recept.

Jak wskazał minister, oznacza to, że dziennie wystawiali od blisko trzystu do ponad tysiąca recept. Wyjaśnił, że przestępstwa, o których mowa to m.in. fałszerstwo intelektualne (poświadczenie nieprawdy w związku z niewykonanym badaniem), oszustwo (ponieważ część tych recept podlega refundacji), sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia publicznego na masową skalę, narażenie na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia oraz ułatwienie dostępu do środków odurzających.

Od 3 lipca 2023 r. lekarzy obowiązują limity na wystawianie e-recept

Aby zapobiegać nadużyciom, 3 lipca 2023 roku ministerstwo zdrowia wprowadziło limity: 

Lekarz na 10 godzin pracy może przyjąć do 80 pacjentów, którym przepisze receptę nierefundowaną – do limitu nie wlicza się pacjentów, którzy otrzymują recepty wyłącznie na leki refundowane.

Liczba przepisanych recept nierefundowanych w dziesięciogodzinnym cyklu pracy nie może przekroczyć 300 – limit obwiązuje wszystkich uprawnionych do przepisywania recept.

W 11 godzinie pracy osoby uprawnionej do wystawiana recept system weryfikuje liczbę wystawionych e-recept we wcześniejszych godzinach. Jeżeli nie przekroczyła limitu, nadal może wystawiać recepty – pod warunkiem, że ich liczba nie przekroczyła 300. W 12 godzinie system znów sprawdza liczbę wystawionych e-recept.  

12 lipca 2023 roku minister zdrowia podpisał rozporządzenie, które ogranicza zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Ich przepisaniu musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu na pacjenta z wyjątkiem kontynuacji leczenia po nie więcej niż 3 miesiącach od wizyty u lekarza. - czytamy na gov.pl. 

Źródła: gov.pl, money.pl.