Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Od 1 lipca będzie nie tylko więcej darmowych leków, ale i ułatwienia dla diabetyków. Insulina już od 1. roku życia
Marta Uler
Marta Uler 21.06.2024 10:33

Od 1 lipca będzie nie tylko więcej darmowych leków, ale i ułatwienia dla diabetyków. Insulina już od 1. roku życia

apteka
Fot. Pacjenci/Marta Uler

Minister zdrowia ogłosiła ważne zmiany dla pacjentów. Lada chwila wejdzie w życie nowa lista darmowych leków. Dotyczy 8 terapii onkologicznych oraz 23 nieonkologicznych. 

Rozszerzenie refundacji obejmuje także leki ginekologiczne, oraz program dofinansowania in vitro oraz duże ułatwienia dla diabetyków. Np. obniżono dolną granicę wieku dla dzieci kwalifikujących się do finansowania insuliny Levemir - z 6. do 1. roku życia.

Nowa lista darmowych leków już od 1 lipca

Już 1 lipca zacznie obowiązywać nowa lista darmowych leków. Ta zmiana ma na celu rozszerzenie dostępu pacjentów do nowoczesnych terapii. "W trzecim już w tym roku wykazie refundowanych leków i wyrobów medycznych gwarantujemy pacjentom 31 nowych terapii. Wśród nich 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne, w tym 6 w chorobach rzadkich" – powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Na nowej liście refundacyjnej znalazły się terapie onkologiczne obejmujące hematoonkologię, nowotwory układu urologicznego, pokarmowego, skóry, nowotwory ginekologiczne. Spośród nowych terapii nieonkologicznych najwięcej obejmie zakres ginekologii, neurologii i diabetologii.

Mają być wprowadzone ułatwienia dla cukrzyków, np. uproszczono kryteria stosowania insuliny NPH, a także obniżono dolną granicę wieku dla dzieci kwalifikujących się do finansowania insuliny Levemir - do 1. roku życia, czyli zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego.

20-letni model zmarł na raka. Choroba dawała tylko jeden objaw Ta popularna dieta może nasilać stany lękowe. Zaskakujące badania naukowców

Refundacja leków onkologicznych

Wśród leków stosowanych w onkologii ujętych na nowej liście znalazły się:

 • w zakresie hematologi i hematoonkologii – Hemlibra (profilaktyka krwawień u dzieci z ciężką hemofilią A), Poteligeo (chłoniaki T-komórkowych) i Lunsumio chłoniaki grudkowe),
   
 • w zakresie nowotworów urologicznych – Xofigo (przerzutowy rak gruczołu krokowego), Xtandi i Nubeqa (hormonowrażliwy rak gruczołu krokowego),
   
 • w zakresie rzadkich nowotworów skóry – Kimmtrak (czerniak błony naczyniowej oka).

Refundacja leków nieonkologicznych

Wśród leków nieonkologicznych ujętych na nowej liście są:

 • w zakresie neurologii – Produodopa (choroba Parkinsona) i Wakix (narkolepsja i katapleksja),
   
 • w zakresie kardiologii – Vyndaqel (kardiomiopatia amyloidozy transtyretynowej), Camzyos (kardiomiopatia zawężająca),
   
 • w zakresie dermatologii – Cosentyx (ropne zapalenie apokrynowych gruczołów potowych),
   
 • w zakresie reumatologii – Evenity (ciężka osteoporoza u kobiet po menopauzie).

Wsparcie in-vitro

Program darmowych leków dotyczy nie tylko standardowych terapii, ale obejmuje także wsparcie dla par korzystających z procedury in-vitro. Od 1 lipca rozszerzone zostaną wskazania m.in. dla:

 • hormonów płciowych, w tym gonadotropin,
   
 • leków stosowanych w terapii hormonalnej, takich jak analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę,
   
 • hormonów przysadki i podwzgórza, w tym antygonadotropiny uwalniające hormony.

Nowa lista refundacyjna promuje polskie leki

Nowa lista refundacyjna to także promowanie polskich leków. Już od 1 kwietnia ich ceny są niższe o 10 proc. za preparaty wyprodukowane w Polsce, i o 15 proc., jeśli dodatkowo wykorzystano do ich produkcji składniki wytworzone w naszym kraju. 

Na liście, która obejmuje leki wytwarzane w Polsce lub leki, do których produkcji wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną w Polsce, dodano 133 pozycje leków zawierających 46 różnych substancji czynnych lub ich połączeń. Ma to na celu zwiększenie udziału w rynku tych leków, a tym samym wspieranie rozwoju krajowej produkcji substancji czynnych i leków oraz podniesienie bezpieczeństwa farmaceutycznego w Polsce.

Zobacz także:

Z tymi lekami nie wyjedziesz za granicę. Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę

Horror w Trójmieście. Fałszywy lekarz przyjmował pacjentów. Poszkodowane mnóstwo osób

Czy można zwrócić zakupione leki do apteki? Jest to możliwe w trzech sytuacjach