Szpital Wojewódzki w Opolu od 16 maja mierzy się z poważnymi brakami kadrowymi na Oddziale Chirurgii Ogólnej. Wszyscy chirurdzy zdecydowali się odejść z pracy, a sytuacja była na tyle poważna, że odwołano wszystkie planowane zabiegi.
Zatrucie lekami może mieć tragiczne skutki. Czasem dochodzi do niego w wyniku celowego przedawkowania, czasem przez przypadek. Zazwyczaj konieczna jest hospitalizacja. Co jednak zrobić, gdy doszło do zatrucia lekiem? Jakie działania podjąć, a czego nie robić? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ratownikiem medycznym Sebastianem Jaworskim.
Wielkanoc za pasem, a pomysły wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego w kalendarzu powracają do przestrzeni publicznej niczym bumerang. Tuż przed Wielkanocą przedstawiciele związków zawodowych postanowili wystąpić z postulatem wprowadzenia dnia wolnego w Wielki Piątek. To właśnie ten dzień jest wolny od pracy w wielu zachodnich krajach, choć to nie jedyny argument. Jednak w naszym kraju Wielki Piątek nie jest tym z 13 dni, ustawowo wolnych od nauki czy pracy. Czy jest szansa na zmianę?
Katowice, 21.02.2024 r. – Wybitni eksperci z dziedziny ochrony zdrowia potwierdzili swój udział w dziewiątej edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Wydarzenie jest jedną z najbardziej dyskutowanych debat na temat ochrony zdrowia w Polsce. Kongres odbędzie się w terminie 7-8 marca 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC) to wyjątkowe forum interdyscyplinarnej dyskusji o najważniejszych zagadnieniach dla systemów opieki zdrowotnej. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 3,7 tys. gości. Wartość merytoryczna debat prowadzonych podczas wydarzenia jest wypadkową wiedzy, którą z uczestnikami dzielą się wybitni eksperci, naukowcy, decydenci, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz biznesu.
Informacja o zwolnieniu L-4 trafia do pracodawcy błyskawicznie. Mimo to pracownik wciąż ma obowiązek poinformować o tym pracodawcę . Co więcej, ma na to określony czas! Jeśli tego nie zrobi, konsekwencje mogą być poważne.
Żerowanie na marzeniach maturzystów o studiowaniu medycyny, potem nieudolne próby ratowania sytuacji, czyli wydanie przez ministerstwo zdrowia dokumentu o „standardach jakości kształcenia”. Czy za kilka lat pacjent będzie legitymował lekarza, by mieć pewność, że skończył studia medyczne z prawdziwego zdarzenia, a anatomii uczył się w prosektorium, które nie było wirtualne? Włos się jeży na głowie każdemu, kto widzi na co zanosi się od kilku miesięcy w kwestii kształcenia przyszłych lekarzy. Naprędce sklecony dokument Ministerstwa Zdrowia niewiele tu zmienia, jeśli ktoś traktuje zawód lekarza poważnie i wie, jak ciężka jest droga studenta uczelni medycznej, który chce ratować zdrowie i życie. Najlepiej wiedzą to rezydenci i starsi lekarze, którzy dyplomu sobie nie kupili, ale harowali na niego nie tylko na studiach, ale już kilka lat przed maturą, by dostać się na medycynę. Protest lekarzy, ten uliczny zakończył się w weekend. Ale nikt z nich nie składa broni. Konflikt lekarzy z Ministerstwem trwa. W Polsce w błyskawicznym tempie otwierane są kierunki medyczne na uczelniach technicznych, handlowych i innych, które dotąd z medycyną nie miały nic wspólnego. Na początku października Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji i Nauki wydały dokument o nowych standardach jakości kształcenia studentów kierunków medycznych. Lekarze uważają, że t mydlenie oczu polskim pacjentom i chętnym, by studiować na tych uczelniach.Lekarze protestowali 30 października przeciwko powstawaniu kierunków i uczelni medycznych na absurdalnych warunkach. Dwa dni później Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dokument o standardach kształcenia na uczelniach medycznych, ale środowisko lekarzy uważa, że to tylko kosmetyka i pudrowanie czegoś, co działać dobrze nie może.
Skala absurdów związanych z tworzeniem kierunków lekarskich na różnych uczelniach jest uderzająca. Gdyby jeszcze dwa lata temu spytać, że coś takiego będzie mieć miejsce, nikt by w to nie uwierzył – mówi Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. W Polsce ruszyło aż 39 nowych wydziałów lekarskich na uczelniach, które dotąd nie miały wiele wspólnego z medycyną. Jedna z nich życzy sobie 45 tys. zł. za semestr.Rok akademicki 2023/ 2024 to prawdziwy wysyp kierunków lekarskich na uczelniach niemedycznych. Kształceniem przyszłych specjalistów zajmie się między innymi założona przez Tadeusza Rydzyka Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Politechnika Wrocławska, Politechnika Bydgoska czy filia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile. To wszystko jest efektem przyzwolenia, jakiego udzielił Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
O tej zmianie mówi się, że jest rewolucyjna. Już od 1 października osoby korzystające z opieki lekarskiej będą miały dostęp do nowego pakietu badań, na które będzie mógł skierować pacjenta lekarz rodzinny. Celem zmian jest zmniejszenie kolejek do specjalistów i przyspieszenie procesu diagnostycznego, dzięki któremu wiele chorób będzie można szybciej rozpoznać i tym samym szybciej zacząć leczenie. Co zyskają pacjenci?
W rzeszowskim szpitalu zmarł 70-letni mężczyzna. Dyrektor placówki Grzegorz Materna przekazał, że badania wykryły u mężczyzny obecność bakterii. To już czwarta ofiara.
Według badaczy z Instytutu Karolinska, uniwersytetu medycznego w Solnie, jedną z możliwych przyczyn rozwoju stwardnienia rozsianego, jest wirus Epsteina-Barra (EBV). Wirusem na pewnym etapie życia zaraża się większość z nas – zdaniem badaczy ma go nawet 90% populacji. Jak objawia się EBV?
Paszport i dowód osobisty to już nie jedyne obowiązujące dokumenty tożsamości. Do tej kategorii od lipca 2023 r. dołączył także mDowód, dokument dostępny w aplikacji mObywatel. Podczas rejestracji w szpitalu lub przychodni można posłużyć się nim tak jak wspomnianym dowodem osobistym. Czy pacjenci zechcą korzystać z tego rodzaju udogodnienia?
Przyczyn bólu głowy jest wiele. Czasem powoduje go chwilowe osłabienie, nieprawidłowy tryb życia lub inne przyczyny, które można uznać wręcz za błahe. Jednak poranny ból głowy to także objaw poważniejszych dolegliwości np. bezdechu sennego. Jak rozpoznać, że ból głowy powoduje akurat tę chorobę? O opinię na temat diagnostyki bezdechu sennego poprosiliśmy eksperta.
Niektóre leki pochodzą z natury, czyli zostały pierwotnie wyizolowane z roślin. Zioła i inne substancje naturalne mają działanie lecznicze, jednak często nie wiemy dokładnie, jakie stanowią zagrożenie. Samodzielne stosowanie preparatów ziołowych jest szczególnie niebezpiecznie, jeśli przyjmujemy przewlekle leki. Przyjrzyjmy się bliżej roślinie, która ma szczególną tendencję do interakcji z lekami, między innymi z lekami na nadciśnienie. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Cukrzyca to choroba, która niesie ze sobą ryzyko niebezpiecznych powikłań. Do jednych z nich należy stopa cukrzycowa, która wiąże się z zagrożeniem amputacji kończyny. Niestety pod względem liczby amputacji kończyn związanych z cukrzycą, Polska znajduje się w niechlubnej czołówce Europy. Jak objawia się stopa cukrzycowa? W jaki sposób dochodzi do rozwoju zespołu stropy cukrzycowej? Jak leczyć stopę cukrzycową? Na te i inne pytania odpowiada dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog.
Od 1 lipca 2023 r. przy każdym z oddziałów ratunkowych będzie funkcjonować nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Nowe zarządzenie prezesa NFZ ma na celu zredukowanie kolejek i ułatwienie dostępu do świadczeń medycznych. To jedna z największych zmian w systemie zdrowia od lat. O opinię na ten temat poprosiliśmy lek. internistę, diabetologa Agnieszkę Nowak-Musiej, ekspertkę ds. zarządzania klinicznego, menadżerkę ochrony zdrowia.
Telemedycyna nie jest już wyłącznie ciekawostką. Rozwiązanie to znalazło zastosowanie w każdej z dziedzin opieki zdrowotnej. Mimo iż nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z lekarzem, wciąż może pacjentom wiele zaoferować. Co więc kryje się pod pojęciem telemedycyna? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z Maciejem Pleskotem, Kierownikiem Projektów w Healthnomic S.A
Jakie zdanie mają lekarze na temat wypalenia zawodowego w medycynie oraz na temat systemu polskiej służby zdrowia? Pisze dr Agnieszka Graczyk-Szuster #Doktor Od Serca, kardiolożka, specjalistka chorób wewnętrznych, założycielka i prezeska Fundacji Kobiety Medycyny.
Kot należy do najpopularniejszych zwierząt domowych. Dawniej dzikie zwierzę stało się jednym z ulubionych towarzyszy człowieka. Udowodniono, że posiadanie mruczka ma nie tylko korzystny wpływ na zdrowie psychiczne, ale także fizyczne. Okazuje się, że kocie mruczenie wykazuje terapeutyczne działanie i wspiera m.in. zdrowy układ krążenia.
W 2017 roku Polska dołączyła do grupy 12 państw europejskich, gdzie terapia medyczną marihuaną jest legalna. „Stosowanie medycznej marihuany jest wspaniałym dopełnieniem klasycznej terapii, jak również alternatywą dla tradycyjnych form leczenia, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.” - powiedziała chirurg dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.
Od kilku lat Polska należy do grupy państw, gdzie leczenie medyczną marihuaną jest legalne. Wciąż jednak tego typu terapia wzbudza wiele kontrowersji. Jaka jest różnica między marihuaną medyczną a rekreacyjną? Na co pomaga medyczna marihuana? Jak wygląda leczenie medyczną marihuaną? Czy medyczna marihuana uzależnia? Jak dostać receptę na medyczną marihuanę? Ile kosztuje medyczna marihuana? Czy medyczna marihuana jest w Polsce refundowana? Na te i inne pytania odpowiada chirurg dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.
Dlaczego lekarz online jest tak popularny?Formy i możliwości wizyty onlineKu zaskoczeniu wielu pacjentów, w czasie epidemii czas oczekiwania na wizytę [sprawdź online] u specjalisty jest znacznie krótszy niż w tradycyjnym trybie sprzed epidemii. Przykładowo zamiast długiego oczekiwania na konsultację ginekologiczną w celu wystawienia recepty na pigułki antykoncepcyjne, e-wizyta jest możliwa już w tym samym dniu, co rejestracja. Dodatkowymi plusami są: brak konieczności wychodzenia z domu, dojazdu do przychodni, czekania w kolejce i przebywania w tłumie obcych ludzi.Z dowolnego miejsca możemy rozpocząć leczenie nowo zdiagnozowanej choroby lub kontynuować leczenie wcześniej rozpoznanych chorób przewlekłych. Z powodu kwarantanny, utraty pracy i drastycznej zmiany trybu życia, wiele osób zdecydowało się skorzystać z telefonicznej porady poradni zdrowia psychicznego, psychologów i psychiatrów. Bardzo szerokie możliwości daje e-wizyta w formie video rozmowy. Znajdź lekarza online: https://www.znanylekarz.pl/Video rozmowaChatRozmowa telefonicznaWiadomości prywatnePodczas rozmowy telefonicznej, czatu lub video rozmowy (o wyborze formy decyduje lekarz) przeprowadzany jest wywiad lekarski, stawiana jest diagnoza oraz udzielana jest porada z zaleceniami. Lekarz może skierować na badania i konsultacje specjalistyczne, wystawić e-receptę i wystawić choremu zwolnienie L4. Konsultacja i diagnoza z zaleceniamiOmówienie wyników badańSkierowaniaE-receptyZwolnienie L4