Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Lekarz

Lekarz

Czy piwo bezalkoholowe jest bezpieczne dla dzieci?
27.08.2024 08:05 Czy piwo bezalkoholowe jest bezpieczne dla młodzieży? To, co mówi lekarz, może zaskoczyć

Piwo bezalkoholowe z definicji nie zawiera alkoholu lub zawiera minimalną jego ilość – poniżej 0,5 proc. Cieszy się dużą popularnością wśród osób, które lubią smak piwa, ale nie chcą, z różnych przyczyn, pić alkoholu.Wiele osób jest zdania, że piwo bezalkoholowe piwem jest tylko z nazwy i że to “zwykły” napój. W związku z tym pozwalają go nawet pić dzieciom. Zresztą, zgodnie z prawem osoba niepełnoletnia może kupić w sklepie piwo 0 proc. Ale czy to na pewno jest zdrowe dla młodego organizmu? Warto posłuchać lekarza.

problemy z zaśnięciem
16.08.2024 10:53 Masz problem z zasypianiem? Lekarz zdradził 1 banalny trik, po którym uśniesz jak dziecko

Problemy z zasypianiem bywają naprawdę irytujące. Zwłaszcza kładąc się spać po ciężkim dniu i mając świadomość tego, że kolejnego czka wczesna pobudka. Okazuje się, że istnieje sposób, który pomoże zasnąć w dosłownie kilka minut. Dla swoich odbiorców w mediach społecznościowych zaprezentował go znany w sieci lekarz.

kardiolog
14.08.2024 07:49 Kardiolog radzi: dla dobra serca zwróć uwagę na te 5 nawyków

Choroby serca to najczęstszy powód przedwczesnych zgonów. Lekarze kardiologii przypominają, że chcą wzmocnić ten organ, a tym samym zwiększyć szanse na dłuższe, zdrowe życie, można wprowadzić do codziennego funkcjonowania kilka zmian. Uważają, że dzięki nim serce będzie w zdecydowanie lepszej kondycji.

operacja
10.08.2024 16:24 W gdańskim szpitalu wyjęli z pacjentki 30-kilogramowego guza. To nie był zwykły zabieg

Jak donoszą lokalne media, w szpitalu w Gdańsku miał miejsce niecodzienny zabieg, w jakim nawet doświadczeni lekarze nie mieli jeszcze okazji brać udziału. Jedna z pacjentek, która trafiła pod opiekę tamtejszych medyków, miała 30-kilogramowego guza.

wakacje lekarz
10.08.2024 07:17 Wybierasz się na urlop samochodem? Lekarz zdradza, o czym koniecznie powinien pamiętać kierowca

Wakacje to czas, kiedy wiele osób decyduje się na podróż. Jednym z najczęściej wybieranych środków transportu, nawet na długie trasy, wciąż pozostaje samochód. Dr Bartosz Fiałek apeluje do wszystkich kierowców, którzy na urlop planują dostać się autem. O tym nie powinni zapomnieć.

walizka pluskwy
08.08.2024 14:51 Lekarz ostrzega: nigdy nie otwieraj walizki od razu po powrocie z wakacji. Powód zaskakuje

Powrót z urlopu bywa trudny. Dla dużej części podróżników, jedną z najbardziej znienawidzonych czynności po przybyciu do domu jest rozpakowanie walizek. Lekarz informuje, że nawet lepiej, gdy te pozostaną jakiś czas zamknięte. Choć wydaje się to niedorzeczne, jego zdaniem ma sens i sprawi, że nie sprowadzimy na siebie kłopotów.

Kiedy wygasa ubezpieczenie zdrowotne?
05.08.2024 06:51 Czy można iść do lekarza po rozwiązaniu umowy o pracę? Sprawdź, kiedy wygasa ubezpieczenie zdrowotne

Opłacanie składki zdrowotnej jest gwarancją dostępu do usług medycznych Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu możemy korzystać z konsultacji lekarskich bez dodatkowych opłat, jesteśmy także uprawnieni do przebywania w szpitalach.To ubezpieczenie gwarantuje nam np. umowa o pracę lub umowa zlecenie. Problem pojawia się, kiedy dostajemy wypowiedzenie z pracy. Jak długo możemy wtedy korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego?

Dlaczego anemia nawraca?
02.08.2024 12:11 Anemia wciąż nawraca? Lekarz wyjaśnia, dlaczego tak może się dziać

Anemia to inaczej niedokrwistość. Może mieć różne przyczyny, a jedną – i najczęstszą – z nich jest niedobór żelaza. Bywa, że choć przyjmujemy zalecone leki, a nawet staramy się dostarczać sobie żelaza z dietą, anemia wciąż nawraca. Dlaczego tak się dzieje?Przyczyn nawracającej anemii może być wiele. To mogą być choroby przewlekłe, wady genetyczne, czy bardzo obfite miesiączki. Ale powód czasem bywa prozaiczny. Wyjaśnia go lekarz.

Co oznacza "złapać wilka"? To może być zapalenie pęcherza
31.07.2024 13:16 "Nie siedź na kamieniu, bo dostaniesz wilka". Lekarz tłumaczy, co to właściwie znaczy

Każdy z nas słyszał to wielokrotnie: "Nie siadaj na zimnym, bo możesz dostać wilka". Ale... o co tu chodzi? Jakiego wilka? Czy "wilk" to inna nazwa jakiejś tajemniczej choroby? Na wszelki wypadek nie siadamy na betonie, ani innych zimnych powierzchniach, choć nie do końca jesteśmy przekonani, czy to właściwie ma sens.Okazuje się, że pod określeniem "złapać wilka" kryć się może kilka chorób, choć właściwie tylko jedną da się medycznie uzasadnić. Wyjaśnia to lekarz.

pluskwy
30.07.2024 08:42 Pluskwy - ugryzienie, objawy, leczenie. Jak rozpoznać ugryzienia w nocy?

Pluskwy to niewielkich rozmiarów owady, które potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Żywią się ludzką krwią, a ich ugryzienia nierzadko wywołują naprawdę duży dyskomfort. Jak poznać, że pojawiły się do domu, czym leczyć rany i najważniejsze, jak się ich pozbyć? Czy w przypadku ukąszenia od razu skonsultować się z lekarzem, albo skorzystać ze środków dostępnych w aptece?Pogryzienie przez pluskwy niektórym myli się z tym spowodowanym przez komary, jednak w tym przypadku konsekwencje zdrowotne mogą być o wiele bardziej poważne. Ze względu na ich specyfikę, są aktywne tylko nocą. To czas, kiedy śpiący ludzie nie są w stanie świadomie się przed nimi ochronić. Czy istnieją domowe sposoby, dzięki którym ryzyko ich pojawienia się w domu będzie mniejsze? Niektóre środki, które wykorzystuje się w walce z nimi, możesz mieć nawet pod ręką, jednak to nie one gwarantują największą skuteczność. Okazuje się, że to wcale nie takie proste.

Nietrzymanie moczu, dr Katarzyna Jórasz
29.07.2024 08:46 Nietrzymanie moczu - objawy, przyczyny i leczenie. Jak sobie pomóc?

Nietrzymanie moczu to problem, z którym zmaga się wiele kobiet w różnym wieku. Kwestia ta jest nie tylko uciążliwa, ale i przez większość uważana za wstydliwą. Z czego wynikają kłopoty z kontrolą nad pęcherzem moczowym i jak z nimi walczyć? Kiedy zgłosić się do lekarza i jak wyglądają ćwiczenia pomagające zapanować nad nietrzymaniem moczu?Nietrzymanie moczu to często nie tylko krępujący kłopot, ale także duże utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu. Niezależnie od wieku nie należy traktować go jako objaw, z którym trzeba nauczyć się żyć. Wręcz przeciwnie to odstępstwo od normy a zlokalizowanie jego przyczyny może przyczynić się do jej wyeliminowania. Odpowiednie leczenie oraz ćwiczenia są w stanie skutecznie pomóc uporać się z dysfunkcją któregoś z etapów procesu wycieku moczu.

Lekarz radzi, jak uniknąć anginy latem.
26.07.2024 09:48 Mnóstwo chorych w przychodniach. Laryngolog radzi, jak uniknąć anginy

Lato, gorąco, a ty czujesz, że zaczyna cię boleć gardło? To może być angina! Wbrew pozorom, o tej porze roku choruje mnóstwo ludzi, a do wielu zakażeń doprowadzamy sami niewłaściwymi nawykami, takimi, jak np. picie bardzo zimnych napojów, ale nie tylko. Lekarz tłumaczy, jak można uniknąć zachorowania na anginę.

lekarz
16.07.2024 09:43 5 objawów zakrzepicy. Kiedy iść do lekarza?

Zakrzepica to jedno z najczęstszych schorzeń układu krążenia. Jej wystąpienie może prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych, a niekiedy nawet śmierci. Niektórzy eksperci twierdzą, że to problem społeczny powiązany z prowadzonym trybem życia. Po czym ją poznać i w porę udać się do lekarza? Oto 5 objawów zakrzepicy.

Przesądy związane ze śmiercią
30.06.2024 10:54 Czy po zgonie w domu trzeba otwierać okna? Znany przesąd może być groźny

Panuje popularny przesąd, że po zgonie w domu należy otworzyć okna, aby dusza zmarłego wyleciała swobodnie. Okazuje się jednak, że zwłaszcza w upalne dni ten przesąd może być groźny! Dlaczego?

Waldemar Kozerawski z zakazem wykonywania zawodu
25.06.2024 16:52 Waldemar Kozerawski ukarany przez Izbę Lekarską. Dostał zakaz wykonywania zawodu

Waldemar Kozerawski, partner Magdy Gessler od wielu lat, stanął przed Trybunałem Dyscypliny Lekarzy i Chirurgów Ontario. Został zawieszony w prawie do wykonywania zawodu. Powód? Przepisywał bliskim leki, w tym uzależniający oksykodon, a także wykonywał im zabieg botoksu. 

Lekarz, bieganie
22.06.2024 15:55 Jakie są przeciwskazania do biegania? Zapytaliśmy o to lekarza

Bieganie to obecnie jeden z najmodniejszych sportów. Pomaga zrzucić zbędne kilogramy, hartuje ciało i ducha. Niestety nie wszyscy mogą uprawiać tę cudowną dyscyplinę. Oto, kto powinien unikać biegania, zapytaliśmy lekarza.Prof. dr hab. n. med Piotr Pruszczyk, z którym mieliśmy okazję rozmawiać to specjalista kardiologii, angiologii, hipertensjologii i chorób wewnętrznych. Jest autorem ponad 300 prac naukowych na temat zdrowia. Co sądzi na temat biegania?

Lekarz ze strzykawką
20.06.2024 11:56 Horror w Trójmieście. Fałszywy lekarz przyjmował pacjentów. Poszkodowane mnóstwo osób

Mężczyzna, który nie był lekarzem, ba – nie posiadał wykształcenia medycznego, wystawiał pacjentom zwolnienia lekarskie i recepty. Pacjentów przyjmował na wizytach domowych w Gdyni. Fałszywy lekarz odbył łącznie 46 wizyt.  Jak tłumaczył, “zastępował kolegę”. Co ciekawe, po ujawnieniu sprawy, niespodziewanie zmarł. Śledztwo w jego sprawie wszczęła  prokuratura. Lekarzowi, którego “zastępował” grozi do ośmiu lat więzienia.

Chirurdzy
29.05.2024 07:51 Bunt chirurgów w szpitalu w Opolu. 5 tys. złotych dniówki to za mało, żeby pracować

Szpital Wojewódzki w Opolu od 16 maja mierzy się z poważnymi brakami kadrowymi na Oddziale Chirurgii Ogólnej. Wszyscy chirurdzy zdecydowali się odejść z pracy, a sytuacja była na tyle poważna, że odwołano wszystkie planowane zabiegi.

Zatrucie lekami - pierwsza pomoc
08.04.2024 18:52 Zatrucie lekami — objawy i pierwsza pomoc

Zatrucie lekami może mieć tragiczne skutki. Czasem dochodzi do niego w wyniku celowego przedawkowania, czasem przez przypadek. Zazwyczaj konieczna jest hospitalizacja. Co jednak zrobić, gdy doszło do zatrucia lekiem? Jakie działania podjąć, a czego nie robić? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ratownikiem medycznym Sebastianem Jaworskim.

dni wolne od pracy
15.03.2024 18:06 Więcej czasu na odpoczynek. Związkowcy chcą wprowadzić kolejny dzień wolny

Wielkanoc za pasem, a pomysły wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego w kalendarzu powracają do przestrzeni publicznej niczym bumerang. Tuż przed Wielkanocą przedstawiciele związków zawodowych postanowili wystąpić z postulatem wprowadzenia dnia wolnego w Wielki Piątek. To właśnie ten dzień jest wolny od pracy w wielu zachodnich krajach, choć to nie jedyny argument. Jednak w naszym kraju Wielki Piątek nie jest tym z 13 dni, ustawowo wolnych od nauki czy pracy. Czy jest szansa na zmianę?

IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych
04.03.2024 18:23 Jaka jest przyszłość ochrony zdrowia w Polsce? Rusza IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych

Katowice, 21.02.2024 r. – Wybitni eksperci z dziedziny ochrony zdrowia potwierdzili swój udział w dziewiątej edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Wydarzenie jest jedną z najbardziej dyskutowanych debat na temat ochrony zdrowia w Polsce. Kongres odbędzie się w terminie 7-8 marca 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC) to wyjątkowe forum interdyscyplinarnej dyskusji o najważniejszych zagadnieniach dla systemów opieki zdrowotnej. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 3,7 tys. gości. Wartość merytoryczna debat prowadzonych podczas wydarzenia jest wypadkową wiedzy, którą z uczestnikami dzielą się wybitni eksperci, naukowcy, decydenci, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz biznesu. 

zwolnienie lekarskie
09.10.2023 15:29 Jesteś na zwolnieniu. Czy o L-4 musisz powiadamiać pracodawcę?

Informacja o zwolnieniu L-4 trafia do pracodawcy błyskawicznie. Mimo to pracownik wciąż ma obowiązek poinformować o tym pracodawcę . Co więcej, ma na to określony czas!  Jeśli tego nie zrobi, konsekwencje mogą być poważne.   

None
05.10.2023 19:08 Pacjent będzie legitymował lekarza? Kolejne absurdy w polskiej ochronie zdrowia

Żerowanie na marzeniach maturzystów o studiowaniu medycyny, potem nieudolne próby ratowania sytuacji, czyli wydanie przez ministerstwo zdrowia dokumentu o „standardach jakości kształcenia”. Czy za kilka lat pacjent będzie legitymował lekarza, by mieć pewność, że skończył studia medyczne z prawdziwego zdarzenia, a anatomii uczył się w prosektorium, które nie było wirtualne? Włos się jeży na głowie każdemu, kto widzi na co zanosi się od kilku miesięcy w kwestii kształcenia przyszłych lekarzy. Naprędce sklecony dokument Ministerstwa Zdrowia niewiele tu zmienia, jeśli ktoś traktuje zawód lekarza poważnie i wie, jak ciężka jest droga studenta uczelni medycznej, który chce ratować zdrowie i życie. Najlepiej wiedzą to rezydenci i starsi lekarze, którzy dyplomu sobie nie kupili, ale harowali na niego nie tylko na studiach, ale już kilka lat przed maturą, by dostać się na medycynę.  Protest lekarzy, ten uliczny zakończył się w weekend. Ale nikt z nich nie składa broni. Konflikt lekarzy z Ministerstwem trwa. W Polsce w błyskawicznym tempie otwierane są kierunki medyczne na uczelniach technicznych, handlowych i innych, które dotąd z medycyną nie miały nic wspólnego. Na początku października Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji i Nauki wydały dokument o nowych standardach jakości kształcenia studentów kierunków medycznych. Lekarze uważają, że t mydlenie oczu polskim pacjentom i chętnym, by studiować na tych uczelniach.Lekarze protestowali 30 października przeciwko powstawaniu kierunków i uczelni medycznych na absurdalnych warunkach. Dwa dni później Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dokument o standardach kształcenia na uczelniach medycznych, ale środowisko lekarzy uważa, że to tylko kosmetyka i pudrowanie czegoś, co działać dobrze nie może. 

Sebastian Goncerz. Fot.: Mikołaj Pancerz
02.10.2023 18:39 „Kup sobie dyplom lekarza”. Wkrótce strach będzie zostać pacjentem w Polsce?

Skala absurdów związanych z tworzeniem kierunków lekarskich na różnych uczelniach jest uderzająca. Gdyby jeszcze dwa lata temu spytać, że coś takiego będzie mieć miejsce, nikt by w to nie uwierzył – mówi Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. W Polsce ruszyło aż 39 nowych wydziałów lekarskich na uczelniach, które dotąd nie miały wiele wspólnego z medycyną. Jedna z nich życzy sobie 45 tys. zł. za semestr.Rok akademicki 2023/ 2024 to prawdziwy wysyp kierunków lekarskich na uczelniach niemedycznych. Kształceniem przyszłych specjalistów zajmie się między innymi założona przez Tadeusza Rydzyka Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Politechnika Wrocławska, Politechnika Bydgoska czy filia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile. To wszystko jest efektem przyzwolenia, jakiego udzielił Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

lekarz
27.09.2023 14:55 Wielkie zmiany w przychodniach! Wchodzą w życie już od 1 października

O tej zmianie mówi się, że jest rewolucyjna. Już od 1 października osoby korzystające z opieki lekarskiej będą miały dostęp do nowego pakietu badań, na które będzie mógł skierować pacjenta lekarz rodzinny. Celem zmian jest zmniejszenie kolejek do specjalistów i przyspieszenie procesu diagnostycznego, dzięki któremu wiele chorób będzie można szybciej rozpoznać i tym samym szybciej zacząć leczenie. Co zyskają pacjenci?

szpital
23.08.2023 20:04 Czwarta osoba zakażona Legionellą nie żyje. Druzgoczące wieści przekazał dyrektor szpitala

W rzeszowskim szpitalu zmarł 70-letni mężczyzna. Dyrektor placówki Grzegorz Materna przekazał, że badania wykryły u mężczyzny obecność bakterii. To już czwarta ofiara.

badanie
23.08.2023 16:12 Naukowcy twierdzą, że ma go nawet 90% z nas! Ten wirus może spowodować stwardnienie rozsiane

Według badaczy z Instytutu Karolinska, uniwersytetu medycznego w Solnie, jedną z możliwych przyczyn rozwoju stwardnienia rozsianego, jest wirus Epsteina-Barra (EBV). Wirusem na pewnym etapie życia zaraża się większość z nas – zdaniem badaczy ma go nawet 90% populacji. Jak objawia się EBV?

przychodnia
17.08.2023 16:25 Ogromna zmiana w przychodniach. Lepiej wiedzieć, zanim zaczniesz się zapisywać

Paszport i dowód osobisty to już nie jedyne obowiązujące dokumenty tożsamości. Do tej kategorii od lipca 2023 r. dołączył także mDowód, dokument dostępny w aplikacji mObywatel. Podczas rejestracji w szpitalu lub przychodni można posłużyć się nim tak jak wspomnianym dowodem osobistym. Czy pacjenci zechcą korzystać z tego rodzaju udogodnienia?