Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > 6 objawów pęknięcia tętniaka. To może się stać w każdej chwili
Daria  Siemion
Daria Siemion 10.09.2024 12:19

6 objawów pęknięcia tętniaka. To może się stać w każdej chwili

Pęknięcie tętniaka, ból głowy
Fot. Shutterstock / Foto Eak

Tętniak mózgu zazwyczaj rozwija się bezobjawowo, a jego pęknięcie może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że śmiertelność w przypadku pęknięcia tętniaka sięga 67 proc. Oto objawy, które mogą na to wskazywać.

1. Nagły i silny ból głowy

Bół głowy jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów pęknięcia tętniaka. Ból ten opisywany jest jako niezwykle gwałtowny, przypominający "uderzenie pioruna". Może obejmować całą głowę lub być skupiać się w jednym miejscu. Zwykle pojawia się nagle, bez wyraźnej przyczyny, nie ustępuje po zażyciu leków przeciwbólowych, nawet silnych.

2. Sztywność karku

Sztywność karku może być wynikiem podrażnienia opon mózgowych przez krew, która w wyniku pęknięcia tętniaka przedostaje się do przestrzeni podpajęczynówkowej. Objaw ten może towarzyszyć silnemu bólowi głowy i nasilać się przy próbie poruszania głową lub karkiem. Chorzy mogą mieć wrażenie, jakby "mózg dotykał im czaszki".

3. Wymioty i nudności

Wymioty oraz nudności bardzo często towarzyszą pęknięciu tętniaka. Są wynikiem wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego, który pojawia się w wyniku nagłego krwotoku. Niestety te objawy bywają bagatelizowane i mylone z zatruciem pokarmowym. Pamiętaj jednak, że jeśli towarzyszą im inne objawy pęknięcia tętniaka, konieczna jest natychmiastowa pomoc.

To bagatelizowany objaw tętniaka. Pojawia się na oczach Rok temu na planie serialu pękł jej tętniak. Tak wygląda dziś

4. Zaburzenia przytomności

Pęknięcie tętniaka może prowadzić do nagłego pogorszenia stanu świadomości – od chwilowego oszołomienia po całkowitą utratę przytomności. Często dochodzi do tego w wyniku niedotlenienia mózgu spowodowanego wewnętrznym krwotokiem. Chorzy mogą sprawiać wrażenie zdezorientowanych, mieć trudności z utrzymaniem równowagi lub mową.

5. Światłowstręt

Nadmierna wrażliwość na światło to kolejny objaw, który pojawia się przy pęknięciu tętniaka. Chorzy mogą zasłaniać rolety i mrużyć oczy. Niektórych razi nawet monitor. 

Światłowstręt
Światłowstręt może być jednym z objawów pęknięcia tętniaka Fot. Shutterstock / De Visu

6. Przyspieszenie tętna i oddechu

Nagłe pęknięcie tętniaka może wywołać silną reakcję obronną organizmu, w tym przyspieszenie tętna i oddechu. To mechanizm obronny organizmu, który próbuje wyrównać utratę krwi i dostarczyć tlen do mózgu. Niestety, wysoki wzrost ciśnienia może pogłębiać krwawienie, co zwiększa ryzyko śmierci.

Pęknięcie tętniaka mózgu to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Jeśli zauważysz u siebie lub bliskiej osoby powyższe objawy, niezwłocznie wezwij pomoc medyczną, dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Szybka diagnostyka i leczenie są kluczowe dla ratowania życia i zmniejszenia ryzyka powikłań.

Zobacz też:

Boisz się, że grozi ci tętniak? Ten test wykonasz w kilka sekund

Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy

Tak w 75 proc. przypadków wygląda rak skóry. Łatwo go pomylić ze zmianą skórną