Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ten objaw nadciśnienia tętniczego łatwo zbagatelizować. Lekarz wskazał przerażające następstwa!
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 12.09.2023 14:02

Ten objaw nadciśnienia tętniczego łatwo zbagatelizować. Lekarz wskazał przerażające następstwa!

nadciśnienie
canva.com

Nadciśnienie tętnicze jest to choroba cywilizacyjna, która dotyka sporą część osób. Jest to stan, w którym wartości ciśnienia tętniczego krwi są podwyższone. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, a nawet może być niebezpieczne dla życia. Dlatego ważne jest postawienie diagnozy i właściwe leczenie, aby uniknąć tragicznych skutków. Do jakich konsekwencji może doprowadzić nadciśnienie tętnicze? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkt III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Skutki nadciśnienia tętniczego

Niestety skutki nieleczonego nadciśnienia mogą prowadzić do tragicznych następstw, często nieodwracalnych. W tym przypadku konsekwencje i powikłania nie tylko zagrażają zdrowiu, ale i życiu pacjenta. Oto najczęstsze z nich:

  •  zaburzenia potencji,
  •  uszkodzenie naczyń,
  •  przyspieszenie procesów miażdżycowych,
  •  uszkodzenie serca,
  •  uszkodzenie mózgu,
  •  udar mózgu (udaru krwotoczny lub niedokrwienny),
  •  zawał serca,
  •  niewydolność serca,
  •  nefropatia (niewydolność nerek), uszkodzenie nerek,
  •  miażdżyca.

 

„Wyobraźmy sobie wartość ciśnienia tętniczego jako kettel nałożony na serce. Aby wypompować krew, serce musi się napiąć i pokonać ciśnienie w aorcie, czyli „unieść ten kettel". Jeśli ten ciężar, to ciśnienie, jest zbyt wysokie, to oczywiście serce przez długi czas będzie dawać radę, mięsień sercowy będzie jednak przerastać i stanie się grubszy. Przez to, że mięsień jest gruby, komora staje się coraz mniejsza – czyli każdy skurcz powoduje wypompowanie z serca coraz to mniejszej objętości krwi. Nazywamy to przerostem lewej komory serca, który jest jednym z najcięższych powikłań nadciśnienia tętniczego. Może prowadzić do niewydolności serca, sam przerost jest jednak do czasu stanem do pewnego stopnia odwracalnym. Dlatego warto się leczyć.” – powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.

Projekt bez nazwy - 2023-09-11T213524.068.png
 

Nadciśnienie tętnicze - rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka. Ekspert tłumaczy Przyjmujesz leki na nadciśnienie? Uważaj na popularny preparat ziołowy!

Objawy nadciśnienia tętniczego

„Oznakami mogą być rozdrażnienie, bóle głowy, problemy ze snem, ponieważ pacjent czuje się pobudzony. Jako wczesne objawy zaobserwować można także krwawienia z nosa z powodu pękniętego pod wpływem ciśnienia naczynka czy wylewy krwawe do oka. Wśród wczesnych objawów, o których rzadko się mówi, ponieważ temat w Polsce jest jeszcze wstydliwy, są zaburzenia potencji u mężczyzn.” – powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.


Często pacjent może mieć problem z zauważeniem początkowych objawów nadciśnienia tętniczego, gdyż zależą one od wartości. Przyjmuje się, że górna granica wynosi 139/89. W przypadku gdy wartość ciśnienia tętniczego jest równa lub wyższa niż 140 milimetrów słupa rtęci dla ciśnienia skurczowego, mamy do czynienia z nadciśnieniem. Wartości im będą wyższe, tym bardziej objawy będą nasilone i pacjent będzie je odczuwał. 
 

Nadciśnienie tętnicze - diagnostyka

„Najprostszą metodą zdiagnozowania nadciśnienia tętniczego jest wykonywanie pomiarów ciśnienia tętniczego. Normy różnią się trochę w zależności, czy ciśnienie mierzone jest w gabinecie lekarskim, domu lub zakładamy „holtera ciśnieniowego”, czyli całodobowy ambulatoryjny monitoring wartości ciśnienia. Warto jednak zapamiętać, że wartość 140/90 jest już nieprawidłowa i należy pójść do lekarza.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.


Warto udać się do lekarza jeżeli występują jakieś niepokojące objawy lub podejrzewamy, że możemy mieć do czynienia z nadciśnieniem tętniczym. Wartości ciśnienia tętniczego możemy sprawdzić samodzielnie w domu za pomocą ciśnieniomierza. Jeżeli granica norm ciśnienia tętniczego zostanie przekroczona, koniecznie należy skonsultować to z lekarzem, który oceni stan pacjenta i wdrąży ewentualne leczenie. Czym szybciej pacjent podejmie leczenie nadciśnienia, tym jest mniejsze ryzyko wystąpienia koszmarnych skutków, które mogą doprowadzić nie tylko do poważnych problemów zdrowotnych, ale nawet do śmierci pacjenta.