Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Nadciśnienie w ciąży – je trzeba leczyć inaczej. Lekarz wyjaśnia
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 28.06.2023 16:11

Nadciśnienie w ciąży – je trzeba leczyć inaczej. Lekarz wyjaśnia

nadciśnienie tętnicze
canva

Nadciśnienie tętnicze jest problemem coraz większej liczby kobiet. Choroba stanowi zagrożenie zarówno dla matki, jak i rozwijającego się dziecka. Mimo iż początkowo nie daje objawów, to nieleczona można spowodować wiele komplikacji. Jak w takim razie leczyć nadciśnienie w ciąży? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem  III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nadciśnienie w ciąży – czynniki ryzyka

Nadciśnienie tętnicze w ciąży występuje, gdy wartość ciśnienie skurczowego przekroczy 140/90 mmHg. „Warto jednak podkreślić, iż nadciśnienie tętnicze może u kobiety występować już przed ciążą, albo wystąpić dopiero w trakcie ciąży – to dwie różne sytuacje kliniczne. Obie jednak wymagają nadzoru ginekologa i internisty, bądź kardiologa”. - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkt  III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  

Przyczynami nadciśnienia tętniczego w ciąży bywa:

   • palenie papierosów (również bierne palenie)
   • niezdrowy tryb życia,
   • zbyt mała dawka aktywności fizycznej, 
   • stres,
   • nadciśnienie przewlekłe,
   • przewlekła choroba nerek,
   • współistniejące choroby nienarodzonego dziecka.

Czynnikiem ryzyka wystąpienia nadciśnienia w ciąży jest przebyte podczas poprzednich ciąży nadciśnienie lub preeklampsja. Przyczyną choroby jest także ciąża wielopłodowa i otyłość. Nadciśnienie w ciąży częściej dotyka kobiety z cukrzycą i toczniem układowym. By ustalić, jak duże jest ryzyko pojawienia się nadciśnienia w ciąży, pod uwagę trzeba wziąć wartość stężenia tętniczego i stężenie białka PAPP-a i PIGF łożyskowy czynnik wzrostu.

Nadciśnienie w ciąży to trudne zagadnienie, stanowiące wciąż wyzwanie dla lekarzy. Nie zawsze możliwie jest ustalenie jego konkretnej przyczyny – tak jest np. w przypadku nadciśnienia przewlekłego. Niekiedy chorobę może wywołać nawet ciąża.

Projekt bez nazwy (77).png

10 ważnych faktów na temat nadciśnienia tętniczego, opartych na wiedzy specjalisty. To musisz wiedzieć! Czy przy nadciśnieniu można pić kawę? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Nadciśnienie w ciąży wymaga innego leczenia niż zwykłe nadciśnienie

„W ciąży można przyjmować leki na nadciśnienie tętnicze, jednak jest to zupełnie inna sytuacja. Kobieta w ciąży to nie tylko sama kobieta, ale też i dziecko, więc są dwie istoty w jednym. Ciśnienie w ciąży się będzie zmieniać, zbyt wysokie stanowi zagrożenie dla matki i płodu. Jest to zupełnie oddzielna część interny i ginekologii”. - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkt  III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kobiecie ciężarnej chorującej na nadciśnienie nie wolno podawać tych samych leków, które standardowo stosuje się w terapii nadciśnienia: „W tym okresie życia naszych pacjentek stosujemy natomiast przede wszystkim: metyldopę, labetalol lub metoprolol, a także niektóre leki z grupy antagonistów wapnia”. - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkt  III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  

   • Metylodopa jest lekiem obniżającym ciśnienie tętnicze krwi. Działa podobnie jak występujące w organizmie DOPA. Preparat zazwyczaj podaje się kobietom z umiarkowanym lub łagodnym nadciśnieniem tętniczym. Metylodopę podaje się doustnie. 
   • Labetalol jest lekiem, którego substancją czynną jest labetalol dydrochloride. Powoduje wyrównanie rytmu serca i rozszerza naczynia krwionośne. Dostępny jest w formie tabletek. 
   • Metoprolol blokuje receptory beta 1. Sprawia, że zmniejsza się częstotliwość rytmu serca i jego siła skurczu. W rezultacie obniża się także podwyższone ciśnienie tętnicze. W przypadku nadciśnienia tętniczego metroprolol podaje się doustnie.

Nadciśnienie w ciąży – jak je rozpoznać?

Najprostszym sposobem by rozpoznać chorobę jest wykonanie pomiaru tętniczego

„Normy różnią się trochę w zależności, czy ciśnienie mierzone jest w gabinecie lekarskim, domu lub zakładamy „holtera ciśnieniowego”, czyli całodobowy ambulatoryjny monitoring wartości ciśnienienia. Warto jednak zapamiętać, że wartość 140/90 jest już nieprawidłowa i należy pójść do lekarza. Czasem należy założyć holter i sprawdzić wynik, ponieważ występują sytuacje nadciśnień białego fartucha, gdy ciśnienie wzrasta z powodu zdenerwowania na widok lekarza lub lekarki, podczas gdy w domu jest prawidłowe”. - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkt  III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 
 

Polecane