Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Trichoblastoma - objawy, rozpoznanie, leczenie
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:32

Trichoblastoma - objawy, rozpoznanie, leczenie

Trichoblastoma - objawy, rozpoznanie, leczenie
pixabay.com

Trichoblastoma, czyli łagodny nowotwór skóry, którego początek pochodzi od mieszków włosowych. Jest to rzadko występująca dolegliwość, dotykająca głównie osób w przedziale wiekowym pomiędzy 40. a 70 rokiem życia. Jakie są przyczyny i objawy trichoblastomy? Rozpoznanie i leczenie trichoblastomy. 

Co to jest trichoblastoma? 

Trichoblastoma to mieszany nabłonkowo-mezenchymalny, łagodny guz skóry, pochodzący od mieszka włosowego. Schorzenie występuje stosunkowo rzadko, najczęściej u osób dorosłych. Bardzo rzadko dotyka dzieci oraz osoby w  wieku nastoletnim. Trichoblastomy osiągają wielkości od około 5 milimetrów do nawet 8 centymetrów.

Trichoblastoma - objawy

Objawy chorobowe trichoblastoma zauważalne są w miejscach występowania włosków, głównie na twarzy oraz na skórze głowy i karku. Rzadziej, można je zaobserwować na tułowiu, w okolicy okołoodbytniczej i na proksymalnych odcinkach kończyn górnych i dolnych. 

Trichoblastoma wraz z upływem czasu powiększa się, osiągając średnicę nawet do około 8 centymetrów. Tego rodzaju guzy nie mają tendencji do owrzodzeń. 

Trichoblastoma - rodzaje

Ackerman wyróżnił pięć typów tego schorzenia:

  • sitowaty,

  • siatkowaty,

  • rozgałęziony,

  • mały guzkowy,

  • duży guzkowy.

Powstałe guzy - torbiele mogą być wypełnione mucyną. Mucyna odpowiada za prawidłowe działanie organów, w których jest obecna. Chroni organy przed uszkodzeniami i bakteriami. 

Trichoblastoma - rozpoznanie

W przypadku wystąpienia podejrzeń, co do obecności trichoblastomy należy niezwłocznie udać się do lekarza. Specjalista najpierw przeprowadza wywiad z pacjentem, a następnie zleca wykonanie badań diagnostycznych. Na podstawie wywiadu oraz wyników badań możliwe jest postawienie prawidłowej diagnozy. 

Bardzo ważne jest, aby w rozpoznaniu choroby wykluczyć inne schorzenia guzowate, takie jak: nowotwory, guzy przydatkowe, nowotwór podstawnokomórkowy, torbiele naskórkowe, znamiona skórne. Do prawidłowej identyfikacji, niezbędne jest wykonanie badania histopatologicznego, zwanego potocznie biopsją. 

Tagi:
Polecane