Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Żywienie > Takie kotlety są lepsze od schabowych. Można je jeść kilogramami, bo obniżają cholesterol
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 19.09.2024 07:09

Takie kotlety są lepsze od schabowych. Można je jeść kilogramami, bo obniżają cholesterol

Takie kotlety są lepsze od schabowych. Można je jeść kilogramami, bo obniżają cholesterol
fot.shutterstock/gowithstock

Kotlet schabowy to jedno z najpopularniejszych dań polskiej kuchni. Nic dziwnego, że większość z nas zajada się nimi w najlepsze, bo smakują obłędnie. Są jednak kotlety, które są o wiele lepsze w smaku od schabowych, a ponadto obniżają cholesterol.

Coraz więcej osób eksperymentuje w kuchni i odkrywa nowe smaki. Bezmięsny schabowy może okazać się strzałem w dziesiątkę. Wykonany z tego grzyba obniża cholesterol i ma wiele innych pozytywnych właściwości na nasz organizm.

Kania zamiast schabowego? Może brzmi dziwnie, ale smakuje obłędnie

Kania to grzyb o wyjątkowym smaku. W polskich lasach można spotkać go jeszcze do końca października, więc zdecydowanie warto się po niego wybrać, by przyrządzić m.in. obłędnie pyszne kotlety. Robi się to w niezwykle prosty sposób – tak jak tradycyjne schabowe. Kapelusze kani należy umyć, obtoczyć w bułce tartej, jajku i ponownie w bułce tartej. Można je upiec w piekarniku, co jest zdecydowanie zdrowszą wersją niż smażenie na głębokim tłuszczu. 

Jak często zmieniać majtki? Ginekolożka wskazała, że ten błąd popełnia ogrom osób Podrzucili go pod SOR. 33-latka nie udało się uratować

Kanie – właściwości

Kanie są bardzo zdrowe. Ceni się je za wysoką zawartość białka, składników mineralnych, błonnika pokarmowego oraz niską zawartość tłuszczu i kalorii. Mają dużą zawartość witamin z grupy B, co przekłada się na pozytywne działanie układu nerwowego. Witamina D wspiera z kolei układ odpornościowy i wzmacnia kości. Potas, który również jest składnikiem tych grzybów, usprawnia pamięć i utrzymuje zdrowe serce

To jednak nie koniec wspaniałych właściwości kani. Mają one działanie przeciwzapalne, antybakteryjne oraz antyoksydacyjne. Dzięki temu spowalniają starzenie się organizmu, a nawet zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów.  W kani znajdziemy też beta- i alfa-glukany, czyli substancje, dzięki którym zmniejsza się zły cholesterol we krwi i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca i cukrzycy.

Jak odróżnić kanię od muchomora?

Kania jest najczęściej mylona z muchomorem plamistym oraz muchomorem sromotnikowym (zwanym również zielonawym). Jak zatem odróżnić grzyb jadalny od trującego? Muchomor sromotnikowy i kania mają na trzonie charakterystyczny pierścień. U kani można go swobodnie przesuwać, natomiast u muchomora sromotnikowego jest on przyrośnięty do trzonu grzyba i całkowicie nieruchomy.

Kapelusz kani jest postrzępiony, zaś muchomora sromotnikowego zwykle jest gładki. Kapelusz kani ma barwę jasnobrązową i ciemne łuski, a kapelusz muchomora sromotnikowego jest . Warto pamiętać jednak o tym, że u starszych okazów może być żółtawy i spłowiały. Ponadto trzon muchomora sromotnikowego ma bulwiastą podstawę, która jest otoczona pochewką, zaś u kani wspomniana pochewka w ogóle nie występuje. Kania ma również charakterystyczny wzór widoczny na trzonie oraz twardy czubek na szczycie kapelusza.

Pierwsza pomoc przy zatruciu grzybami

Pierwsze objawy zatrucia - silne bóle brzucha, wymioty i obfita biegunka - pojawiają się zwykle od 8 do 12 godzin po zjedzeniu grzyba. Jeśli je zauważymy, powinniśmy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe lub udać się na SOR. Pierwsza pomoc na wczesnym etapie powinna obejmować również wywołanie wymiotów. Aby je wywołać, można podać zatrutej osobie do picia wodę z dodatkiem soli lub węgla aktywnego.

Zobacz też:

Masz taka grupę krwi? To i większe ryzyko raka żołądka

W PRL-u była hitem, dziś niewielu o niej pamięta. To źle, bo jest źródłem witaminy młodości

Masz takie zmiany na pośladkach? Nie obejdzie się bez wizyty u lekarza