Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Uchyłki jelita grubego - co jeść, a czego unikać? Pięć złotych zasad diety
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 21.04.2024 19:24

Uchyłki jelita grubego - co jeść, a czego unikać? Pięć złotych zasad diety

Fot. Canva / Getty Images
Fot. Canva / Getty Images

Choroba uchyłkowa jelita grubego to jedno z najczęstszych schorzeń układu pokarmowego w populacjach zachodnich, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Uchyłki związane są głównie z nieprawidłową dietą, co stanowi powszechny problem dzisiejszych czasów.

Podstawowym elementem leczenia uchyłków jelita grubego jest zmiana nawyków żywieniowych. Co jeść, a czego unikać? 

Dieta głównym czynnikiem ryzyka choroby uchyłkowej jelita grubego

Uchyłek jelita grubego jest małą przepukliną ściany jelita. Liczba uchyłków może się wahać od kilku do kilkudziesięciu. W zależności od tego, która część ściany jelita uległa uwypukleniu, wyróżniamy dwie grupy uchyłków: rzekome oraz prawdziwe.

- Uchyłki, a tak naprawdę uchyłek jelita grubego, to uwypuklenie, mała przepuklina ściany jelita. Można je podzielić na dwie grupy, w zależności od tego, która część ściany się uwypukliła – powiedział w rozmowie z Pacjentami gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

 

- Wyróżniamy uchyłki rzekome, kiedy uwypukleniu ulega błona śluzowa i podśluzowa, bądź prawdziwe, gdy uwypukleniu ulega cała ściana jelita grubego. Różnica polega na tym, że uchyłki rzekome występują częściej i głównie lokalizują się po lewej stronie jelita grubego, a prawdziwe pojawiają się rzadziej i wówczas znajdują się po prawej stronie – wyjaśnił lek. med. Jacek Kowerzanow.

Chorobę uchyłkową jelita grubego zaliczamy do chorób cywilizacyjnych. Głównym czynnikiem ryzyka jest nieprawidłowa dieta – uboga w błonnik rozpuszczalny oraz bogata w tłuszcze zwierzęce i czerwone mięso. Do pozostałych czynników ryzyka należą otyłość i niska aktywność fizyczna. 

- Przyjmuje się, że około 60% osób powyżej 60. roku życia będzie miało uchyłki. Dotyczy to głównie krajów rozwiniętych i związane jest bardzo ściśle z dietą. Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i czerwone mięso, a uboga w błonnik, szczególnie rozpuszczalny, prowadzi do mniejszego gromadzenia się wody w masie stolca. Powoduje to opóźnienie pasażu jelitowego, a jednocześnie podnosi ciśnienie w świetle jelita grubego, przez co powstają uchyłki.  – wyjaśnił lek. med. Jacek Kowerzanow.

 

Uważa się, że dieta jest najważniejszym czynnikiem ryzyka, innymi są otyłość, a także niska aktywność fizyczna – dodał lek. med. Jacek Kowerzanow. 

Projekt bez nazwy - 2024-04-21T182631.971.png
Fot. Canva / charliepix
Krzysztof Zanussi był pilnie operowany. Wieści ws. stanu zdrowia reżysera Miał udar, podali mu leki na obniżenie ciśnienia. Teraz jest w stanie krytycznym

Objawy choroby uchyłkowej jelita grubego

U większości pacjentów uchyłki jelita grubego nie powodują objawów, jednak u niektórych osób może dojść do poważnych powikłań. Część chorych odczuwa ból, który najczęściej lokalizuje się w lewym dolnym kwadrancie. Mogą towarzyszyć mu wzdęcia oraz zaburzenia rytmu wypróżnień.

- U większości osób uchyłkowatość jelita grubego przebiega bezobjawowo, jednak u niektórych pacjentów może dojść do poważnych powikłań. Część osób odczuwa ból, który najczęściej zlokalizowany jest w lewym dolnym kwadrancie. Mogą towarzyszyć mu wzdęcia, a także zaburzenia rytmu wypróżnień - wyjaśnił lek. med. Jacek Kowerzanow.

W sytuacji, kiedy masa stolca bądź kamienie kałowe zamkną światło uchyłka, w zalegającej treści zaczynają namnażać się bakterie, co prowadzi do zapalenia uchyłka. Wówczas może pojawić się gorączka. Wraz z toczącym się procesem zapalnym może dojść do pęknięcia ściany uchyłka, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. 

- Do zapalenia uchyłków dochodzi, gdy zamyka się światło danego uchyłka, w większości przypadków poprzez masę stolca bądź kamienie kałowe. Zalegająca treść prowadzi do namnażania się flory jelitowej, czyli bakterii, które zaczynają produkować coraz więcej toksyn i gazów. Dochodzi do miejscowego niedokrwienia i aktywowany jest stan zapalny - wyjaśnił lek. med. Jacek Kowerzanow. 

Pięć złoych zasad diety w chorobie uchyłkowej jelita grubego

Bezobjawowa postać choroby uchyłkowej jelita grubego nie wymaga specjalistycznego leczenia, jednak należy zmodyfikować styl życia, wprowadzić zmiany w jadłospisie i zadbać o codzienny ruch. Jeśli występuje nadwaga lub otyłość, powinno się zredukować masę ciała. 

W sytuacji występowania objawów, może zaistnieć potrzeba wdrożenia leków. Jeśli doszło do ciężkiego zapalenia uchyłków, wymagane jest leczenie w warunkach szpitalnych. 

Złote zasady diety w chorobie uchyłkowej jelita grubego: 

1. Należy wzbogacić dietę w produkty bogate w błonnik rozpuszczalny, np. jabłka, gruszki, śliwki, morele, warzywa strączkowe, płatki owsiane, kasza jęczmienna. 

2. Należy ograniczyć czerwone mięso i produkty bogate w tłuszcze zwierzęce.

3. Należy zrezygnować z używek, takich jak alkohol i papierosy. 

4. Należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

5. Przy zapaleniu uchyłków dieta powinna być łatwostrawna, półpłynna i płynna.

- Zalecam przede wszystkim konsultację z dietetykiem. Dieta powinna być bogata w błonnik rozpuszczalny w wodzie. Według mojej wiedzy produkty, które są bogate w ten błonnik to przede wszystkim suszone owoce, takie jak: morele, śliwki oraz jabłka czy gruszki. Powinniśmy unikać pokarmów bogatych w tłuszcze zwierzęce, a także czerwonego mięsa. Ważne jest także spożywanie jak największej ilości płynów. W momencie zapalenia powinno unikać się alkoholu - zalecił lek. med. Jacek Kowerzanow.

Przeczytaj też: 

Uchyłki jelita grubego. Kiedy trzeba je leczyć? (pacjenci.pl)

Jak wykryć uchyłki jelita grubego? Zapytaliśmy specjalistę (pacjenci.pl)

Cierpisz na zgagę i refluks? Tych produktów lepiej unikaj (pacjenci.pl)

Źródła: pacjenci.pl, ncez.pzh.gov.pl

Chwilowy kryzys czy depresja - jak je odróżnić? Psycholog tłumaczy
Fot. mgr Anna Tulczyńska: archiwum prywatne. Tło: Canva / Getty Images
Depresja to jeden z największych problemów zdrowotnych dzisiejszych czasów. Choroba ta powoduje, że człowiekowi brakuje energii i chęci do życia. To, co wcześniej sprawiało mu radość, przestaje cieszyć, a wszystko dookoła go przytłacza. Gorsze momenty zdarzają się każdemu z nas, jednak jak odróżnić, czy mamy do czynienia z chwilowym kryzysem czy już z depresją? Co robić, jeśli podejrzewamy u siebie depresję? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Anną Tulczyńską, psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.
Czytaj dalej
Zdrowie Polaków ponad podziałami politycznymi. Nagrody Zaufania Złoty OTIS przyznane
Gala XXI Nagroda Złoty OTIS, Paweł Kruś
To wyjątkowe nagrody w polskiej ochronie zdrowia. Nie tylko ze względu na prestiż, ale dlatego, że łączy lekarzy, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, firmy farmaceutyczne, organizacje pacjenckie i dziennikarzy w działaniu na rzecz zdrowia Polaków, niezależnie od poglądów i politycznego poparcia. Złoty OTIS trafia w ręce wybitnych, a często też pomijanych przez system, ze względu na wyrazistość charakteru albo przeciwnie – skromność.W tym roku nagrody w siedmiu kategoriach kapituła przyznała 31 osobom. I jak zwykle, były też nagrody specjalne. Paweł Kruś, pomysłodawca Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” i przewodniczący kapituły, składającej się z ponad 70 wybitnych ekspertów, nie raz podkreślał misyjny charakter nagrody. A że tegoroczna gala wręczenia nagród odbyła się 17 kwietnia 2024, krótko po wyborach parlamentarnych, na scenę w hotelu Polonia Palace, zaprosił posłów różnych opcji politycznych, których łączyło jedno: w tym roku zadebiutowali w Sejmie, a równocześnie w Komisji Zdrowia.Obok siebie siedziały więc posłanki reprezentujące Trzecią Drogę: Wioleta Tomczak, specjalistka ds. zdrowia publicznego i Jolanta Zięba-Gzik, pedagog i specjalistka ds. zarządzania, a także Ewa Leniart, posłanka PiS, którą wielu Polaków zobaczyło w mediach, gdy walczyła o powstanie drugiego SOR-u przy szpitalu w Rzeszowie na Podkarpaciu, bo jedyny w mieście obsługuje aż 370 tys. mieszkańców.Na galę zostali też zaproszeni: poseł Trzeciej Drogi - Norbert Pietrykowski – analityk medyczny, absolwent Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Bydgoszczy i Zbigniew Bogucki z PiS. Ten drugi działa nie tylko w Komisji Zdrowia, ale i sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej i prawdopodobnie większość Polaków zna go właśnie z medialnej aktywności w tej drugiej.– Wojny są stare jak świat, ale rozejmy również – mówił redaktor Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, podkreślając, że wspólne działania posłów różnych opcji politycznych, daje nadzieję na dialog, z korzyścią dla polskich pacjentów.Paweł Kruś (po prawej) i Jan Kruś na gali Nagroda Zaufania Złoty OTIS, Warszawa, 2024 r. Fot. www.swiatlekarza.pl
Czytaj dalej