Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Cierpisz na zgagę i refluks? Tych produktów lepiej unikaj
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 05.04.2024 15:58

Cierpisz na zgagę i refluks? Tych produktów lepiej unikaj

refluks, lek. Jacek Kowerzanow
lek. Jacek Kowerzanow, fot. archiwum prywatne. Tło: Canva / RyanKing999

Choroba refluksowa jest bardzo powszechnym schorzeniem, z którym zmaga się coraz większa część społeczeństwa. Podstawę leczenia stanowi zdrowy styl życia, odpowiednia dieta oraz unikanie używek. Dieta w chorobie refluksowej jest kwestią indywidualną, jednak istnieje lista produktów o potencjalnym działaniu refluksogennym, których lepiej unikać. 

Na co uważać w diecie przy chorobie refluksowej? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

Jakie są objawy i przyczyny choroby refluksowej?

Refluks żołądkowo-przełykowy to stan, w którym kwaśna treść żołądka cofa się do przełyku. Kiedy mamy do czynienia z powikłaniami, takimi jak ubytki w błonie śluzowej przełyku, wówczas mówimy o chorobie refluksowej. 

- Jest to zjawisko fizjologiczne, występujące u większości osób po posiłkach. Natomiast o chorobie refluksowej mówimy wtedy, kiedy pojawiają się objawy bądź też powikłania, takie jak ubytki w błonie śluzowej przełyku - powiedział w rozmowie dla Pacjentów gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow.

Typowe objawy refluksu to: zgaga, cofanie się treści pokarmowej do jamy ustnej, kwaśny posmak w ustach oraz trudności w przełykaniu. Mogą także wystąpić niespecyficzne dolegliwości, niekojarzone z tą jednostką chorobową.

- Należy pamiętać, że choroba refluksowa jest dość podstępna i może objawiać się także innymi dolegliwościami, takimi jak: bóle w klatce piersiowej, przewlekłe zapalenie gardła, napadowy kaszel, zapalenie krtani, ubytki szkliwa zębów - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow.

Choroba refluksowa jest schorzeniem wieloczynnikowym, co oznacza, że nie mamy jednej konkretnej przyczyny, która ją wywołuje. Wymienia się trzy główne grupy czynników prowadzących do rozwoju choroby refluksowej. Są to:

 • czynniki anatomiczne (m.in. przepuklina wślizgowa rozworu przełykowego przepony),
 • dysfunkcje dolnego zwieracza przełyku,
 • czynniki środowiskowe (m.in. nadwaga, otyłość, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, przyjmowanie niektórych leków).
Projekt bez nazwy - 2024-04-05T152740.444.png
Fot. Canva / Getty Images
Jak zatrzymać chorobę zwyrodnieniową stawów? Lekarze tłumaczą, jak ją leczyć Czy cytologia wykrywa HPV? Lekarz odpowiada

Jak leczyć chorobę refluksową?

Choroba refluksowa jest schorzeniem przewlekłym, więc leczenie ma charakter objawowy. Podstawą terapii jest zmiana nawyków żywieniowych i unikanie używek, takich jak papierosy i alkohol. 

- Głównym celem leczenia jest uśmierzanie dolegliwości i kontrola, aby nie dochodziło do groźnych powikłań. Podstawę leczenia stanowi modyfikacja stylu życia. Przy otyłości, bądź nadwadze musimy tę wagę zredukować. Powinniśmy zmienić nasze przyzwyczajenia dietetyczne, unikać palenia papierosów i nadużywania alkoholu - powiedział w rozmowie z Pacjentami gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow.

Drugim elementem terapii jest farmakoterapia. W leczeniu choroby refluksowej stosuje się inhibitory pompy protonowej i H2 blokery, a także preparaty zawierające alginiany oraz kwas hialuronowy. 

- Drugą formą leczenia jest farmakoterapia, w której wykorzystuje się dwie podstawowe grupy leków. Pierwsza z nich to leki, które osłabiają, bądź hamują wydzielanie kwasu solnego do żołądka. Zaliczamy do nich inhibitory pompy protonowej oraz H2 blokery. Drugą grupę stanowią leki, które minimalizują drażniące działanie treści żołądkowej na błonę śluzową przełyku. Należą do nich preparaty zawierające alginiany, a także dostępny na rynku i uwielbiany przez kobiety kwas hialuronowy - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow.

Zobacz też: Dojrzała moda, czyli jaka? Oto 20 zasad stylu na drugą połowę życia

Jakich produktów unikać przy chorobie refluksowej?

Dieta w chorobie refluksowej to kwestia bardzo indywidualna. Produkty, które powodują lub zaostrzają dolegliwości u jednej osoby, nie muszą działać tak samo na innego pacjenta. 

- Podczas konsultacji zalecam pacjentom, aby podchodzili do diety indywidualnie i żeby obserwowali, swoją reakcję na poszczególne produkty. Produkt wywołujący reakcje należy ograniczyć, bądź też całkowicie wyeliminować z jadłospisu - wyjaśnił lek. Jacek Kowerzanow.

Istnieje lista produktów wykazujących potencjalne działanie refluksogenne, na które warto szczególnie uważać. Są to między innymi:

 • cytrusy, 
 • kwaśne soki owocowe, 
 • napoje gazowane, 
 • mocna kawa, 
 • mocna herbata, 
 • alkohol, 
 • tłuste dania, 
 • ostre przyprawy, 
 • czekolada, 
 • pomidory i przetwory pomidorowe, 
 • warzywa cebulowe.

- Ogólne zalecenia dietetyczne, które warto zastosować u każdego pacjenta to spożywanie pokarmów częściej, a w mniejszej ilości. Posiłki powinny być lekkostrawne, pozbawione tłustych i mocno przyprawionych produktów, które zalegają w żołądku. Należy także zrezygnować z gazowanych napoi. Jeżeli chodzi o owoce, w większości przypadków pacjenci zgłaszają, że cytrusy nasilają u nich objawy - podkreślił lek. Jacek Kowerzanow. 

Zobacz podcasty Pacjenci.pl na YuoTube:

Przeczytaj też: 

To najpopularniejszy lek na zgagę i refluks w Polsce. Powoduje groźne niedobory

Zgaga i refluks to nie to samo. Gastroenterolog wskazuje, czym się różnią

Jak wykryć refluks? Jakie badania należy wykonać?

Polecane