Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Krzysztof Zanussi był pilnie operowany. Wieści ws. stanu zdrowia reżysera
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 21.04.2024 16:59

Krzysztof Zanussi był pilnie operowany. Wieści ws. stanu zdrowia reżysera

Krzysztof Zanussi
Fot. East News / Jakub Kaminski

Krzysztof Zanussi miał wypadek i trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację w trybie pilnym. W jakim stanie jest reżyser? 

Krzysztof Zanussi trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu

W sobotę 20 kwietnia Krzysztof Zanussi miał pojawić się na projekcji filmu "Morderstwo w Catamout" w ramach festiwalu Script Fiesta w Warszawie. Niestety, 84-letni reżyser nie dotarł na imprezę, ponieważ uległ wypadkowi i w poważnym stanie trafił do szpitala.

Jak donoszą media, Krzysztof Zanussi uderzył się w głowę, wskutek czego doszło do powstania krwiaka mózgu. Reżyser trafił do szpitalania w stanie zagrażającym życiu, gdzie został operowany w trybie pilnym. 

Jak podaje Wirtualna Polska, w piątek Krzysztof Zanussi wybudził się po operacji i jest przytomny. Nie ma jednak więcej informacji na temat stanu zdrowia reżysera. 

Przechodziłeś Covid? Lekarze alarmują: jeśli wystąpi ten objaw nie bagatelizuj go Techniki radzenia sobie ze stresem. Jak opanować nerwy?

Kim jest Krzysztof Zanussi?

Krzysztof Zanussi jest polskim reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. Urodził się 17 czerwca 1939 r. w Warszawie. W 1966 r. ukończył studia reżyserskie w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, a w 1992 r. otrzymał tytuł profesora sztuk filmowych w specjalności reżyserii filmowej. 

Krzysztof Zanussi jest jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów. Zdobył wiele nagród na prestiżowych festiwalach w Polsce i na świecie. Otrzymał m.in. Złotego Lwa w Wenecji, Nagrodę Jury w Cannes i Złotego Lamparta w Locarno.

Do jego największych dzieł należą m.in. "Struktura kryształu", "Iluminacja", "Życie rodzinne", "Spirala", "Barwy ochronne", "Rok spokojnego słońca", "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową".

Projekt bez nazwy - 2024-04-21T161232.210.png
Fot. EAST NEWS / TRICOLORS 

Co to jest krwiak mózgu?

Krwiaki mózgu należą do częstych powikłań po urazach głowy powstałych w wyniku silnego uderzenia w twardą powierzchnię. Wskutek urazu głowy może dojść do nagromadzenia krwi wewnątrz czaszki - krwawienia pod oponę twardą (wówczas mówimy o krwiaku podtwardówkowym) lub pomiędzy oponę a czaszkę (wówczas mamy do czynienia z krwiakiem nadtwardówkowym). 

Krwiaki mózgu mogą powodować efekt masy i wzrost ciśnienia śródczaszkowego, co stanowi poważne zagrożenie dla życia pacjenta. Dlatego więc, wymagają szybkiej diagnozy i pilnego wdrożenia leczenia. Krwiaki nadtwadrówkowe są groźniejsze niż krwiaki podtwardówkowe, a u starszych pacjentów mają niekorzystne rokowanie związane z wiekiem.

Objawy krwiaka mózgu bywają różne i są zależne od jego lokalizacji oraz wielkości. Mogą wystąpić od razu po urazie głowy lub też pojawić się dopiero po kilku godzinach, a nawet dniach po incydencie. Najczęściej występującymi objawami krwiaka mózgu są: 

  • ból głowy, 
  • nudności,
  • wymioty, 
  • zaburzenia widzenia,
  • senność,
  • zaburzenia ruchu,
  • utrata przytomności. 

Pacjent z krwiakiem mózgu może wymagać operacji, aby usunąć nagromadzoną krew i zmniejszyć ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Krwiak mózgu to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, zwłaszcza u osób starszych, dlatego wymaga szybkiej interwencji medycznej.

Źródło: journals.viamedica.pl

Miał udar, podali mu leki na obniżenie ciśnienia. Teraz jest w stanie krytycznym
Tomasz Szypuła
Coraz częściej otrzymujemy informacje, że pracownicy służby medycznej nie zareagowali właściwie lub nie zareagowali wcale. W przypadku Tomasza Szypuły, znanego działacza społecznego, popełnili fatalny błąd. Podali mu leki na obniżenie ciśnienia, podczas gdy mężczyzna miał udar. A potem - nie chcieli przyjąć go do szpitala.
Czytaj dalej
Zdrowie Polaków ponad podziałami politycznymi. Nagrody Zaufania Złoty OTIS przyznane
Gala XXI Nagroda Złoty OTIS, Paweł Kruś
To wyjątkowe nagrody w polskiej ochronie zdrowia. Nie tylko ze względu na prestiż, ale dlatego, że łączy lekarzy, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, firmy farmaceutyczne, organizacje pacjenckie i dziennikarzy w działaniu na rzecz zdrowia Polaków, niezależnie od poglądów i politycznego poparcia. Złoty OTIS trafia w ręce wybitnych, a często też pomijanych przez system, ze względu na wyrazistość charakteru albo przeciwnie – skromność.W tym roku nagrody w siedmiu kategoriach kapituła przyznała 31 osobom. I jak zwykle, były też nagrody specjalne. Paweł Kruś, pomysłodawca Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” i przewodniczący kapituły, składającej się z ponad 70 wybitnych ekspertów, nie raz podkreślał misyjny charakter nagrody. A że tegoroczna gala wręczenia nagród odbyła się 17 kwietnia 2024, krótko po wyborach parlamentarnych, na scenę w hotelu Polonia Palace, zaprosił posłów różnych opcji politycznych, których łączyło jedno: w tym roku zadebiutowali w Sejmie, a równocześnie w Komisji Zdrowia.Obok siebie siedziały więc posłanki reprezentujące Trzecią Drogę: Wioleta Tomczak, specjalistka ds. zdrowia publicznego i Jolanta Zięba-Gzik, pedagog i specjalistka ds. zarządzania, a także Ewa Leniart, posłanka PiS, którą wielu Polaków zobaczyło w mediach, gdy walczyła o powstanie drugiego SOR-u przy szpitalu w Rzeszowie na Podkarpaciu, bo jedyny w mieście obsługuje aż 370 tys. mieszkańców.Na galę zostali też zaproszeni: poseł Trzeciej Drogi - Norbert Pietrykowski – analityk medyczny, absolwent Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Bydgoszczy i Zbigniew Bogucki z PiS. Ten drugi działa nie tylko w Komisji Zdrowia, ale i sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej i prawdopodobnie większość Polaków zna go właśnie z medialnej aktywności w tej drugiej.– Wojny są stare jak świat, ale rozejmy również – mówił redaktor Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, podkreślając, że wspólne działania posłów różnych opcji politycznych, daje nadzieję na dialog, z korzyścią dla polskich pacjentów.Paweł Kruś (po prawej) i Jan Kruś na gali Nagroda Zaufania Złoty OTIS, Warszawa, 2024 r. Fot. www.swiatlekarza.pl
Czytaj dalej
Polecane