Krzysztof Zanussi był pilnie operowany. Wieści ws. stanu zdrowia reżysera
Krzysztof Zanussi miał wypadek i trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację w trybie pilnym. W jakim stanie jest reżyser?
Krzysztof Zanussi trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu
W sobotę 20 kwietnia Krzysztof Zanussi miał pojawić się na projekcji filmu "Morderstwo w Catamout" w ramach festiwalu Script Fiesta w Warszawie. Niestety, 84-letni reżyser nie dotarł na imprezę, ponieważ uległ wypadkowi i w poważnym stanie trafił do szpitala.
Jak donoszą media, Krzysztof Zanussi uderzył się w głowę, wskutek czego doszło do powstania krwiaka mózgu. Reżyser trafił do szpitalania w stanie zagrażającym życiu, gdzie został operowany w trybie pilnym.
Jak podaje Wirtualna Polska, w piątek Krzysztof Zanussi wybudził się po operacji i jest przytomny. Nie ma jednak więcej informacji na temat stanu zdrowia reżysera.
Przechodziłeś Covid? Lekarze alarmują: jeśli wystąpi ten objaw nie bagatelizuj go Techniki radzenia sobie ze stresem. Jak opanować nerwy?Kim jest Krzysztof Zanussi?
Krzysztof Zanussi jest polskim reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. Urodził się 17 czerwca 1939 r. w Warszawie. W 1966 r. ukończył studia reżyserskie w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, a w 1992 r. otrzymał tytuł profesora sztuk filmowych w specjalności reżyserii filmowej.
Krzysztof Zanussi jest jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów. Zdobył wiele nagród na prestiżowych festiwalach w Polsce i na świecie. Otrzymał m.in. Złotego Lwa w Wenecji, Nagrodę Jury w Cannes i Złotego Lamparta w Locarno.
Do jego największych dzieł należą m.in. "Struktura kryształu", "Iluminacja", "Życie rodzinne", "Spirala", "Barwy ochronne", "Rok spokojnego słońca", "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową".
Co to jest krwiak mózgu?
Krwiaki mózgu należą do częstych powikłań po urazach głowy powstałych w wyniku silnego uderzenia w twardą powierzchnię. Wskutek urazu głowy może dojść do nagromadzenia krwi wewnątrz czaszki - krwawienia pod oponę twardą (wówczas mówimy o krwiaku podtwardówkowym) lub pomiędzy oponę a czaszkę (wówczas mamy do czynienia z krwiakiem nadtwardówkowym).
Krwiaki mózgu mogą powodować efekt masy i wzrost ciśnienia śródczaszkowego, co stanowi poważne zagrożenie dla życia pacjenta. Dlatego więc, wymagają szybkiej diagnozy i pilnego wdrożenia leczenia. Krwiaki nadtwadrówkowe są groźniejsze niż krwiaki podtwardówkowe, a u starszych pacjentów mają niekorzystne rokowanie związane z wiekiem.
Objawy krwiaka mózgu bywają różne i są zależne od jego lokalizacji oraz wielkości. Mogą wystąpić od razu po urazie głowy lub też pojawić się dopiero po kilku godzinach, a nawet dniach po incydencie. Najczęściej występującymi objawami krwiaka mózgu są:
- ból głowy,
- nudności,
- wymioty,
- zaburzenia widzenia,
- senność,
- zaburzenia ruchu,
- utrata przytomności.
Pacjent z krwiakiem mózgu może wymagać operacji, aby usunąć nagromadzoną krew i zmniejszyć ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Krwiak mózgu to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, zwłaszcza u osób starszych, dlatego wymaga szybkiej interwencji medycznej.
Źródło: journals.viamedica.pl