Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Wcześniejsza emerytura jest możliwa. Kryterium wiekowe to nie jedyny warunek
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 21.07.2024 07:15

Wcześniejsza emerytura jest możliwa. Kryterium wiekowe to nie jedyny warunek

emerytura, pieniądze, seniorzy
Fot. East News/ Arkadiusz Ziolek/ Freepic

Osoby, które urodziły się między 31 grudnia 1948 r. a 1 stycznia 1969 r. mogą rozważyć wcześniejsze przejście na emeryturę. Co ważne, kryterium wiekowe, nie jest jedynym warunkiem otrzymania tego świadczenia. Polacy uchodzą za jeden z najbardziej pracowitych narodów w Europie. Jak pokazują dane Eurostatu, jesteśmy w ścisłej czołówce europejskich pracusiów. 

Warto wiedzieć, że przepracowanie może mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Badania dowiodły, że przedłużający się stres psychiczny oraz fizyczny; mała ilość snu, czy sen słabej jakości, nieregularna dieta, brak czasu na odpoczynek zwiększa wydzielanie katecholamin: adrenaliny oraz noradrenaliny i kortyzolu. To z kolei związane jest z nadciśnieniem, miażdżycą i zwielokrotnionym ryzykiem chorób układu krążenia. Co zatem możemy zrobić, by przejść na wcześniejszą emeryturę i jakie dokumenty dostarczyć do ZUS?

Wcześniejsza emerytura: Co trzeba zrobić, by na nią przejść?

Wcześniejsza emerytura wiąże się ze złożeniem odpowiednich dokumentów w ZUS. Wniosek można złożyć osobiście w wybranym urzędzie, lub też zrobić to w formie elektronicznej. Trzeba go złożyć najpóźniej na jeden dzień przed 60. urodzinami dla kobiet i 65. urodzinami dla mężczyzn. Do dokumentacji dołączanej do ZUS należą: wniosek o emeryturę (EMP), wniosek dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (ERP-6), dokumenty potwierdzające pracę w szczególnych warunkach, a także dokumenty dotyczące uzyskiwanego wynagrodzenia. Trzeba mieć też udokumentowany odpowiedni okres składkowy oraz nieskładkowy - 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Według informacji Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych wcześniejsza emerytura przysługuje jedynie określonej grupie osób. Chodzi o pracowników, którzy wykonywali swoje obowiązki w warunkach szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub też wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej.

Chodzi tutaj o takie prace jak m.in. ta wykonywana pod ziemią, produkcja ołowiu i kadmu, przetwórstwo azbestu czy też praca ratowników w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Zobacz też:

Nawet 1780,96 zł dla emerytek, które nigdy nie pracowały. Warunek jest jeden
 

Tych napojów pod żadnych pozorem nie piję podczas upałów. Mogą nawet odwodnić organizm Nieregularne miesiączki mogą być oznaką chorób serca. Ważne ustalenia lekarzy

Polacy to jeden z najbardziej zapracowanych narodów UE

Warto dodać, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów UE. Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego, średni czas pracy w UE, to 37, 5 godziny tygodniowo. Według danych z 2022 r. na szczycie najdłużej pracujących krajów znalazła się Serbia. Tam średni czas pracy w tygodniu to aż 43,3 godziny, czyli o ponad 10 godzin więcej, niż w Holandii. Jeśli chodzi o kraje członkowie, najdłużej pracują Grecy - spędzając w biurach 41 godzin tygodniowo.

Na drugim miejscu w rankingu najdłużej pracujących narodów UE znaleźli się Polacy. Średni tygodniowy czas pracy w naszym kraju to według danych Eurostatu, aż 40,4 godziny.

Przepracowanie: Jakie są objawy?

WHO alarmuje, że praca przez 55 lub więcej godzin w tygodniu może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Takie wnioski płyną z ogólnoświatowego badania, opublikowanego na łamach czasopisma „Environment International”, dotyczącego wpływu nadgodzin na liczbę zgonów.

Wśród objawów przepracowania wymienia się m.in. brak energii oraz chroniczne zmęczenie, problemy ze snem, zmniejszona wydajność i motywacja,  spadek koncentracji, ból głowy oraz nerwowość.

Czytaj też:

Pracowała 20 lat za najniższą krajową. Taką otrzymuje emeryturę

14. emerytura niższa niż w zeszłym roku. Emeryci w szoku: "O lekach mogę zapomnieć"

Seniorzy otrzymają dodatkowe 330 zł. Decyzja jest automatyczna!
 

Lekarze alarmują: z przepracowania można umrzeć

Jakiś czas temu Dr Ewa Stawiarska, lekarka w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością i autorka profilu na Instagramie “Doktorka od 7 Boleści” opublikowała wpis odnośnie pracy po kilkanaście godzin na dobę oraz jak przekłada się to na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

We wpisie wyjaśniła dwa terminy związane z pracą ponad siły.  Jednym z nich jest "Karoshi", czyli “śmierć z przepracowania”. To termin utworzony w Japonii w latach 70. XX wieku. Wtedy właśnie zaczęły pojawiać się przypadki śmierci wśród skrajnie przepracowanych osób w wieku między 20. a 40. rokiem życia. Umierali na skutek udarów, zawałów i krwotoków podpajęczynówkowych.

"W toku wielu badań dowiedziono, że przedłużający się stres psychiczny i fizyczny (dla naszego ciała stresem jest też mała ilość snu, sen słabej jakości, nieregularna i niedoborowa dieta, brak czasu na odpoczynek) zwiększa wydzielanie katecholamin (adrenaliny i noradrenaliny) oraz kortyzolu. To z kolei wiąże się z nadciśnieniem, miażdżycą i zwielokrotnionym ryzykiem chorób układu krążenia" - napisała na Instagramie "Doktorka od 7 boleści".

Lekarka zwróciła też uwagę na fakt, iż organizm człowieka nie jest stworzony do pracy po kilkanaście godzin dziennie.