Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > 14. emerytura niższa niż w zeszłym roku. Emeryci w szoku: "O lekach mogę zapomnieć"
Daria  Siemion
Daria Siemion 10.07.2024 14:27

14. emerytura niższa niż w zeszłym roku. Emeryci w szoku: "O lekach mogę zapomnieć"

ZUS, emerytka, 14. emerytura
Fot. East News / Arkadiusz Ziółek

14. emerytura to dodatkowe świadczenie wypłacane seniorom. Przysługuje ono emerytom, rencistom i osobom z prawem do świadczeń długoterminowych. Wiadomo, ile w tym roku wyniosą "czternastki" i że będą one niższe niż w zeszłym roku. Emeryci nie szczędzą gorzkich komentarzy.

Miało nie być "czternastek", ale będą. Polityczna walka o 14. emerytury

Jeszcze do niedawna nie było wiadomo czy w 2024 roku emeryci dostaną "czternastki". Wszystko za sprawą polityków, którzy byli temu przeciwni. Należy do nich chociażby Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja), który zapowiadał, że jego formacja będzie głosowała przeciwko "czternastkom".

Jednak Agnieszka Ewa Dziemianowicz-Bąk z Nowej Lewicy, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, postawiła sprawę jasno. – Zgodnie ze złożoną wcześniej obietnicą nasz rząd gwarantuje, że wszystkie dotychczas obowiązujące rozwiązania, mające na celu poprawę życia emerytów i rencistów, będą kontynuowane – powiedziała na konferencji prasowej.

Emeryci nie mogą być jednak zadowoleni w stu procentach – w tym roku otrzymają niższą kwotę niż w 2023 roku.  – Nie ma na to naszej zgody. Nie ma zgody, aby tej grupy seniorów nie otoczyć odpowiednim wsparciem - sprzeciwiała się obniżkom posłanka Marlena Maciąg z Prawa i Sprawiedliwości.

ZUS, pieniądze
“Czternastki” będą w tym roku niższe niż w poprzednim Fot. East News / Marek Bazak
3600 zł więcej w portfelu, wcześniejsza emerytura i renta wdowia. Sprawdzamy, jak partie walczą o głosy seniorów Renta wdowia: dla kogo i od kiedy? Chodzi nawet o 9815,52 zł z ZUS

14. emerytura 2024 niższa niż w zeszłym roku. Podano kwotę

Dziś już wiadomo, że 14. emerytura trafi na konto emerytów, niestety będzie ona niższa niż w zeszłym roku o 869 zł. W 2024 roku "czternastka" wyniesie tyle, co minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto.  Zwróćmy jednak uwagę, że kwota ta podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach, nie podlega jednak potrąceniom i egzekucjom.


Osoby, które pobierają świadczenia do wysokości 2900 zł brutto, otrzymają pełną kwotę czternastej emerytury, czyli 1780,96 zł brutto. Natomiast dla tych, którzy otrzymują świadczenia powyżej 2900 zł brutto, stosowana będzie zasada "złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że czternasta emerytura zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł brutto. 


O opinię na ten temat zapytaliśmy panią Jadwigę, emerytkę z Warszawy. Seniorka nie kryje wzburzenia. – W zeszłym roku za "czternastkę" kupiłam węgiel. Naprawdę przydały mi się te pieniądze. W tym roku, jak kupię węgiel, o lekach mogę zapomnieć. Pracowałam 40 lat, mam 2000 zł emerytury na rękę. Dobrze, że syn mi pomoże… Gdyby nie to, to nie wiem.

Kiedy czternaste emerytury wpłyną na konta emerytów? Znamy termin

Wypłata 14. emerytur nastąpi jesienią, najprawdopodobniej we wrześniu. Świadczenie jest wypłacane automatycznie. "Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku” – wyjaśnia ZUS.

Zobacz też:

Takie są stawki płacy minimalnej w 2025 r. Ważna informacja dla emerytów

Prawie 1800 zł! Tyle wynosi renta alkoholowa. Czy każdy uzależniony może ją otrzymać?

Tyle w 2025 roku dostaną niepełnosprawni. Jest plan nowego dodatku