Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Weronika Książkiewicz chorowała na raka. W trudnych chwilach wspierała ją mama
Daria  Siemion
Daria Siemion 21.06.2024 13:44

Weronika Książkiewicz chorowała na raka. W trudnych chwilach wspierała ją mama

Weronika Książkiewicz
Fot. East News / Wojciech Olkuśnik

Weronika Książkiewicz jest jedną z najpiękniejszych i najlepiej ocenianych polskich aktorek. Zazwyczaj słyszymy o niej przy okazji kolejnych znakomitych ról, jednak w ostatnich dniach przyczyna związanego z nią medialnego zamieszania jest inna.

Weronika Książkiewicz pożegnała niedawno swojego byłego partnera. Krzysztof Latek, znany biznesmen odszedł niespodziewanie w wieku 59 lat. Był ojcem jej synka Borysa. Okazuje się jednak, że to nie pierwsze trudne doświadczenie w życiu Książkiewicz. Niewiele osób o tym wie, ale gwiazda chorowała na raka.

Weronika Książkiewicz miała nowotwór kręgosłupa

W 2009 roku u Weroniki Książkiewicz zdiagnozowano nowotwór. Aktorka była wtedy u szczytu sławy i przygotowywała się do pierwszego występu 9. edycji "Tańca z gwiazdami" – wówczas program emitowała telewizja TVN. Po usłyszeniu fatalnej diagnozy, aktorka zrezygnowała z programu.

Nowotwór kręgosłupa wykryto u Weroniki Książkiewicz dzięki czujności jej mamy – prof. Beaty Książkiewicz, która odwiedziła córkę w trakcie przygotowań do "Tańca z gwiazdami". Weronika, ponieważ jej mama kieruje Katedrą Tańca na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, liczyła na jej cenne uwagi. Zamiast tego usłyszała jedno: – Idź do lekarza.

Okazało się, że Weronikę w trakcie przygotowań bardzo bolała noga. — W pewnym momencie zatrzymała się i powiedziała: "Mamo, mam taki problem już od jakiegoś czasu. Nie czuję tej łydki, jakby nie była moja". Od razu wiedziałam, że to coś złego, związanego z nerwem obwodowym — mówiła mama aktorki w rozmowie z “Galą”.

Nowotwór kości powoduje ten rodzaj bólu. Nasila się w nocy Rak kości (nowotwór kości) – przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

Aktorka opowiedziała o swojej chorobie

Weronika Książkiewicz wielokrotnie opowiadała w mediach o swojej chorobie. Podkreślała ogromną rolę swojej mamy, która towarzyszyła jej w badaniach i zawsze trzymała za rękę.

— Miałam nowotwór kręgosłupa. Doceniłam życie, doceniłam najprostsze czynności i to, że mogę je wykonać. Nigdy nie zapomnę ludzi, których spotkałam w szpitalu, wielu z nich nie miało tyle szczęścia, co ja — wspominała w wywiadzie z "Na żywo".

Aktorce na szczęście udało się pokonać raka, ale – jak sama mówi – bez czujnego oka i wsparcia jej mamy, mogłaby przegrać z chorobą. – Mam cały czas poczucie gdzieś z tyłu głowy, że mama jest na wyciągnięcie ręki – podkreślała.

Nowotwór kręgosłupa – objawy

U Weroniki Książkiewicz nowotwór kręgosłupa objawiał się bólem łydki, ale na chorobę mogą wskazywać inne symptomy takie jak ból odcinka lędźwiowego czy nawracające migreny z aurą. Charakterystyczne są również drętwienia, mrowienia, zaburzenia czucia.

Diagnostyka raka kręgosłupa opiera się na zdjęciu RTG, na którym zmiany chorobowe dają charakterystyczny "cień". W razie potrzeby można wykonać również rezonans magnetyczny lub tomografię. Im wcześniej zdiagnozowana choroba, tym lepiej.

Zobacz też:
Horror w Trójmieście. Fałszywy lekarz przyjmował pacjentów. Poszkodowane mnóstwo osób

Skontrolowano jedzenie w polskich szpitalach. Wykryto nieprawidłowości

Szpital w Pabianicach odmówił pacjentce aborcji. Oto kulisy sprawy, którą żyje cała Polska