Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:31

Wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
pixabay.com

Wirusowe zapalenie opon mózgowych – przyczyny

Postępująca infekcja może doprowadzić do zgonu, chociaż paradoksalnie jest konsekwencją pozornie łagodnych problemów zdrowotnych, na które nie zareagowano odpowiednim leczeniem. Wirus atakujący ośrodkowy układ nerwowy przedostaje się do płynu mózgowo-rdzeniowego na kilka sposobów. Do zakażenia dochodzi w skutek postępującego stanu zapalnego w obrębie nosa (np. zapalenia ucha środkowego lub nasilających się zatok), ingerencji neurochirurgicznej. Wirus może przetransportować się w okolice czaszki przez drogi krwionośne. Patogeny częściej rozwijają się u osób z chorobami nowotworowymi i innymi chorobami przewlekłymi w zaawansowanym stadium. Ryzyko infekcji wzrasta także wśród narkomanów i alkoholików. Osłabiony układ odpornościowy sprawia, że odpowiedź immunologiczna na komórki wirusowe nie przebiega we właściwy sposób.

Wirusowe zapalenie opon mózgowych – definicja

Przestrzeń podpajęczynówkowa, opona miękka i wyściółka to obszary mózgu, które ulegają dewastacji w skutek zapalenia opon mózgowych. Powodem mogą być bakterie lub grzyby. W przypadku namnażania się komórek wirusa, diagnozuje się wirusowe zapalenie opon mózgowych, zazwyczaj przebiegające łagodniej niż infekcje bakteryjno-grzybicze. Za chorobę odpowiedzialne są enterowirusy lub wirus opryszczki. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową, rzadziej oddechową, pokarmową i krwionośną, zwykle podczas kontaktu z nosicielem wirusa. Ze względu na ostre objawy i możliwe powikłania, stan zapalny określa się jako zagrażający życiu pacjenta.  

Wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – rodzaje

Choroba może przebiegać w trzech postaciach. Pierwsza z nich, tzw. przyzakaźna, charakteryzuje się łagodnym przebiegiem. Przyczyną zakażenia są inne choroby – ospa wietrzna, półpasiec, świnka lub grypa. Rokowania są zazwyczaj dobre a ośrodkowy układ nerwowy pozostaje nienaruszony. Niebezpieczniej przebiega natomiast wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych w postaci dwuetapowej. Ta odmiana, spowodowana wirusem Coxsackie A, B i ECHO objawia się wysoką temperaturą, powiększeniem węzłów chłonnych, w początkowym stadium przypominając grypę. Trzeci rodzaj – postać pierwotna, to uaktywnienie wirusa powodującego infekcję, który był wcześniej w organizmie w fazie uśpionej – ten typ choroby jest typowy dla wirusa opryszczki.

Wirusowe zapalenie opon mózgowych – objawy

Pierwsze symptomy pojawiają się po upływie kilku dni od zakażenia. Ich nasilenie jest uwarunkowane od wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Pojawia się intensywny ból głowy, podwyższoną temperaturą ciała i nieżytem górnych dróg oddechowych. Czasami chory odczuwa nadwrażliwość na światło. Infekcja wirusowa przebiega łagodniej niż w przypadku zakażeń bakteryjnych, z wyjątkiem uaktywnionego wirusa opryszczki. Choroba znacznie częściej dotyka małe dzieci i noworodki, utrudniając jej wykrycie. Niepokojące zachowanie niemowlęcia, objawiające się nadmiernym pobudzeniem, problemami z poruszaniem głową i brakiem apetytu sygnalizują konieczność pójścia z dzieckiem do lekarza.

Tagi: