Wymioty w okresie ciąży mogą skutecznie uprzykrzyć życie ciężarnej. Jak sobie z nimi radzić?
Wymioty w okresie ciąży – przyczyny
Przyczyny wymiotów i nudności w ciąży mogą mieć związek z samą ciążą, ale także mogą mieć podłoże niepołożnicze. Ich najczęstszą przyczyną są jednak zmiany hormonalne, które występują wraz z rozwojem ciąży.
U ciężarnych zwiększa się stężenie prolaktyny, progesteronu, estradiolu, TSH, T4 i T3. Pewnymi czynnikami ryzyka wymiotów w okresie ciąży są nadwaga i otyłość, bulimia czy pierwsza ciąża.
Wymioty w okresie ciąży – sposoby
Bardzo ważne jest to, abyś starała się spożywać w ciągu dnia mniejsze porcje pokarmów, ale częściej. Spożywaj także dużą ilość warzyw i owoców, staraj się jednak unikać cytrusów. Jeśli po przebudzeniu czujesz się bardzo źle, zanim wstaniesz z łóżka, zjedz kawałek suchego chleba lub sucharek.
Pamiętaj o tym, aby unikać stresu i się nie denerwować, a w ciągu dnia rób sobie przerwy na odpoczynek. Kiedy wstajesz rano z łóżka, rób to powoli i unikaj gwałtownej zmiany pozycji ciała. Jeśli pewne produkty wywołują w twoim przypadku nudności, unikaj ich zapachu i jedzenia.
Ważne jest także to, że aby uniknąć rewolucji żołądkowych po spożytym posiłku, usiądź prosto. Wyeliminuj ze swojej codziennej diety ciężkostrawne pokarmy, które mogą powodować nudności. Pij wodę z imbirem i nie kładź się spać, kiedy jesteś głodna.
Ważne jest także to, abyś nosiła luźne ubrania. Dzięki nim twoja skóra będzie swobodnie oddychać. Dodatkowo, pamiętaj także o tym, aby myć często zęby. Kobiety w ciąży odczuwają bowiem w ustach specyficzny smak, który wywołuje u nich mdłości. Ważne jest to, że jeśli nie masz takiej możliwości, powinnaś żuć gumę lub miętówkę.
Bardzo ważne jest także to, abyś pamiętała o nawadnianiu organizmu i unikaniu gwałtownych zmian temperatury. Do swojej diety włącz produkty zawierające dużą ilość witaminy B6.
Wymioty w okresie ciąży a dieta
Bardzo ważną formą leczenia wymiotów w ciąży jest odpowiednio zbilansowana dieta. Podczas ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na konieczne nienasycone kwasy tłuszczowe, białko, węglowodany oraz witaminy: B1, B2, B6, B12 oraz kwas foliowy. Szczególnie ważne jest dostarczanie ciężarnej odpowiedniej ilości żelaza i cynku. Jest to konieczne do prawidłowego rozwijania się płodu.
Najważniejsze zasady diety kobiety w ciąży to regularne spożywanie posiłków w małych porcjach. Spożywanie koktajli owocowych z dodatkiem płatków owsianych czy posiekanych migdałów. Warto pamiętać, że picie mleka migdałowego również przynosi dobre efekty.
Kobieta w ciąży powinna unikać jedzenia ciężkostrawnych produktów, w których znajduje się duża ilość tłuszczu i cukru, np. chipsy, batoniki, fast-foody. Ważne jest także odstawienie suplementów witaminowych i mineralnych, które mogą potęgować wymioty.