Wysyp groźnych karaluchów w Polsce! Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne alarmują
Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w całej Polsce apelują, by uważać na karaluchy, które mogą przenosić choroby wirusowe. Insekty zaatakowały wiele gospodarstw domowych m.in. w Warszawie i Kamieniu Pomorskim. Owady występują w wielu gospodarstwach domowych, żywią się resztkami jedzenia i mogą przetrwać do 40 dni! Jakie choroby przenoszą? Jak się przed nimi ustrzec?
Jakie choroby przenoszą karaluchy?
Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w całej Polsce alarmują, że w ostatnim czasie w domach i mieszkaniach nastąpił wysyp karaluchów. Sanepid zaleca, by przeprowadzać dezynsekcję.
Karaluchy mogą przenosić choroby wirusowe i bakteryjne. Można się od nich zarazić grypą, dżumą, gruźlicą, czerwonką, polio i cholerą. Z ich powodu dochodzi do zatruć pokarmowych i reakcji alergicznych. Państwowa Inspekcja Sanitarna poinformowała, że insekty te mogą być nosicielami pasożytów odpowiadającymi za toksoplazmozę, które zagnieżdżają się w macicy i wiele lat nie dają żadnych objawów. Gdy zarażona kobieta zajdzie w ciąże, jej dziecko może mieć ciężkie uszkodzenie wątroby lub wodogłowie.
Karaluch mierzy od 17 do 28 mm. Ma brązowy, niekiedy rdzawy lub czarny kolor i lekko błyszczy. Najwięcej karaluchów znajduje się w wilgotnych miejscach np. łazience, spiżarni, kuchni i zsypach na odpady. Uaktywniają się w nocy.
Odczuwasz ból głowy już po przebudzeniu? To może być objaw poważnej dolegliwości Taki rodzaj bólu brzucha powoduje zespół SIBO. Nie można tego bagatelizować! Gastroenterolog wyjaśniaW ten sposób można zarazić się od karalucha
Karaluchy zanieczyszczają żywność odchodami i resztkami pancerzyków. Nie gryzą i nie żywią się krwią. Zarazki mogą przenieść np. do mąki czy do chleba. Ze względu na to, że rozmnażają się w zastraszającym tempie, usunięcie ich bywa problematyczne. Najszybciej rozmnażają się wtedy, gdy jest ciepło. Podczas jednego sezonu może przybyć aż 250 nowych karaluchów. Ponadto insekty mogą żyć nawet do 2 lat.
Karaluchy do domostw trafiają:
- z zakupami ze sklepu,
- z walizkami z podróży,
- przez przewody kanalizacyjne,
- przez przewody wentylacyjne.
Dezynsekcja – najskuteczniejszy sposób usuwania karaluchów
Jest to proces polegający na tępieniu owadów latających i biegających. Poddaje się jej zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki m.in. karaluchy, mrówki czy prusaki. Można ją wykonać przez zastosowanie środków fizycznych, mechanicznych, chemicznych i biologicznych.
Jej przebieg zależy od wybranej metody. W przypadku karaluchów jedną z najczęściej stosowanych metod dezynsekcji jest metoda żelowa, polegająca na usuwaniu insektów za pomocą substancji owadobójczej w formie żelu, którą aplikuje się w miejscach, w których mogą kryć się karaluchy.