Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wysyp groźnych karaluchów w Polsce! Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne alarmują
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 28.09.2023 17:49

Wysyp groźnych karaluchów w Polsce! Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne alarmują

karaluchy
canva.com

Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w całej Polsce apelują, by uważać na karaluchy, które mogą przenosić choroby wirusowe. Insekty zaatakowały wiele gospodarstw domowych m.in. w Warszawie i Kamieniu Pomorskim. Owady występują w wielu gospodarstwach domowych, żywią się resztkami jedzenia i mogą przetrwać do 40 dni! Jakie choroby przenoszą? Jak się przed nimi ustrzec?

Jakie choroby przenoszą karaluchy?

Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w całej Polsce alarmują, że w ostatnim czasie w domach i mieszkaniach nastąpił wysyp karaluchów. Sanepid zaleca, by przeprowadzać dezynsekcję.

Karaluchy mogą przenosić choroby wirusowe i bakteryjne. Można się od nich zarazić grypą, dżumą, gruźlicą, czerwonką, polio i cholerą. Z ich powodu dochodzi do zatruć pokarmowych i reakcji alergicznych. Państwowa Inspekcja Sanitarna poinformowała, że insekty te mogą być nosicielami pasożytów odpowiadającymi za toksoplazmozę, które zagnieżdżają się w macicy i wiele lat nie dają żadnych objawów. Gdy zarażona kobieta zajdzie w ciąże, jej dziecko może mieć ciężkie uszkodzenie wątroby lub wodogłowie.

Karaluch mierzy od 17 do 28 mm. Ma brązowy, niekiedy rdzawy lub czarny kolor i lekko błyszczy. Najwięcej karaluchów znajduje się w wilgotnych miejscach np. łazience, spiżarni, kuchni i zsypach na odpady. Uaktywniają się w nocy.

Projekt bez nazwy - 2023-09-28T005754.035.png

Odczuwasz ból głowy już po przebudzeniu? To może być objaw poważnej dolegliwości Taki rodzaj bólu brzucha powoduje zespół SIBO. Nie można tego bagatelizować! Gastroenterolog wyjaśnia

W ten sposób można zarazić się od karalucha

Karaluchy zanieczyszczają żywność odchodami i resztkami pancerzyków. Nie gryzą i nie żywią się krwią. Zarazki mogą przenieść np. do mąki czy do chleba. Ze względu na to, że rozmnażają się w zastraszającym tempie, usunięcie ich bywa problematyczne. Najszybciej rozmnażają się wtedy, gdy jest ciepło. Podczas jednego sezonu może przybyć aż 250 nowych karaluchów. Ponadto insekty mogą żyć nawet do 2 lat.

Karaluchy do domostw trafiają:

  • z zakupami ze sklepu,
  • z walizkami z podróży,
  • przez przewody kanalizacyjne,
  • przez przewody wentylacyjne.

Dezynsekcja – najskuteczniejszy sposób usuwania karaluchów

Jest to proces polegający na tępieniu owadów latających i biegających. Poddaje się jej zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki m.in. karaluchy, mrówki czy prusaki. Można ją wykonać przez zastosowanie środków fizycznych, mechanicznych, chemicznych i biologicznych.

Jej przebieg zależy od wybranej metody. W przypadku karaluchów jedną z najczęściej stosowanych metod dezynsekcji jest metoda żelowa, polegająca na usuwaniu insektów za pomocą substancji owadobójczej w formie żelu, którą aplikuje się w miejscach, w których mogą kryć się karaluchy.

Tagi: Zdrowie
Polecane