Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wzdęcia brzucha mogą oznaczać, że masz chore jelita! Gastroenterolog wskazał, która z chorób jest przyczyną
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 10.09.2023 13:01

Wzdęcia brzucha mogą oznaczać, że masz chore jelita! Gastroenterolog wskazał, która z chorób jest przyczyną

wzdęcia
canva.com

Zespół SIBO to częsta przypadłość, która dotyka coraz więcej osób. Polega na nadmiernym rozroście flory jelita cienkiego, czyli zwiększonej ilość bakterii. Niestety objawy mogą być utożsamiane z innymi schorzeniami przewodu pokarmowego, przez co trudno postawić diagnozę. Jaki szczególny objaw sygnalizuje, że możemy mieć do czynienia z zespołem SIBO? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

Wzdęcia – główny objaw SIBO

Szczególnym objawem, który może świadczyć o zaburzonej mikroflorze i zespole SIBO jest dyskomfort związany z ciągłymi wzdęciami brzucha. To jedna z najbardziej charakterystycznych dolegliwości, która występuje przy SIBO. Dodatkowo mogą pojawiać się problemy z trawieniem, nadmierna produkcja gazów, biegunki, zgaga, zaparcia, nudności oraz bóle brzucha. Często objawy te są mylone z innymi zaburzeniami, które dotyczą przewodu pokarmowego. Dlatego ważna jest trafna diagnoza, która pozwoli na skuteczne leczenie tej przypadłości, aby w przyszłości nie dochodziło do nawrotów.

„Głównym i wiodącym objawem zgłaszanym przez pacjentów jest wzdęcie brzucha, często z towarzyszącym uczuciem przelewania się w jamie brzusznej oraz uczuciem pełności poposiłkowej. Pacjenci zazwyczaj uskarżają się na dolegliwości bólowe brzucha. Mogą być one rozlane, dotyczyć tylko nadbrzusza bądź podbrzusza. Kolejnym objawem są luźne wypróżnienia. W postaciach bardziej zaawansowanych mamy do czynienia z niedoborami pokarmowymi.” – powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.
 

Projekt bez nazwy (95).png

Zespół SIBO - co to jest? Objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy Jaki jest związek między zespołem SIBO a zespołem jelita drażliwego (IBS)? Najnowsze wytyczne specjalistów

Przyczyny SIBO

Do najczęstszych przyczyn wywołujących SIBO należą:

  •  zaburzenia czynnościowe jelit oraz motoryczne przewodu pokarmowego,
  •  choroby ogólnoustrojowe upośledzające motorykę jelita (np. cukrzyca, przewlekłe zapalenie trzustki, twardzina układowa),
  •  niektóre leki (np. inhibitory pompy protonowej, leki przeciwbólowe z grupy opioidów),
  •  przebyte resekcje jelita, zaburzenia anatomiczne lub zrosty pooperacyjne,
  •  zaawansowany wiek.

„W 80 – 90 procentach uważa się, że zespół SIBO spowodowany jest zaburzeniami czynnościowymi jelit. Na pierwszy plan wysuwa się zespół jelita drażliwego. Swoim pacjentom w gabinecie tłumaczę, że te dwie choroby lubią iść w parze, a wręcz się przeplatać. Na początku sprawia to trochę problemów diagnostycznych ze względu na to, iż w danym momencie czasu nie do końca jesteśmy pewni, która choroba wiedzie prym.” – powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Leczenie SIBO

Odpowiednie postępowanie według zaleceń lekarza, farmakoterapia oraz dieta pozwalają wyleczyć zespół SIBO. To uciążliwe schorzenie ma jednak tendencję do nawrotów, dlatego warto pochylić się nad przyczyną jego wystąpienia. Eliminacja źródła sprawczego zminimalizuje ryzyko nawrotu SIBO. Ważne jest także dostosowanie diety do pacjenta, nie tylko pod kątem leczenia SIBO. Należy wziąć pod uwagę również inne jednostki chorobowe lub zaburzenia, z którymi ewentualnie zmaga się pacjent. Prawidłowo dobrana dieta oraz jej rzetelne przestrzeganie ma wspomóc leczenie farmakologiczne i sprawić, że dolegliwości ustąpią. 

„Podstawą jest leczenie przeciwbakteryjne. Wykorzystujemy szerokie spektrum antybiotykoterapii, którą ze względu na nawroty możemy stosować cyklicznie, bądź też powtarzać od czasu do czasu. Warto podkreślić, że istotną rolę w leczeniu odgrywa diagnostyka i eliminowanie przyczyny choroby podstawowej, która sama z siebie prowadzi do SIBO. Należy także stosować leczenie dietetyczne.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.